MIO: WIDEOREJESTRATOR NAGRYWA I OSTRZEGA

mivue 1-388-06

MiTAC, właściciel marki Mio, wprowadza na polski rynek nowy wideorejestrator z modułem geolokalizacji. Mio MiVue 388 jest wyposażony w GPS, czujnik wstrząsów, mapę oficjalnie oznaczonych fotoradarów, a także czujnik ruchu.

Wszystkie te funkcje kryje kompaktowa, lekka i wytrzymała obudowa montowana na obrotowym uchwycie. To pierwsze w ofercie marki urządzenie wyposażone w moduł GPS. Po otrzymaniu sygnału z satelity urządzenie precyzyjnie określa położenie, koordynaty i prędkość pojazdu.


Zobacz także:
GPS / AUDIO


Przy odtwarzaniu zarejestrowanych filmów na komputerze można dokładnie śledzić trasę przebytą w każdej chwili nagrania. W połączeniu z czujnikiem wstrząsów użytkownik otrzymuje obraz wraz z dokładnymi i kompleksowymi danymi dotyczącymi parametrów jazdy.

Baza fotoradarów

– Moduł GPS w wideorejestratorach otwiera nowe możliwości. Dzięki niemu mogliśmy MiVue 388 wyposażyć w bazę fotoradarów. Teraz oprócz nagrania z podróży urządzenia sygnalizują kierowcom punkty kontroli prędkości. Przypominają też o obowiązujących ograniczeniach prędkości – komentuje Tarik Hassan, CEE Marketing Manager MiTAC Europe, oddział w Polsce.

Wykorzystano w tym celu dane o położeniu urządzeń mierzących prędkość na drodze. Na podstawie koordynatów samochodu urządzenia Mio wykrywają, czy pojazd zbliża się do jednego z nich i za pomocą sygnału dźwiękowego i grafiki na wyświetlaczu powiadamiają o tym kierowcę.

Do uruchomienia bazy fotoradarów wideorejestratory Mio MiVue 388 nie wymagają żadnych dodatkowych opłat. To wymierna korzyść dla użytkowników, gdyż jednoroczna subskrypcja baz fotoradarów w całej Europie dla nawigacji PND to koszt blisko 30 Euro. W przypadku wideorejestratorów MiVue bazę tę można aktualizować bezpłatnie i bezterminowo.

Czujnik wstrząsów

MiVue 388 wyposażono, podobnie jak wszystkie wideorejestratory Mio, w trzyosiowy czujnik wstrząsów. Ta funkcja umożliwia późniejsze odczytanie z diagramu falowego kierunku poruszania się samochodu, a także wstrząsów, które na niego oddziaływały.

W przypadkach, gdy urządzenie wykryje nagłą, gwałtowną zmianę rejestrowanych wstrząsów dane nagranie zostanie oznaczone jako zdarzenie i będzie chronione przed automatycznym nadpisywaniem. Przy odpowiednich ustawieniach czułości wideorejestrator może oznaczyć w ten sposób również nagranie w sytuacji, kiedy trafimy na niebezpieczną dziurę w jezdni.

Parametry nagrywania

Nagrywane przez MiVue 388 materiały są rejestrowane w rozdzielczości Full HD, 1920×1080 pikseli. Kompresja plików odbywa się w formacie H.264, czyli w sposób analogiczny, jak dokonuje to m.in. YouTube. Dzięki temu nagrania zajmują mniej miejsca i nie wpływa to negatywnie na jakość zgromadzonego materiału.

Rejestrator wyposażono w sześciowarstwowy, szklany obiektyw. Dzięki temu do kamery dociera więcej światła i może ona nagrać ostrzejsze i lepiej nasycone kolorami obrazy, o każdej porze dnia i nocy.

Czujnik ruchu i tryb aparatu fotograficznego

Urządzenie, jako najwyższe z serii, ma także wszystkie pozostałe tryby nagrywania znane z serii MiVue, np. jest wyposażony w czujnik ruchu i może rejestrować zdarzenia nawet wtedy, kiedy kierowca zostawi samochód na parkingu. Gdy specjalne sensory wykryją aktywność przed obiektywem, włączy się nagrywanie. Natomiast tryb aparatu fotograficznego pozwala użytkownikom na zbieranie dowodów z miejsca wypadku lub dokumentowania innych, ciekawych wydarzeń z podróży.

Zarządzanie z poziomu komputera

MiVue Manager stanowi multimedialną platformę do obsługi materiałów zebranych przez wideorejestrator. Filmy i zdjęcia można łatwo odnaleźć, posortowane według dat ich nagrania. Oglądając nagrane filmy jednocześnie można śledzić przebytą trasę, oznaczoną na mapie widocznej z poziomu programu, a także sprawdzać zapis z czujnika wstrząsów.

– Aplikacja jest zintegrowana z Facebookiem i YouTube. Bezpośrednio z niej możemy przesyłać filmy na wspomniane portale społecznościowe – dodaje Tarik Hassan.

Oszczędności i jeszcze więcej

Wideorejestratory to wciąż zdobywają popularność na całym świecie, a każdy użytkownik znajduje inny powód, dla którego korzysta z tego typu urządzeń. Zarejestrowane dzięki nim nagrania coraz powszechniej akceptowane jako dowód w sprawie przez policję i sądy. Już samo posiadanie kamery w samochodzie często zwiększa poczucie bezpieczeństwa wobec nieuczciwych użytkowników dróg.. Na Zachodzie posiadanie wideorejestratora bywa nawet brane pod uwagę przy wyliczaniu składek ubezpieczeniowych.