NESCAR: EKOLOGICZNY ŚRODEK GAŚNICZY FIRMY 3M

Amerykański gigant od innowacji, firma 3M, stworzył całkowicie bezpieczny dla środowiska nowy środek gaśniczy. Jedną z możliwości zastosowania 3M Novec 1230 zaprezentowano podczas wyścigów samochodowych NASCAR – ekologiczny płyn został wykorzystany w jednym z samochodów wyścigowych.

Gdy siedzi się za kierownicą samochodu pędzącego z prędkością 300 km na godzinę, najważniejsze jest bezpieczeństwo. To jedyna rzecz poza zwycięstwem, o jakiej myśli Greg Biffle, kierowca wyścigów NASCAR, wsiadając do swojego Forda Fusion 3M nr 16. Podczas obchodów Dnia Ziemi na torze wyścigowym w Kansas, po raz pierwszy wykorzystano przyjazny dla środowiska środek gaśniczy 3M Novec 1230. Firma Metalcraft, Inc., światowy lider systemów przeciwpożarowych, wyposażyła kokpit i obszar zbiornika paliwa Forda Fusion 3M nr 16 w swój nowy system przeciwpożarowy Fire-Trak, w którym zastosowano innowacyjny płyn od 3M.

– Jestem dumny, że mogę siąść za kierownicą pierwszego samochodu wyścigowego, w którym zastosowano ekologiczny środek gaśniczy. Nowy płyn chroni nie tylko kierowcę, ale także środowisko – mówi Greg Biffle.

Naukowcy firmy 3M opracowali produkty marki Novec z myślą o stworzeniu bezpiecznych dla środowiska środków chemicznych, które zastąpią niebezpieczne substancje wycofywane w ramach Protokołu Montrealskiego, a także toksyczne produkty chemiczne, które wpływają na globalne ocieplenie. Płyn 3M Novec 1230 ma zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej, a jego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego jest rzędu jednej jednostki. Środek pozostaje w atmosferze zaledwie pięć dni, podczas gdy np. HFC-236fa utrzymuje się przez 240 lat.

– 3M Novec 1230 występuje w formie płynnej, ale uwalniany jest jako gaz, który nie pozostawia żadnych śladów. Płyn nie uszkadza wrażliwych elementów elektronicznych ani wyposażenia samochodu wyścigowego. Nie ma również wpływu na nawierzchnię toru, dzięki czemu pozostaje bezpieczny dla pozostałych kierowców – zapewnia Paweł Wielgosz, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu 3M Poland.

Innowacyjny płyn gaśniczy od 3M ma znacznie szersze zastosowanie. Jest środkiem uniwersalnym, znajdującym zastosowanie wszędzie tam, gdzie priorytetem jest ochrona urządzeń i bezpieczeństwo ludzi, a wykluczone jest zastosowanie wody, piany, proszku czy CO2. Doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie kluczowe znaczenie ma utrzymanie ciągłości pracy cennego sprzętu, np. centra sterowania, centrale telefoniczne, serwerownie, pomieszczenia na statkach, takie jak maszynownie i pomieszczenia załogi, obiekty wojskowe o szczególnym znaczeniu. Idealnie sprawdza się także w bibliotekach, placówkach kulturalnych, archiwach i muzeach, gdzie niedopuszczalne jest uszkodzenie cennych obiektów przez środek gaśniczy.