MICHELIN: POWSTAJE NOWA FABRYKA RECYKLINGU OPON

Michelin rozpoczyna budowę we współpracy z firmą Enviro swojej pierwszej fabryki recyklingu opon. Zakład, który powstaje w regionie Antofagasta w Chile.

Szwedzi opracowali opatentowaną technologię odzyskiwania sadzy, ropy, stali i gazu ze zużytych opon.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

OPONY


 

Fabryka będzie przetwarzać wycofane z użytku opony w celu odzyskania i ponownego wykorzystania wszystkich składników znajdujących się w ogumieniu. Ośrodek jest nowej generacji, a w jego budowę zainwestowanych zostanie ponad 30 milionów dolarów. Prace budowlane rozpoczną się w 2021 roku, natomiast uruchomienie procesu recyklingu planowane jest na rok 2023.

Nowy ośrodek Michelin będzie w stanie przetwarzać 30 000 ton opon budowlanych rocznie, czyli prawie 60 proc. ogumienia tego typu wycofywanego każdego roku z eksploatacji w Chile. Stare opony będą odbierane bezpośrednio, a następnie transportowane do zakładu, gdzie zostanie pocięte i poddane obróbce. Dzięki procesom recyklingu fabryka będzie wspierała gospodarkę cyrkularną i umożliwi odzyskiwanie wszystkich składników znajdujących się w zużytych oponach.

Technologia firmy Enviro pozwoli na wytworzenie wysokiej jakości materiałów, takich jak sadza, olej do pirolizy, gaz i stal nadających się do dalszego wykorzystania. Obecne plany zakładają ponowne użycie 90 proc. odzyskanych składników, które trafią do różnych produktów na bazie gumy, np. opon, taśm przenośnikowych i produktów antywibracyjnych. Pozostałe 10 proc. zostanie wykorzystane bezpośrednio przez zakład do wytworzenia ciepła i energii elektrycznej na własny użytek.

Przyszły ośrodek recyklingu jest w pełni zgodny ze zobowiązaniem Grupy Michelin i jej koncepcją Vision, które mają na celu używanie do produkcji opon coraz większej ilości zrównoważonych materiałów. Partnerstwo z firmą Enviro to kolejna współpraca spośród wielu wcześniejszych inicjatyw podejmowanych przez Michelin, których nadrzędnym założeniem jest tworzenie i rozwijanie systemów recyklingu zużytych opon, a także odpadów z tworzyw sztucznych.