MICHELIN: OPONA DLA ELEKTRYCZNEGO RENAULT ZOE

Nowatorska, energooszczędna opona Michelin Energy E-V dla elektrycznego samochodu Renault ZOE, zaprezentowanego na salonie samochodowym w Genewie, to efekt czteroletniego programu badań i innowacji prowadzonego przez Michelin wspólnie z Renault. Pozwala ona zwiększyć zasięg samochodu o 6 procent.

Głównym założeniem prac było stworzenie opony pozwalającej wydłużyć zasięg pierwszego w pełni elektrycznego samochodu Renault. Konstrukcja Energy E-V jest zgodna z przyświecającym twórcom pojazdu podejściem Range OptimiZEr, które łączy w sobie szereg innowacji zwiększających zasięg samochodu. Ogumienie (15- i 19-calowe) znajdzie się w wyposażeniu wszystkich wersji ZEO.

Michelin ma 20-letnie doświadczenie w pracy nad rozwiązaniami pozwalającymi oszczędzać energię i redukować emisję CO2. Głównym celem Michelin jest tworzenie opon, które pomagają zmniejszać zużycie paliwa oraz energii przy jednoczesnym zachowaniu wysokich osiągów w obszarach: bezpieczeństwa – w szczególności na mokrej nawierzchni – oraz trwałości.

Istotnym powodem, dla którego firma Renault zdecydowała się na współpracę z francuskim producentem opon, było właśnie podejście Michelin opierające się na poprawie wszystkich parametrów opon w celu uzyskania równowagi osiągów.

Jak ważne są opony w przypadku pojazdów elektrycznych? Aż do 30 proc. – właśnie za taką część energii zużywanej przez pojazdy elektrycznej odpowiadają opony! Ich kluczowa rola w zwiększaniu efektywności samochodu wynika z faktu, że przy każdym kontakcie z jezdnią opona ulega odkształceniu, co powoduje jej nagrzewanie i utratę części energii przesyłanej przez silnik. Redukcja tego zjawiska powoduje zmniejszenie zużycia energii przez pojazd. Technologia Michelin wykorzystana w E-V idzie o krok dalej – podczas standardowej jazdy opony nagrzewają się w niewielkim stopniu, tym samym redukując zużycie energii, natomiast w czasie hamowania powierzchnia bieżnika rozgrzewa się szybko, poprawiając przyczepność i skracając przez to dystans hamowania.

Renault ZOE jest aktualnie prezentowany na targach motoryzacyjnych Motor Show w Genewie.