MITSUBISHI: ELEKTRYCZNY MODEL NUMEREM 1 ACEEE

Mitsubishi Motors Corporation (MMC) ze swoim Mitsubishi i – nowym amerykańskim kuzynem napędzanego elektrycznie i- MiEV – znalazła się na szczycie czternastego, corocznego zestawienia najbardziej ekologicznych samochodów „Greenest vehicles” Amerykańskiej Rady na Rzecz Energetycznie Wydajnej Gospodarki ACEEE (American Council for Energy-Efficient Economy), kompleksowego rankingu ekologicznego obecnych modeli produkcyjnych.

Mitsubishi i może poszczycić się wynikiem 58 pkt., obliczonym wg systemu rankingowego ACEEE, który jest jednocześnie najwyższym tzw. Green Score (ekologicznym wynikiem) w historii rankingu od 1998 roku.

– Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę emisję, generowaną podczas produkcji prądu elektrycznego, potrzebnego do napędu Mitsubishi, to i tak samochód ten bez problemu dystansuje inne modele dostępne na dzisiejszym rynku – powiedział Shruti Vaidyanathan, główny analityk pojazdów ACEEE.

Jak podaje ACEEE, samochody które znajdują się na liście najbardziej ekologicznych, oceniane są na podstawie wielu kryteriów, m.in. emisji spalin, zużycia paliwa oraz emisji gazów, które przyczyniają się do zmiany klimatu. Ponadto, począwszy od tegorocznej edycji, ACEEE poczyniło szereg zmian w stosowanej przez nich metodologii oceniania, aby móc dokładniej określić wpływy danego samochodu na środowisko np. poprzez oszacowanie śladu ekologicznego powstającego w procesie produkcyjnym czy podczas pozyskania gazu ziemnego.

– Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku technologii oraz dużą liczbę wysokowydajnych klasycznych samochodów, znalezienie się na liście tych najbardziej przyjaznych środowisku staje się dla producentów prawdziwym wyzwaniem. Samo wykorzystanie najnowszych technologii nie jest jeszcze gwarancją znalezienia się w czołówce – dodaje Vaidyanathan.

Listy najbardziej ekologicznych samochodów („Greenest Vehicles”) oraz proekologicznych rozwiązań („Greener Choices”) znajdują się w zestawieniu Green Book Online. Zestawienie to, jak twierdzi ACEEE, jest „corocznym rankingiem, który podkreśla obecność przyjaznych środowisku samochodów w Stanach Zjednoczonych”. Na listę „Greenest Vehicles” wpisywana jest jedynie czołowa dwunastka najwyżej ocenionych przez ACEEE aut.

Pod względem cenowym, Mitsubishi i 2012 jest najbardziej atrakcyjnym samochodem z napędem elektrycznym (EV) dostępnym w Stanach Zjednoczonych, a także pierwszym z wielu nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie modeli produkcyjnych, wykorzystujących alternatywne źródła energii, które MMC planuje wprowadzić na rynek w ciągu kilku najbliższych lat.

Aby uzyskać więcej informacji o metodologii stosowanej przez ACEEE przy tworzeniu rankingów, zapraszamy na strony www.aceee.org oraz www.greencars.org. Dodatkowe materiały poświęcone Mitsubishi i 2012 EV znaleźć można na stronach www.i.mitsubishicars.com.