MERCEDES: WYSTAWA ZDJĘĆ CHRISA NIEDENTHALA

Stan w1

Od 10 stycznia 2015 roku w warszawskiej galerii Ney Gallery& Prints przez trzy tygodnie będzie można oglądać wystawę zdjęć jednego z najsłynniejszych europejskich fotoreporterów, Chrisa Niedenthala.

Na wystawie pt. „1973-1989. Wybrane Fotografie” będą prezentowane wybrane prace artysty, ukazujące rzeczywistość krajów demokracji ludowej od roku 1973 do 1989 czyli okresu transformacji ustrojowej w Polsce. Partnerem wystawy jest Mercedes-Benz.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

– Powyższe daty fotografii wyznaczają ważny etap w mojej pracy. Rok 1973: tego roku przyjechałem do Polski na kilka miesięcy, ale tak się złożyło, że jestem tu nadal, już ponad 40 lat… Rok 1989: rok politycznej transformacji w Polsce i w większości krajów we Wschodniej Europie. Jednocześnie ważna cezura czasowa. Koniec pewnej epoki, którą do czasu owej transformacji starałem się uchwycić na pokazywanych fotografiach – mówi o wystawie Chris Niedenthal.

Zdjęcia na wystawie „1973-1989. Wybrane Fotografie” pochodzą nie tylko z Polski, ale także z Rumunii, Związku Radzieckiego, Węgierskiej Republiki Ludowej, NRD. Przy ich doborze autor celowo pomijał wydarzenia polityczne i polityków – starał się skupiać na scenach z życia codziennego oraz na portretach anonimowych ludzi.

Chris Niedenthal urodził się w polskiej rodzinie w Londynie, od 1998 roku ma polskie obywatelstwo. Fotografował m.in. dla magazynów „Newsweek”, „Time” i „Der Spiegel”, w 1986 roku otrzymał World Press Photo za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej, Janosa Kadara. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku oraz wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku.

Mercedes- Benz wspiera kulturę i artystów w takich dziedzinach jak sztuki wizualne, jazz i film. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Chrisa Niedenthala w galerii Ney Gallery&Prints przy ulicy Spokojnej 7/2 w Warszawie. Wystawa potrwa od 10 do 31 stycznia. Wstęp jest bezpłatny.