MIO: PRZYGOTUJ SAMOCHÓD NA ZIMĘ

Choć niektórym nadal trudno się z tym pogodzić, tegoroczna jesień dobiegła końca i powoli roztacza się przed nami zimowa aura.

Póki mieliśmy „polską złotą jesień”, kierowcy mogli czuć się zrelaksowani i nie zawsze pamiętać, że lada dzień pogoda może się załamać i warunki na drogach ulegną znacznemu pogorszeniu. Dlatego warto zawczasu przygotować się na nadejście mrozów i już teraz przygotować swój samochód na zimową porę. Przedstawiamy kilka punktów, które należy bezwzględnie przejść, aby prawidłowo przygotować nasze auto do zimowych warunków na drodze.


Zobacz relacje:

NAVITEL: NOWA NAWIGACJA GPS E777 TRUCK DLA SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH

GPS/Audio


 

Krótsze dni, więcej światła

Zimowe wieczory są długie i ponure, a bywa, że i krótkie dni nie dostarczają nam dużo światła. W takich warunkach widoczność na drodze jest znacznie utrudniona, dlatego warto zadbać o sprawne i odpowiednie ustawienie świateł samochodowych. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ustawienie świateł przeciwmgłowych, ale też sprawdzić te mniej oczywiste światła, jak np. podświetlenie tablicy rejestracyjnej (za jego brak grozi mandat – nawet 500 zł!). Aby nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego, warto sprawdzić, czy przednie lampy są odpowiednio wypoziomowane.

Uwaga! Śliska nawierzchnia, czyli zmień opony na zimowe

W odpowiednim terminie należy wymienić letnie opony na zimowe. Ogólne zalecenia mówią, że należy to zrobić, gdy średnia temperatura dobowa zacznie spadać i utrzymywać się poniżej 7 stopni C. Do tego czasu, jeśli nadal jeździcie na letnich oponach, konieczne jest sprawdzenie głębokości bieżnika. Odpowiada on za odprowadzanie wody i zapobiega zjawisku zwanemu aquaplanningowi opony. Do aquaplanningu dochodzi, gdy opona nie odprowadza zalegającej na asfalcie wody, co prowadzi do utraty przyczepności – koło wjeżdża w kałużę i ślizga się po niej, tracąc kontakt z asfaltem… Co może prowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Zadbaj o widoczność, czyli sprawdź wycieraczki

Nieważne, czy opad atmosferyczny to śnieg, rzęsisty deszcz, czy drobny kapuśniaczek – wycieraczki w samochodzie muszą działać bez zarzutów! Z tego powodu trzeba zawczasu sprawdzić, czy nie pozostawiają smug, nie piszczą i czy dobrze zbierają wodę. Jeśli ich jakość wzbudza nasze wątpliwości, najprościej będzie zainwestować w nowe. Nie można również zapomnieć o sprawdzeniu poziomu płynu do spryskiwaczy – w obliczu spadającej temperatury najlepiej wybrać płyn zimowy.

Zwolnij i zadbaj o hamulce

Gdy na drodze robi się ślisko, sprawność hamulców staje się absolutnym priorytetem! W związku z tym należy sprawdzić klocki i tarcze hamulcowe oraz skontrolować płyn hamulcowy. Warto wiedzieć, że płyn ten jest bardzo higroskopijny, czyli wchłania wilgoć. Wilgotność jesienno-zimowego powietrza może być wysoka, to zaś prowadzi do znacznego pogorszenia parametrów płynu hamulcowego, co może skutkować w awaryjnych sytuacjach utratą siły hamowania (po zagotowaniu płynu hamulcowego).

Klimatyzacja zimą? Oczywiście!

Może się wydawać, że wraz z końcem upałów klimatyzacja w samochodzie przestaje być potrzebna. Nic bardziej mylnego! Szczególnie zimą uciążliwe staje się zaparowanie szyb od środka. Często odpowiada za to właśnie klimatyzacja. Wielu kierowców miewa problemy z odpowiednią wentylacją samochodu, czego efektem jest tworząca się na szybach para. Dzieje się tak, gdy kanały wentylacyjne są zatkane, np. przez kurz i pyłki. Dlatego należy regularnie wykonywać serwis klimatyzacji i jej odgrzybianie.

Miej oczy dookoła samochodu

Jeśli mamy już pewność, że stan techniczny auta nie budzi żadnych zastrzeżeń, można pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu. Świetnym pomysłem będzie kamera samochodowa, która w razie potrzeby zachowa nagranie z niebezpiecznej sytuacji na drodze. Zimą szczególnie sprawdzą się wideorejestratory z funkcją HDR, czyli funkcją, która pomoże dokładnie i wyraźnie uchwycić wszelkie szczegóły, jak np. numery rejestracyjne samochodów.

Przykładem takich urządzeń mogą być Mio MiVue C545, Mio MiVue 848, Mio MiVue C580 czy Mio MiVue C588T Dual. Część z nich posiada najnowocześniejsze technologie jak sensor optyczny STARVIS CMOS, czujnik przeciążeń G-Sensor, modułowi GPS, systemy ostrzegania przed fotoradarami i odcinkowymi pomiarami prędkości czy Mio Night Vision Pro.

Dodatkowo, tej zimy za zakupiony sprzęt Mio można otrzymać zwrot gotówki. Od 1 listopada do 15 stycznia 2023 roku trwa promocja Mio Cashback. Objętych promocją jest 20 modeli, za które można otrzymać do 350 zł zwrotu.

Szczegóły dostępne są pod adresem www.miocashback.pl/cashback i poznaj szczegóły.