MICHELIN: ODPORNY NA PRZEBICIA UPTIS BĘDZIE EKOLOGICZNY

michelin-Uptis_1

Uptis to nowa generacja bezdętkowych opon pełniących funkcję koła do samochodów osobowych, która stworzona zastała przez firmy Michelin i General Motors.

Obie marki planują wprowadzić to rozwiązanie w wybranych modelach aut już w 2024 roku.


Zobacz relacje:

ROZMAITOŚCI


Michelin Uptis jest de facto nie typową oponą, ale kołem i ogumieniem w jednym. Składa się ze sztywnej piasty, którą z bieżnikiem łączą elastyczne ramiona w formie żeber. W ten sposób zachowuje wszystkie właściwości standardowej opony, takie jak amortyzacja w czasie jazdy, utrzymywanie trakcji czy odpowiednie hamowanie. Dzięki takiemu bezdętkowemu rozwiązaniu użytkownicy nie muszą martwić się ewentualnym przebiciem ani utrzymywaniem prawidłowego ciśnienia.

michelin-Uptis_2

Michelin i General Motors rozpoczęły już testy prototypu nowego, elektrycznego modelu w Chevrolecie Bolt EV, a jeszcze w tym roku obie firmy planują start rzeczywistych testów nowego rozwiązania na flocie tych samochodów. Opona ma się pojawić jako wyposażenie wybranych modeli aut już w 2024 roku.

Ze względu na swoją bezdętkową konstrukcję Uptis ma szansę stać się innowacją, która całkowicie wyeliminuje ryzyko przebitych opon i przełoży się na bezpieczeństwo podróżowania. Korzyści z używania takiego koła odczują również przewoźnicy i firmy transportowe, które zminimalizują przestoje oraz koszty utrzymania i napraw.

michelin-Uptis_3

Do powyższych dochodzą kwestie ekologiczne, które dla Michelin są bardzo istotne. Z jednej strony wyeliminowana zostanie jazda na zbyt niskim ciśnieniem, co przekłada się na wyższe zużycie paliwa oraz szybsze zużywanie się opon. Z drugiej strony pozwoli zmniejszyć wykorzystanie surowców oraz liczbę odpadów związanych z produkcją nowego ogumienia, którym będziemy zastępować przebite, uszkodzone czy zbyt szybko zużyte ogumienie.

Skalę problemu pokazują szacunki Michelin, zgodnie z którymi co roku około 200 milionów opon na całym świecie jest przedwcześnie wyrzucanych w wyniku przebić, uszkodzeń lub niewłaściwego ciśnienia powietrza, które powoduje nierównomierne zużycie. Uptis jest też istotnym krokiem na drodze do zrealizowania zaprezentowanej w 2017 r. koncepcji Michelin Vision w obszarze zrównoważonej mobilności.