NISSAN: PIVO 3 – INTELIGENTNY POJAZD MIEJSKI

Wszystko zaczęło się w 2005 roku. Od czasu prezentacji PIVO 1 na Salonie Motoryzacyjnym w Tokio Nissan wprowadził sześć kolejnych koncepcyjnych pojazdów elektrycznych, angażując się w budowę atrakcyjnych i zeroemisyjnych rozwiązań zapewniających mobilność.

PIVO 3 to ósmy koncepcyjny pojazd elektryczny tej marki. Nie będzie on już jednak tylko modelem pokazowym, ale bardziej „realistyczną” wizją pojazdu elektrycznego na najbliższą przyszłość.

PIVO 3 to kolejny krok w rozwoju portfolio pojazdów elektrycznych Nissana. Po doświadczeniach zdobytych na modelach PIVO 1 i PIVO 2 firma postanowiła opracować pojazd, który sprawdziłby się w realiach metropolii przyszłości. PIVO 2 był wysoce innowacyjnym pojazdem, który nie wyszedł jednak poza stadium koncepcyjne. PIVO 3 to ewolucja w kierunku zaspokojenia potrzeb “inteligentnej społeczności” – jest bardziej funkcjonalny, niezawodny i zapewnia lepsze osiągi. Nissan uważa, że PIVO 3 może być pierwowzorem kolejnej generacji miejskiego środka transportu indywidualnego.

Francois Bancon, Zastępca Dyrektora Działu Strategii i Planowania Produktów, wyjaśnia: PIVO to jedna z propozycji dla aktywnych mieszkańców metropolii na dojrzałych rynkach. Prezentując trzy kolejne odsłony PIVO doskonale poznaliśmy potrzeby tej grupy klientów zamieszkujących rozległe obszary metropolitalne. Każda z ośmiu przygotowanych przez nas koncepcji zaspakaja inne potrzeby i jest skierowana do przedstawicieli innych społeczności o odmiennych stylach życia i na różne rynki. Oznacza to, że mobilność z zerową emisją staje się jeszcze ambitniejszym celem dla naszej firmy… W Nissanie jesteśmy przekonani, że mobilność może w znacznym stopniu przyczynić się do tego, aby zmiany zachodzące na świecie były zmianami na lepsze.

Nissan LEAF to kompaktowy hatchback – PIVO jest zaś ultra- kompaktowym samochodem miejskim dla osób samotnych i bezdzietnych par, które mieszkają w wielkich miastach i preferują wielkomiejski styl życia.

 

 

ZAUTOMATYZOWANE FUNKCJE

Dzięki funkcji zautomatyzowanego parkowania (Automated Valet Parking – AVP) PIVO 3 zrewolucjonizuje sposób parkowania, pod warunkiem stworzenia odpowiedniej infrastruktury, z którą będzie mógł się połączyć. Kierowca nie będzie musiał już sam poszukiwać miejsca do parkowania ani nawet samodzielnie parkować pojazdu, nie mówiąc o zapamiętywaniu miejsca, gdzie go zostawił. Auto zaparkuje się samo na specjalnie wyposażonym parkingu.

Kiedy kierowca uda się na zakupy lub do pracy, PIVO 3 podłączy się do sieci, aby podładować akumulatory lub sprzedać nadmiar energii zasilając konto właściciela. Za pomocą smartphone’a kierowca będzie mógł wezwać PIVO 3, który sam podjedzie we wskazane miejsce. Funkcja AVP nie tylko zapewnia więcej swobody, ale jest także pożyteczna dla społeczności i środowiska, ponieważ umożliwia oddawanie nadwyżki prądu do sieci elektroenergetycznej. PIVO 3 to pojazd zgodny z koncepcją mobilności jako usługi – zawsze gotowej, dostępnej i niezawodnej.

ŚREDNICA ZAWRACANIA: 4 METRY!

PIVO 3 ma wyjątkowo kompaktowe rozmiary. Nadwozie o długości niespełna 3 metrów mieści trzy osoby w układzie 1+2. Kompaktowe nadwozie z wąsko rozstawionymi kołami z wbudowanymi silnikami elektrycznymi zapewnia bardzo mały promień zawracania – PIVO 3 może zawrócić praktycznie w miejscu, a także bez trudu zmieści się w najmniejszą lukę na ciasnym parkingu.

Taka zdolność manewrowania przyda się też kiedy kierowca pomyli drogę i będzie musiał zawrócić w wąskiej uliczce. Zamiast wycofywać się na wstecznym, PIVO 3 może zawrócić w zaułku o szerokości zaledwie 4 metrów. Z uwagi na fakt, że większość dróg publicznych na świecie ma co najmniej 4 metry szerokości, jest to możliwe praktycznie w każdej sytuacji.

 


ELEKTRYCZNY NAPĘD

Podobnie jak w poprzednich modelach PIVO 1 i PIVO 2 także w PIVO 3 zastosowano napęd elektryczny i elektryczne sterowany układ kierowniczy pozwalające na zmniejszenie lub wręcz wyeliminowanie wielu części mechanicznych. Z PIVO 2 pochodzi także koncepcja zamontowania silników elektrycznych w kołach pojazdu, co zapewnia zwrotność i więcej przestrzeni do wykorzystania w podwoziu. Charakterystykę pracy silników elektrycznych w PIVO 3 dobrano pod kątem zapewnienia naturalnego komfortu kierowcy przyzwyczajonego do obsługi tradycyjnego układu kierowniczego.

MOBILNOŚĆ

„Przyjazność innowacji dla użytkownika” to naczelna zasada stosowana przez Nissana, zgodnie z którą najnowocześniejsze rozwiązania techniczne muszą być jednocześnie zrozumiałe i łatwe do opanowania przez użytkownika. Jedną z ciekawszych funkcji, jakie PIVO 3 przejął z PIVO drugiej generacji jest interfejs Robotic Agent. Samochód działa jak partner lub osobisty asystent kierowcy komunikując się z nim przez system zwany Robotic Agent.

W oparciu o to samo podejście PIVO 3 zapewnia mobilność oraz korzysta z przetwarzania danych w chmurze oraz miejskiej infrastruktury (np. AVP i stanowisk ładowania), z którą pozostaje w łączności. „Inteligentny” osobisty filtr wybiera informacje dotyczące lokalizacji i działania pojazdu istotne z punktu widzenia kierowcy.

 

 

STYLISTYKA

Z zewnątrz PIVO 3 prezentuje się dojrzale i dynamicznie. Mocno wysunięte przednie błotniki i wyrazisty przód sugerują zwrotność pojazdu. Wydłużone kontury i zakrzywione płaszczyzny dodają dynamizmu. Mimo bardzo kompaktowych wymiarów, stylizacji tyłu nie brakuje indywidualnego stylu. Elegancka sylwetka atrakcyjnie podkreśla wąski rozstaw tylnych kół.

WNĘTRZE

W środku PIVO 3 prezentuje się równie wyraziście. Zestaw wskaźników doskonale harmonizuje zarówno z resztą wnętrza, jak i stylizacją nadwozia. Zamiast lusterek bocznych zastosowano monitory. Around View Monitor pomaga obserwować otoczenie i wyeliminować martwe pola. W konsoli środowej zamontowano ultra szeroki ekran systemu nawigacji wyświetlający także inne informacje oraz dodatkowy monitor Robotic Agent, czyli dyskretnego interfejsu, za pomocą którego pojazd komunikuje się z kierowcą.

Starannie wykończone skórzane fotele ze srebrnymi dodatkami harmonizują ze śnieżną bielą i “elektrycznym” błękitem, tworząc estetyczne i ekskluzywne otoczenie. Gładkie powierzchnie dodają elegancji kompaktowej kabinie, która mimo ekologicznego charakteru pojazdu nie wygląda surowo.

ZAAWANSOWANY

Nissan LEAF uniezależnił kierowców od paliw płynnych. Samochód ten może magazynować energię ze źródeł odnawialnych, a nawet oddawać ją na potrzeby gospodarstwa domowego. PIVO 3 wyposażony w złącze “LEAF to HOME” może nawet odprowadzać nadwyżki prądu do publicznej sieci elektroenergetycznej. Kiedy samochody elektryczne staną się popularniejsze i będą stanowiły część miejskiej infrastruktury, zaawansowane pojazdy takie jak PIVO 3 będą mogły równoważyć nadwyżki popytu i podaży energii w mieście w cyklu dobowym.

Synergie w ramach wielkiego miasta, przetwarzanie danych w chmurze i pojazdy elektryczne to rozwiązania, z których mieszkańcy metropolii będą w przyszłości korzystać codziennie.