NAVIEXPERT: OMIJAJ W WEEKEND KORKI Z NAWIGACJĄ

NaviExpert prognozuje, że szał przedświątecznych zakupów spowoduje, że w nadchodzący weekend kierowcy na ulicach w pobliżu galerii handlowych, będą jeździć w godzinach szczytu ze średnią prędkością około 9 km/h.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dostawcę nawigacji mobilnej – NaviExpert – przedświąteczny szał zakupów wpływa na prędkość jazdy w miastach już od początku grudnia. Jednak na podstawie danych z lat poprzednich, można stwierdzić, że to właśnie najbliższy weekend będzie pod względem zakorkowania miast najgorszy. Dodatkowo, na taki stan sytuacji drogowej, wpłynie tegoroczny rozkład dni świątecznych. Można się zatem spodziewać zakorkowania ulic nie tylko bezpośrednio prowadzących do galerii handlowych i marketów.

– Od początku grudnia obserwujemy większe zakorkowanie miast, pośrednio związane z przedświątecznym szałem zakupów. Ten weekend będzie jednak najbardziej uciążliwym weekendem w roku – mówi Adam Bąkowski, Prezes Zarządu NaviExpert. Choć nie jest możliwe przewidzenie wszystkich sytuacji, w których korki wystąpią, pewne okazje powtarzają się co roku. Należą do nich właśnie korki z drugiej połowy grudnia, związane z zakupami przedświątecznymi. Grudzień ze względu na pogodę i przedświąteczne zakupy jest pod względem prędkości jazdy w miastach najwolniejszym miesiącem w roku
.
Mimo, że wraz ze wzrostem liczby centrów handlowych ruch samochodowy związany z zakupami przedświątecznymi jest coraz bardziej rozproszony, korki przy galeriach handlowych powstają co roku. NaviExpert, dostawca nawigacji mobilnej, przy pomocy technologii Community Traffic online przeanalizował godziny, w jakich korki te są najbardziej uciążliwe dla kierowców w Poznaniu i w Warszawie. Jak wynika z badań, w ciągu ostatnich kilku dni, w obu tych miastach jeździ się wolniej. Co jednak warte podkreślenia, sytuacja drogowa w każdym z tych miast wygląda inaczej. Z zebranych danych wynika, że dla poznańskich kierowców najbardziej uciążliwa jest pora między godziną 15 a 18, dla warszawiaków natomiast między 18 a 21.

Poznańscy kierowcy, którzy wybrali się na przedświąteczne zakupy w piątek 14 grudnia między godziną 15 a 18, spędzili w samochodzie aż 74 proc. czasu więcej niż ci, którzy zdecydowali się zrobić przedświąteczne zakupy w piątek tydzień wcześniej. Dla porównania, tego samego dnia o tej porze warszawiacy spędzili w korkach 33 proc. więcej czasu. Mieszkańcom Warszawy najtrudniej jeździło się jednak tuż przed zamknięciem galerii handlowych – między godziną 18 a 21. O tej porze spędzili w swoich samochodach 42 proc. czasu więcej niż tydzień wcześniej.

W miniony weekend sytuacja nie była dramatyczna, bo zarówno w Warszawie jak i w Poznaniu kierowcy stali w korkach średnio o 1/3 czasu dłużej niż tydzień wcześniej. Jednak z wieloletnich obserwacji NaviExpert wynika, że to właśnie nadchodzący weekend będzie najtrudniejszy dla kierowców. Tłumy ludzi w galeriach, zakorkowane ulice, problemy z zaparkowaniem samochodu, a także zwiększona liczba kolizji i stłuczek.

– Przedświąteczna gorączka może spowodować, że prędkości osiągane przez kierowców w pobliżu galerii handlowych w godzinach weekendowego szczytu będą wynosić około 9 km/h. Oznacza to, że będą one niższe o przynajmniej 74 procent niż w analogicznym czasie poza okresem świątecznym – prognozuje Adam Bąkowski.