MINI: NOWE MINI COOPER C I MINI COOPER S Z SILNIKAMI BENZYNOWYMI

MINI Cooper piątej generacji to prostota w najbardziej charyzmatycznej postaci.

Typowe dla marki proporcje nawiązują do historii MINI i wraz z wyrazistą atrapą chłodnicy nadają nowemu modelowi charakterystyczne oblicze. Wnętrze prezentuje minimalistyczny design i cyfrowe innowacje.


Zobacz relacje:

ABARTH: LIMITOWANA EDYCJA ABARTA 695 75° ANNIVERSARIO
 

PREMIERY


 

W nowej rodzinie modeli marki, moc silników benzynowych określana jest w MINI Cooper oznaczeniem C, a w mocniejszej wersji – S. Tym samym ofertę napędów nowego 3-drzwiowego MINI uzupełniają dwie wydajne trzy- lub czterocylindrowe jednostki benzynowe.

Power of Choice oznacza w MINI, że oprócz w pełni elektrycznych modeli oferujemy również takie jak nowe MINI Cooper z silnikiem benzynowym. Samochód jest idealny dla tych, którzy chcą jeździć klasycznym 3-drzwiowym MINI i cenią sobie tradycyjne osiągi oraz charakterystyczne brzmienie silnika spalinowego – mówi Stefanie Wurst, szefowa MINI.

We wnętrzu skupiono się na minimalistycznej stylistyce MINI i nowych materiałach. Zastosowano innowacje techniczne, takie jak MINI Operating System 9, nowe tryby MINI Experience i szeroką gama funkcji cyfrowych.

Dwa mocne warianty napędu.

Czterocylindrowy silnik MINI Cooper S o mocy 150 kW / 204 KM (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,7–6,1 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 150–138 g/km wg WLTP) osiąga maksymalny moment obrotowy 300 Nm i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,6 sekundy. Trzycylindrowy silnik MINI Cooper C o mocy 115 kW / 156 KM (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,5–5,9 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 146–133 g/km wg WLTP) oferuje maksymalny moment obrotowy 230 Nm i przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 7,7 sekundy.

MINI Cooper ma zawieszenie i amortyzację nastawione na dynamiczną jazdę. Precyzyjny układ kierowniczy w połączeniu z mocnymi hamulcami zapewnia dużą frajdę z jazdy, bezpieczeństwo i komfort.

Wygląd zewnętrzny

Klarowne powierzchnie karoserii wyróżniają się współczesnym minimalizmem nowego designu. Krótkie zwisy karoserii i krótka maska kontrastują z długim rozstawem osi. W widoku przednim nowa ośmiokątna atrapa chłodnicy o filigranowych konturach jeszcze mocniej podkreśla charakterystyczny front MINI Cooper. Na poziomej kolumnie między wlotami powietrza umieszczony jest najmniejszy jak dotąd czujnik radarowy BMW Group. W MINI Cooper 12 czujników ultradźwiękowych obsługuje systemy wspomagające kierowcę i zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

W podstawowym ustawieniu poziome diodowe światła dzienne podkreślają nowy wygląd. Trzy dowolnie wybierane sygnatury świateł dziennych w reflektorach diodowych MINI i nowe matrycowe lampy tylne akcentują mocny wygląd samochodu.

Wszystkie trzy dowolnie wybierane sygnatury świetlne rozpoczynają się i kończą specjalnie zaaranżowaną animacją powitalną lub pożegnalną.

Wnętrze: klasyczne i innowacyjne

Klasyczne Mini stanowi wzór dla elegancko minimalistycznej stylistyki wnętrza MINI Cooper. Nowa kierownica, okrągły wyświetlacz OLED i pasek przełączników, a także deska rozdzielcza z dwukolorową powierzchnią tekstylną nadają wnętrzu charakter. Strukturę nowoczesnego, przestronnego wnętrza tworzą klarowne kształty, a szklany dach panoramiczny sprzyja jasnej i przyjaznej atmosferze wnętrza. Złożenie dzielonego w proporcjach 60:40 oparcia kanapy tylnej pozwala zwiększyć przestrzeń bagażową z 210 do 725 l.

Na charakterystycznym pasku przełączników dźwigienkowych obsługuje się najważniejsze funkcje jazdy (hamulec postojowy, dźwignię biegów, przycisk start/stop, tryby Experience) oraz głośność audio.

Dźwignia biegów na konsoli środkowej ustępuje miejsca nowej półce do ładowania bezprzewodowego 2.0, na której można odkładać i bezprzewodowo ładować smartfony.

Wraz z panelem interakcji MINI deska rozdzielcza MINI Coopera przybliża się nieco do kierowcy. Średnica wysokiej rozdzielczości cienkiego wyświetlacza dotykowego ze szlachetną szklaną powierzchnią wynosi 240 mm. Obsługuje się go dotykowo i intuicyjnie w sposób podobny do smartfonów

W górnej części wyświetlacza widoczne są informacje dotyczące pojazdu, takie jak prędkość i zużycie paliwa, a w menu głównym funkcje są ułożone poziomo jako widżety i można je wybierać poprzez przesuwanie palcem i dotykanie. W dolnej części wyświetlacza OLED można w dowolnej chwili bezpośrednio wybierać punkty menu nawigacji, multimediów, telefonu i klimatyzacji.

Cyfrowe innowacje zapewniające angażujące doświadczenie użytkownika.

W ramach opcjonalnych trybów MINI Experience dwa projektory wyświetlają na desce rozdzielczej różne grafiki. Wzajemne oddziaływanie wizualnego designu, oświetlenia i dźwięku zmienia wygląd kokpitu i otwiera nowe możliwości indywidualizacji MINI Coopera.

Każdy tryb ma własne dynamiczne tło i może być wybierany zgodnie z osobistymi preferencjami kierowcy. W trybie Personal jako tło wyświetlacza można ustawić w aplikacji MINI indywidualne zdjęcie. Dominujące kolory zdjęcia rozciągają się wtedy na tekstylne powierzchnie deski rozdzielczej i boczków drzwi w postaci podświetlanej grafiki.

Bezpieczna, zrelaksowana jazda.

Nowe MINI Cooper oferuje liczne systemy wspomagające kierowcę, które zapewniają bezpieczną i komfortową jazdę. Standardowa funkcja Safe Exit monitoruje otoczenie parkującego pojazdu i ostrzega zbliżających się użytkowników ruchu przed otwarciem drzwi. Funkcja ta nie tylko opóźnia odblokowanie drzwi, ale także wykorzystuje sygnały świetlne na zewnątrz pojazdu, aby ostrzec przed możliwą kolizją.

Nawigacja MINI zapewnia opcjonalnie wizualizację 3D i Augmented View, wyświetlanie aktualnej sytuacji na drogach, informacje o możliwościach parkowania, w tym opcje płatności cyfrowych i wiele więcej. W ramach kompleksowego pakietu funkcji systemu asystującego kierowcy Plus funkcje bazujące na kamerach i radarze zwiększają bezpieczeństwo, wspomagając kierowanie i utrzymywanie kursu na danym pasie ruchu. Automatyczny regulator prędkości i odstępu podnosi komfort jazdy w ruchu miejskim.

Wypowiedzenie hasła „Hej MINI” aktywuje inteligentnego asystenta osobistego MINI (IPA) na wyświetlaczu OLED. Na ekranie pojawia się wtedy wizualizacja 3D w postaci awatara „Car” lub „Spike’a” – cyfrowej maskotki MINI. W dialogu z inteligentnym asystentem osobistym MINI kierowca może głosowo obsługiwać wiele funkcji pojazdu, na przykład nawigację, telefon, rozrywkę i inne.

Innowacyjna funkcja MINI Digital Key Plus zmienia smartfon z aplikacją MINI w kluczyk do pojazdu. Gdy kierowca znajdzie się w odległości mniejszej niż trzy metry, rozpoczyna się powitalna animacja świateł przednich i tylnych, a przy odległości mniejszej niż półtora metra następuje odblokowanie drzwi. Tę wygodną funkcję pojazdu można przekazywać cyfrowo różnym użytkownikom, również z ich osobistymi ustawieniami pojazdu.

Cztery pakiety zapewniające indywidualny wygląd. Pakiety stylistyczne Essential, Classic, Favoured i JCW oferują różnorodne możliwości indywidualizacji pojazdu. W zależności od pakietu w nowym MINI Cooperze C i MINI Cooperze S do wyboru są różne kolory karoserii i elementy wyposażenia wnętrza.

Lakiery można łączyć z jednym z czterech kolorów dachu, aby uzyskać różnorodne kontrasty. Ekskluzywną opcją w połączeniu z pakietem Favoured Trim jest wykonany w specjalnej technologii natrysku charakterystyczny dach Multitone z gradientem trzech różnych kolorów. 16- i 18-calowe obręcze kół ze stopów lekkich dostępne są w nowych, zoptymalizowanych aerodynamicznie wzorach.

MINI Cooper C będzie dostępne w Niemczech w cenie od 28 900,00 euro brutto, a MINI Cooper S od 32 900,00 euro brutto.