NIE BĘDZIE BOOMU NA UŻYWANE DIESLE Z NIEMIEC

aaa-auto-Opel1

Według AAA Auto w ciągu ostatnich dwóch lat liczba kupowanych aut używanych z silnikiem diesla wzrosła tylko o 3,2 procenta, podczas gdy liczba samochodów używanych z silnikiem benzynowym wzrosła aż o 13,4 procent.

Co więcej, ceny samochodów z motorem wysokoprężnym ustabilizowały się i mediana wynosiła 18 700 złotych w latach 2016-17.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Natomiast ceny aut z silnikiem benzynowym wzrosły o 6,4 proc., a ich mediana wynosiła 14 900 zł w tym samym okresie.

Eksperci AAA Auto obserwują stały spadek zainteresowania samochodami używanymi z silnikiem diesla. Według nich decyzja niemieckiego sądu administracyjnego, który orzekł, że miasta mają prawo zabraniać wjazdu do centrów samochodom z silnikiem diesla, nie wpłynie na zmianę tego trendu. W 2016 roku w oddziałach firmy sprzedano 37 proc. takich aut, w 2017 – 32 proc., a w tym roku zanotowano spadek aż do 28 proc.

– Obecnie istnieją dwa trendy, tj. niewielki wzrost importu używanych tańszych i starszych samochodów z silnikiem diesla, szczególnie z Niemiec, oraz wzrost zainteresowania samochodami benzynowymi, które rejestrujemy w statystykach sprzedaży naszych prawie nowych aut. Starsze, a więc i bardziej ryzykowne samochody z silnikiem diesla, które nie spełniają norm emisji na rynkach krajów pochodzenia, już od jakiegoś czasu napływają do Polski. Dlatego, nie spodziewam się gwałtownego wzrostu tego trendu w związku z decyzją niemieckiego sądu administracyjnego. Nie sądzę także, aby ceny importowanych samochodów z silnikiem wysokoprężnym zostały znacznie obniżone w perspektywie krótko lub średnioterminowej. Z kolei, samochody z silnikiem diesla pochodzenia krajowego powinny raczej utrzymać ceny, ponieważ w ich przypadku inne czynniki odgrywają istotną rolę. Kupujący prócz ceny zwracają uwagę przede wszystkim na sprawdzoną historię serwisową lub weryfikowalność przebiegu. Ponadto, klienci są również bardziej pewni samochodów pochodzących z kraju – powiedział Petr Vaněček, Dyrektor Operacyjny Grupy AAA Auto.

TOP 5 najbardziej popularnych aut używanych z silnikiem benzynowym w salonach AAA Auto w styczniu i lutym 2018 roku:
1. Opel Astra;
2. Skoda Fabia;
3. Skoda Octavia;
4. Renault Clio;
5. Ford Focus.