NISSAN: NOWY QASHQAI ODSŁANIA SIĘ – POWALCZY O RYNEK

N 0_112043

W 2007 roku Nissan wprowadził na rynek model, który dał początek segmentowi crossoverów. Do tej pory Qashqai znalazł już ponad 2 miliony nabywców.

Dzięki sukcesowi rynkowemu szybko zaczął być naśladowany przez innych producentów. Nadeszła pora na całkowitą zmianę – już jest nowy model. Samochód jest atrakcyjny zarówno dla osób zainteresowanych autami kompaktowymi, oferując im ciekawy styl i zaawansowaną technologię, jak i dla tych, którzy dotychczas użytkowali większe samochody, ale planują przesiadkę do mniejszego i oszczędniejszego modelu.


Zobacz także:
PREMIERY


Sprzedaż na wybranych rynkach w różnych częściach świata nowego Qashqaia rozpocznie się już wkrótce. Głównymi jego zaletami są innowacyjne technologie, nowoczesna stylistyka ci jeszcze lepsza dynamika.

Nowy model jest o 47 mm dłuższy oraz minimalnie niższy i szerszy od swojego poprzednika, co podkreśla smukłość i elegancję sylwetki przy zachowaniu stylu crossovera, kompaktowych wymiarów i podwyższonej pozycji za kierownicą. Wyraziste detale, jak na przykład oryginalnie przetłoczona pokrywa silnika, dodają mu prestiżu, nie zmieniając przy tym charakterystycznej estetyki.

 

Jak każdy Nissan, Qashqai wyposażony jest w liczne systemy. W skład pakietu Safety Shield wchodzi autonomiczny system hamowania awaryjnego, system monitorujący zachowanie kierowcy oraz system rozpoznawania znaków drogowych, a także kilka innych układów wspomagających kierowcę. Inteligentny asystent parkowania eliminuje trudności związane z manewrowaniem w ruchu miejskim. Nowy model został zaprojektowany z wykorzystaniem technologii stosowanych w klasie premium.

Wszystkie silniki wyposażone są w turbosprężarkę, co pozwoliło zmniejszyć ich pojemność skokową oraz ograniczyć zużycie paliwa i emisję CO2 (nawet do 99 g/km), przy zachowaniu osiągów. Dalszą poprawę efektywności uzyskano poprzez znaczne obniżenie masy pojazdu – nawet o 40 kg w przypadku niektórych wersji – mimo bogatszego seryjnego wyposażenia.

Na większości rynków klienci wybierać będą najczęściej wersje z napędem na przednią oś, ale w ofercie znajdą się też odmiany z napędem ALL-MODE 4×4-i i sześciobiegową skrzynią manualną lub zupełnie nową przekładnią Xtronic.

 

Przyjazne wnętrze to zasługa zarówno materiałów wysokiej jakości, jak i estetyki wykończenia. Jednym z podstawowych atrybutów crossovera jest wszechstronność – dlatego inżynierowie Nissana opracowali rozwiązania ułatwiające życie użytkownikom. Bardziej przestronne są zarówno przedział pasażerski, jak i bagażnik z podłogą umożliwiającą zmianę jej konfiguracji. Wygospodarowano nawet specjalny schowek na tylną półkę zdemontowaną w celu przewiezienia większego bagażu.

Qashqai jest pierwszym modelem zbudowanym na nowej platformie CMF (Common Module Family) sojuszu Renault-Nissan, charakteryzującej się efektywnością konstrukcyjną.

Model, zaprojektowany i skonstruowany z myślą o europejskich klientach, jest dziełem specjalistów Europejskiego Centrum Projektowego Nissana w Londynie oraz Europejskiego Centrum Technicznego Nissana z oddziałami w Cranfield (Wielka Brytania) i Barcelonie (Hiszpania). Produkcję ulokowano w brytyjskich zakładach Nissana w Sunderland. Istotny wkład w powstanie modelu mieli także projektanci i inżynierowie Nissana z ośrodka projektowego w Atsugi w Japonii.