MIO: NAWIGACJA – UAKTUALNIJ SWOJĄ MAPĘ (PORADY)

mio 1-lifestylepg

W okresie intensywnego ruchu na drogach, przed świętami i sylwestrem, warto zadbać o aktualizację danych w nawigacji. Aktualna mapa to klucz do sprawnego poruszania się i szybkiego dotarcia do celu.

Urządzenie wybiera optymalną trasę uwzględniając wszelkie zmiany i dostępność poszczególnych dróg. Dodatkowo, jeśli jest wyposażone w TMC czyli funkcję informowania o utrudnieniach na drodze, może znacznie skrócić czas podróży i oszczędzić kierowcom stania w korkach. Aktualizacja map trwa kilka minut i jest banalnie prosta, dlatego warto o niej pamiętać.


Zobacz relacje z poprzednich wypraw w dziale:
GPS / AUDIO


„Aktualizacja mapy w nawigacji” – to hasło budzi różne reakcje pośród użytkowników tego typu sprzętu. Jedni denerwują się, że to zajęcie czasochłonne i skomplikowane. Inni twierdzą, że niepotrzebne, bo i tak znają drogę, a nawigacje mają tylko „w razie czego”. Jeszcze inni o tym nie po prostu nie pamiętają. A warto pobrać najnowsze dane do nawigacji. W rzeczywistości to łatwy proces, w dużej mierze zautomatyzowany, który nie zajmuje więcej niż kilka do kilkunastu minut. Na drodze aktualna mapa da kierowcy pewność, że jego komputerowy pilot nie poprowadzi go do zamkniętego przed rokiem mostu czy prosto do remontowanej właśnie ulicy.

Jak zaktualizować mapę?

Możemy zapomnieć o czasach, kiedy nawigacje można było aktualizować tylko poprzez zamówienie specjalnej karty pamięci czy też wysyłając sprzęt do serwisu. Obecnie każda licząca się marka nawigacji dołącza do swojego urządzenia oprogramowanie umożliwiające jego obsługę za pomocą komputera, dzięki czemu również pobieranie aktualnych map jest proste i szybkie.

mio 2-photo

„Łatwość korzystania z oprogramowania, w tym z aktualizacji map, zawsze była dla nas istotnym elementem oferty. Aktualizacja map w nawigacjach marki Mio jest zaprojektowana w taki sposób, aby wymagała jak najmniejszej ingerencji użytkowników, co jest przez nich bardzo cenione. Nikt nie lubi walczyć ze sprzętem, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi przedwyjazdowy pośpiech. W przypadku nawigacji Mio wystarczy kilka minut, aby odświeżyć mapę – tłumaczy Tarik Hassan, CEE Marketing Manager MiTAC Europe oddział w Polsce, właściciela marki Mio.

Podłączamy urządzenie do komputera i włączamy program do obsługi nawigacji, Mio More Desktop. Jeżeli dostępne są aktualizacje danych mapowych, program poinformuje o tym użytkownika. Wtedy należy kliknąć „pobierz” i aplikacja samodzielnie ściągnie pliki z Internetu i wgra do nawigacji.

To nie może być takie proste?

Zewsząd otaczają nas skomplikowane procedury i kody weryfikujące usługi. Dlatego takim zaskoczeniem bywa prostota działania aktualizacji map. Najwięksi producenci oferują w swoich urządzeniach pewną pulę map, albo okres ich darmowej aktualizacji. Takie paczki danych są najczęściej łatwo dostępne do pobrania przez dołączone do sprzętu programy.

Najprostsze rozwiązania są zazwyczaj najlepsze. Z takiego założenia wyszła np. marka Mio, która okres darmowych aktualizacji map rozpoczyna od momentu pierwszego uruchomienia i aktywowania nawigacji. To oznacza, że darmowe aktualizacje należą się nam od momentu, kiedy pierwszy raz włączymy urządzenie i wpiszemy klucz aktywacyjny z pudełka, a nie od chwili dokonania zakupu.

Jak długo mogę aktualizować za darmo?

Na rynku funkcjonują różne modele darmowej aktualizacji danych mapowych. Część urządzeń umożliwia bezpłatne uaktualnienia przez pewien okres – na przykład przez dwa lata, kiedy to nowe mapy można pobierać bez dodatkowych kosztów. Są również dostępne rozwiązania bezterminowe. W takim przypadku dane w urządzeniu mogą być aktualizowane przez cały okres jego użytkowania. Jednorazowy koszt nawigacji z taką funkcjonalnością potrafi być wtedy znacznie wyższy, ale w perspektywie długookresowego użytkowania jest to rozwiązanie bardziej opłacalne.

Np. w przypadku urządzeń marki Mio, różnica w cenie zakupu między nawigacją z dwuletnią darmową aktualizacją map, a nawigacją z funkcją bezterminowej aktualizacji danych wynosi niecałe 100 zł. To z kolei stanowi około jednej trzeciej kwoty, którą będzie musiał zapłacić za jednorazowe pobranie nowych map całej Europy użytkownik, który korzysta z urządzenie z funkcją okresowego darmowego uaktualniania map.

– Od 2012 roku stosujemy w naszych nawigacjach funkcję Bezterminowej aktualizacji map. Pierwsze urządzenia wymagały rejestracji na dedykowanej stronie www, a kody do kolejnych aktualizacji udostępniane były poprzez mail. Od serii Mio Spirit 2012 wszystkie nawigacje Spirit 49x i Spirit 69x wymagają tylko jednorazowej aktywacji tej usługi, którą możemy wykonać w programie Mio More Desktop. Robi się to w bardzo prosty sposób, za pomocą kodu dołączonego do opakowania – komentuje Tarik Hassan.

Możliwości jakie daje darmowa aktualizacja map w nawigacjach są szerokie i z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla siebie. Ważne, aby wybrać tę opcję, która pomoże nam optymalnie korzystać ze wspomnianej funkcji. Aktualna mapa to klucz do płynnej i bezstresowej podróży. Dlatego łatwość i szybkość aktualizacji danych mapowych ma znaczny wpływ na to, jak bardzo pomocnym urządzeniem jest nawigacja.