(NIE)BEZPIECZNA MAJÓWKA: WYPADKI I NIETRZEŹWI

Długi weekend majowy to dla wielu Polaków czas wyjazdów i spotkań ze znajomymi. Aby majówka była czasem udanego wypoczynku, warto pamiętać o paru radach. Apelujemy do kierowców o wyobraźnię na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków.

Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego, tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek, czuwają policjanci z drogówki. Już od piątku na trasach wylotowych z miast pojawiło się więcej patroli. Funkcjonariusze sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolują także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach są obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory – dzięki wykorzystaniu takiego sprzętu policjantom nie umknie żaden pirat drogowy.

Piękna pogoda sprzyja motocyklowym eskapadom. Kierowcy jednośladów, oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy o bezpieczną jazdę. Motocykl nie ma poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, kask i odzież ochronna nie zapobiegną obrażeniom. Dlatego tak ważne jest, by motocykliści podczas jazdy kierowali się rozumem, a nie chęcią przeżycia przygody za wszelka cenę – ponieważ ta cena może być bardzo wysoka.

Od piątku do czwartku włącznie na polskich drogach doszło do 682 wypadków – w ich wyniku śmierć na miejscu poniosły 54 osoby, natomiast 867 osób doznało obrażeń ciała. Policjanci przez siedem dni ujawnili aż 3701 nietrzeźwych kierujących, w tym tylko podczas wczorajszego dnia – 490.

Do wypadków najczęściej dochodziło z powodu nadmiernej prędkości i brawury za kierownicą, nieprawidłowego wykonywania manewrów drogowych i nie przestrzegania zasad ustępowania pierwszeństwa.

Źródło i zdjęcie: policja.pl (gp, pt, mg)