NOKIAN: NOWE CENTRUM TESTOWE W HISZPANII JUŻ DZIAŁA

Firma Nokian Tyres rozpoczęła testowanie opon w swoim nowym ośrodku w Santa Cruz de la Zarza w Hiszpanii.

Wykorzystuje się tam aż 10 torów, a klejnotem w koronie centrum testowego jest 7-kilometrowa owalna trasa otaczająca cały teren i umożliwiająca badania przy prędkościach ok. 300 km/h.


Zobacz także:

OPONY

UŻYTKOWE


 

– Wszystkie nasze ośrodki testowe stanowią inwestycję w innowacyjność, a rozszerzenie działalności badawczej jest dla nas dużym i ważnym krokiem. Wszechstronne tory i nowoczesne wyposażenie hiszpańskiego centrum umożliwiają nam sprawdzanie opon na nawierzchni mokrej i suchej, aby ani ulewy ani upały nie były dla kierowców nieprzyjemną niespodzianką. Hiszpański ośrodek testowy w połączeniu z naszym zimowym ośrodkiem w Ivalo w Laponii zapewniają nam możliwości badań na najwyższym poziomie — mówi Olli Seppälä, dyrektor ds. badań i rozwoju.

Dzięki temu najnowocześniejszemu ośrodkowi firma może przyspieszać rozwój produktów i umacniać się na pozycji producenta opon klasy premium.

– Teraz możemy testować opony we własnych ośrodkach we wszystkich warunkach, do których przeznaczone są nasze produkty. To dla nas wielka przewaga konkurencyjna, szczególnie w kontekście produktów opracowywanych na rynek Europy Środkowej, a także dla klientów północnoamerykańskich — dodaje Seppälä.

Nowy ośrodek testowy zyskał już sobie przydomek – Hakka Ring. W ramach wewnętrznego konkursu pracownicy Nokian Tyres zaproponowali około 150 nazw nowego ośrodka. Zwyciężyła nazwa Hakka Ring nawiązująca do znanych marek opon Nokian Tyres Hakka i Hakkapeliitta, a także do najsłynniejszych torów na świecie nazywanych „ring”.

Budowa ośrodka rozpoczęła się w 2018 roku. Ze względu na pandemię COVID-19 prace na krótko wstrzymano, ale po ustabilizowaniu się sytuacji i zastosowaniu niezbędnych środków ostrożności budowa została wznowiona. Inwestycja ta jest ważnym elementem rozwoju Nokian Tyres.

Podobne ośrodki testowe buduje się na świecie rzadko, a światowej klasy warunki testowe zwiększają naszą wiarygodność jako producenta opon premium — mówi Jukka Kasi, starszy wiceprezes ds. produktów i innowacji.

Wszystkie tory ośrodka zostały już wykończone, trwa rekrutacja personelu. Gotowe do użytku jest również Centrum dla Gości znajdujące się pośrodku obiektu.

Całe to przedsięwzięcie wymagało długotrwałej koncentracji, a także pasji, aspiracji i profesjonalizmu, dzięki którym marzenie stało się rzeczywistością — Jukka Kassi chwali zespół Nokian Tyres.

Informacje o hiszpańskim ośrodku testowym Nokian Tyres:

– Obiekt umożliwia badanie opon letnich, całorocznych i zimowych przez cały rok.
– Na 300-hektarowym terenie znajduje się kilka torów testowych do prób opon na nawierzchni suchej i mokrej, a także owalny tor do szybkiej jazdy z prędkością do 300 km/h.
– W ośrodku wykorzystano wiele technologii przyjaznych dla środowiska, takich jak ponad 1000 paneli słonecznych, recykling wody i białe dachy.
– Nokian Tyres prowadzi też w okolicy badania nad nowymi materiałami pochodzenia biologicznego, aby w przyszłości produkować jeszcze bardziej ekologiczne opony.
– Obiekt w Hiszpanii jest trzecim ośrodkiem testowym firmy. Stanowi on dopełnienie dotychczasowej sieci testowania opon, która obejmuje 700-hektarowy ośrodek w Ivalo w fińskiej Laponii oraz ośrodek w pobliżu siedziby głównej firmy w Nokii.