NAVIEXPERT: RAPORT – WAKACYJNE WYJAZDY

Rozpoczęły się się wakacje. Jak wynika z analiz dostawcy nawigacji mobilnej, firmy NaviExpert, wybierając najpopularniejsze trasy, prowadzące głównymi drogami często tracimy wiele cennego czasu.

Pokazują to przykłady przeanalizowane na potrzeby raportu: w zależności od wybranej drogi na trasie z Gdańska do Ustrzyk Dolnych możemy stracić lub zyskać blisko godzinę, podobnie podróżując z Warszawy do Kołobrzegu. W sezonie wakacyjnym, gdy główne trasy będą szczególnie oblegane przez turystów – różnice te będą jeszcze większe.

Od początku tego roku oddano w Polsce do użytku kilkanaście odcinków autostrad i dróg ekspresowych. Warto pamiętać o tym podczas planowania wakacyjnych podróży. Może okazać się, że do miejsca, w które się udajemy prowadzi obecnie kilka dróg i możemy zaoszczędzić sporo czasu wybierając najlepszą z nich. Dzięki darmowemu serwisowi korkosfera.pl – inteligentnemu narzędziu do planowania podróży – można łatwo porównać różne warianty trasy i wybrać trasę optymalną. Korkosfera analizując wiele czynników, takich jak natężenie ruchu lub prowadzone aktualnie remonty, podpowiada czasem rozwiązania na pierwszy rzut oka nieoczywiste, ale nagroda w postaci zaoszczędzonego czasu może na niektórych trasach wynosić nawet godzinę. Wystarczy wpisać w serwisie punkt startu i punkt docelowy, a system sam zaproponuje trasę prowadzącą głównymi drogami lub trasę rekomendowaną do wyboru.

– Trasa rekomendowana może uwzględniać główne drogi, ale nie musi. System wybiera po prostu najlepsze rozwiązanie, które umożliwi kierowcy dotarcie do celu w optymalnych warunkach – z ominięciem korków i utrudnień oraz w najkorzystniejszym czasie. Nie zawsze są to trasy najkrótsze, co więcej – nie zawsze są to drogi z najwyższymi dozwolonymi prędkościami poruszania się, czyli autostrady i drogi główne, ale zawsze drogi bezpieczne i w dodatku z mniejszym ruchem ciężarowym – mówi Paweł Kozłowski, Prezes Zarządu NaviExpert, twórcy serwisu korkosfera.pl.

NaviExpert przeanalizował popularne trasy wyjazdów wakacyjnych z największych miast, porównując czasy przejazdu z wybranych miejscowości na trasach prowadzących drogami głównymi i trasach rekomendowanych przez serwis korkosfera.pl. Podane w raporcie wartości to jednak zaledwie przykłady tego, ile można zyskać na konkretnych trasach, ale – jak zaznacza Paweł Kozłowski – nie należy uczyć się ich na pamięć.

– Sytuacja na polskich drogach zmienia się codziennie. To, że dziś konkretna trasa jest wskazana jako rekomendowana, nie musi świadczyć o tym, że tak samo będzie jutro. Wystarczy, że w danym miejscu rozpocznie się uciążliwy remont, zdarzy się wypadek lub pojawią się korki związane z wakacyjnymi wyjazdami. Wówczas serwis korkosfera.pl, analizując dane o natężeniu ruchu drogowego oraz na bieżąco wprowadzane na mapy informacje o remontach – zaproponuje inną trasę, optymalną w danej chwili. Dlatego warto za każdym razem przed podróżą sprawdzić w serwisie korkosfera.pl, co nam sugeruje – tłumaczy Kozłowski.