NAWIGACJE SAMOCHODOWE ONLINE – TEST

Rosnąca popularność smartfonów sprawia, że coraz więcej aplikacji powstaje właśnie z myślą o nich. Telefon komórkowy z odpowiednim systemem operacyjnym można łatwo zamienić w multimedialne urządzenie o wielu zastosowaniach – jednym z najbardziej użytecznych jest nawigacja samochodowa.

Aby szybko dotrzeć do celu, nie trzeba już kupować i instalować w samochodzie drogiego dedykowanego urządzenia. Wystarczy pobrać aplikację na telefon. Co ważne, takie rozwiązanie może być zupełnie darmowe.

Za lidera krajowego rynku nawigacji samochodowych uważano dotąd aplikację NaviExpert. Niedawno pojawiły się jednak ciekawe alternatywy w postaci Google Nawigacji i Nawigacji Yanosik. Wyróżniają się nie tylko wprowadzaniem nowych funkcjonalności, ale – także tym, że są bezpłatne.

Funkcjonalność mobilnych nawigacji samochodowych wykracza dziś poza wytyczanie dogodnych tras przejazdu. Dzięki połączeniu z internetem, aplikacje informują o aktualnej sytuacji drogowej i dostosowują do niej proponowane trasy. Mogą też ostrzegać przed zagrożeniami takimi jak fotoradary, kontrole drogowe czy wypadki, oraz sugerować zmianę trasy, jeśli podczas jazdy zmieni się sytuacja na drogach – na przykład powstanie korek.

Producenci korzystają przy tym z różnych rozwiązań. NaviExpert posiada dość dobrą jakość map. Yanosik dysponuje aktualnymi danymi drogowymi – pozwala to ostrzec przed sytuacjami nieprzewidywalnymi jak kontrole policji. Navatar posiada bazę fotoradarów stacjonarnych.

Jeśli tylko korzystamy z systemu operacyjnego w telefonie, warto przyjrzeć się bliżej mobilnym nawigacjom. Zwłaszcza, jeśli nie musimy za nie płacić. Już dziś są one wartościową alternatywą dla dedykowanych urządzeń – a wkrótce zostawią je daleko w tyle.

Źródło: Creandi.pl