NOKIA: AKCJA DAJEMY CI WOLNĄ RĘKĘ JUŻ TRWA

Rząd pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących wykroczeń drogowych. Kierowcom, którzy rozmawiają przez telefon bez zestawu głośnomówiącego albo słuchawkowego grozić będzie mandat w wysokości 200 złotych oraz 5 punktów karnych.

Według badań przeprowadzonych przez Nokia w ramach kampanii „Dajemy Ci wolną rękę” aż 59 proc. Polaków rozmawia przez telefon prowadząc jednocześnie auto, 67 proc. z nich trzyma telefon przy uchu.

Od kilku lat liczba kierowców karanych mandatem za rozmawianie w czasie jazdy bez zestawu głośnomówiącego sukcesywnie rośnie. Jak podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w samym 2011 roku było to 57 581, a rok wcześniej 48 937 kierowców.

Badania Nokia pokazują, że kierowców nie powstrzymuje nawet świadomość zagrożeń płynących z rozmawiania przez telefon trzymany przy uchu w czasie jazdy samochodem – 97 proc. badanych przyznaje, że zdaje sobie sprawę z tego, że rozmawianie przez telefon komórkowy grozi mandatem, a 95 proc. wie, że jest to niebezpieczne (więcej wyników badań na www.dajemyciwolnareke.pl).

Także badania prowadzone już 10 lat temu przez niemieckie ADAC wykazały, że korzystanie z zestawu głośnomówiącego powoduje połowę mniej błędów na tym samym odcinku niż rozmowa z telefonem trzymanym przy uchu.

Jak rozmawiać przez telefon w aucie, nie łamiąc prawa?

– Kierowcy rozmawiają przez telefon w samochodzie i zapewne tak pozostanie. Jednak Nokia zachęca do korzystania z zestawów głośnomówiących lub słuchawek Bluetooth, dzięki czemu można nie tylko uniknąć mandatu, ale i realnie zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy – mówi Piotr Piasecki z firmy Nokia.

Zestawy głośnomówiące umożliwiają obsługę telefonu bez angażowania rąk użytkownika. Dzięki nim kierowca może skupić się na drodze i nie stwarzać tym samym zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu. Portfolio producenta obejmuje różne propozycje – cena wielu z nich jest niższa niż kwota mandatu za rozmawianie przez telefon.

Nokia HF-210 jest najtańszym zestawem głośnomówiącym firmy Nokia. To kompaktowe urządzenie pozwala cieszyć się swobodną rozmową w samochodzie, ale także w biurze czy domu. Urządzenie gwarantuje najwyższą w swojej klasie jakość dźwięku oraz nawet 20 godzin ciągłych rozmów, dzięki czemu świetnie sprawdza się na długich trasach. Cena urządzenia: 148 złotych.

Dzięki zestawowi głośnomówiącemu Nokia CK-200 użytkownik może łączyć się z telefonem osobistym i służbowym jednocześnie. Za sprawą jednego kliknięcia można przełączyć się z jednego urządzenia na drugie zachowując pełna kontrolę nad prowadzonymi rozmowami. Cena urządzenia: 498 złotych.

Nokia Luna to słuchawka Bluetooth firmy Nokia z obsługą NFC, pozwalającą na szybkie połączenie z urządzeniami wykorzystującymi ten standard. Funkcja Multipoint umożliwia korzystanie z dwóch telefonów w tym samym czasie. Aby odebrać połączenie, wystarczy wysunąć słuchawkę z uchwytu. Ponowne umieszczenie Nokia Luna w zaczepie pozwala zakończyć rozmowę. Czas czuwania: do 2 miesięcy. Cena urządzenia: 240 złotych.

Zainstaluj za darmo swój zestaw głośnomówiący

Już wkrótce wybierając zestaw głośnomówiący firmy Nokia nie będziesz musiał ponosić kosztu montażu. W ramach kampanii „Dajemy Ci wolną rękę” ufundowanych zostało bowiem 250 voucherów na darmową instalację. Promocja będzie obejmować samochodowe zestawy głośnomówiące Nokia CK-100, CK-200 oraz CK-600. Aby wziąć udział w akcji wystarczy zamówić w sklepie internetowym jeden z wymienionych wyżej modeli logując się do serwisu za pośrednictwem strony www.dajemyciwolnareke.pl.

Wewnątrz promocyjnego opakowania zestawu znajdzie się voucher na darmowy montaż urządzenia. Zarówno na stronie, jak i na voucherze, dostępna będzie lista punktów, w których będzie można zamontować zestaw. Akcja ruszy jeszcze w kwietniu i potrwa do 15 czerwca 2012 roku.