OPEL: CORAZ WIĘKSZE ZAINTERESOWANIE PUCHAREM ADAC OPEL e-RALLY CUP

Corsa‑e Rally gwiazdą jedynego na świecie jednomarkowego pucharu samochodów elektrycznych

Opel dosłownie zelektryzował międzynarodowe rajdy w sezonie 2022. ADAC Opel e‑Rally Cup, pierwszy na świecie jednomarkowy puchar rajdowy samochodów elektrycznych, umocnił swoją pozycję. W identycznych technicznie samochodach Opel Corsa‑e Rally zespoły z Niemiec, Austrii, Finlandii, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Holandii walczyły o punkty, puchary i nagrody. Siedem wymagających i różniących się specyfiką rajdów w Niemczech, Austrii, Francji i Holandii potwierdziło międzynarodowe znaczenie pionierskiej pracy wykonanej przez wieloletnich partnerów – Opla i ADAC.


Zobacz także:

RAJDY


 

Świadomość istnienia ADAC Opel e‑Rally Cup i zainteresowanie tymi rajdami znacząco wzrosły w porównaniu z sezonem 2021 – ocenił dyrektor Opel Motorsport, Jörg Schrott. Otrzymujemy zapytania z całej Europy, od zespołów chcących dołączyć do rywalizacji i od podmiotów zainteresowanych zorganizowaniem rundy ADAC Opel e‑Rally Cup. Corsa‑e Rally stała się również punktem odniesienia dla nowej elektrycznej kategorii Rally5 rozwijanej obecnie przez światowe władze FIA. Udowodniliśmy, że elektryfikacja rajdów jest wykonalna i pokazaliśmy, jak może ona wyglądać – od samego pojazdu poprzez infrastrukturę ładowania do koncepcji bezpieczeństwa. Będziemy oczywiście dalej optymalizować ten udany projekt.

W ramach ADAC Opel e‑Rally Cup 2023 zaplanowano osiem rund, z czego przynajmniej cztery będą rozegrane w innych europejskich krajach niż Niemcy. Oficjalny kalendarz imprez zostanie zaprezentowany najpóźniej na Targach Motoryzacyjnych w Essen na początku grudnia.

Sezon 2022 ADAC Opel e‑Rally Cup był także widowiskowy od strony czysto sportowej. Widzowie w napięciu śledzili potrójne starcie Niemców Timo Schulza (23 l.) i Max Reitera (22 l.) oraz Szweda Calle Carlberga (22 l.). Po zdobyciu przez Reitera minimalnej przewagi punktowej, od połowy sezonu to Schulz zaczął nadawać tempo czterema zwycięstwami z rzędu, by wreszcie zastąpić Francuza Laurent Pelliera jako drugi w historii triumfator rajdowego pucharu samochodów elektrycznych jednej marki.

Piąte europejskie mistrzostwo juniorów dla Opla

Timo Schulz poszedł śladami Pelliera w dwóch aspektach. 27‑letni Pellier awansował do Rajdowych Mistrzostw Europy Juniorów (JERC) w ramach udanego programu „pracy u podstaw”, który Opel i ADAC realizują od dekady. Następnie zdominował sezon 2022 w samochodzie Corsa Rally4 w barwach ADAC Opel Rally Junior Team. Pellier i jego pilotka Marine Pelamourgues zwyciężali aż pięciokrotnie w sześciu rajdach sezonu, w których startowali 212‑konnym Oplem dla klientów prywatnych. Tytuł mieli w kieszeni już po przedostatniej rundzie w Czechach. Było to piąte mistrzostwo JERC wywalczone przez ADAC Opel Rally Junior Team po sezonie 2015 (Emil Bergkvist, Szwecja), 2016 (Marijan Griebel), 2017 (Chris Ingram, Anglia) i 2018 (Martins Sesks, Łotwa).

Teraz Opel przygotowuje się do europejskich rajdów z Timo Schulzem. Zdobycie tytułu w ADAC Opel e‑Rally Cup i awans do ADAC Opel Rally Junior Team to spełnienie moich marzeń – powiedział Schulz. Będę starał się nauczyć jak najwięcej w Mistrzostwach Europy Juniorów 2023, aby nie zawieść zaufania, którym obdarzyli mnie Opel i ADAC.

Jörg Schrott, szef Opel Motorsport, ma bardzo dobre zdanie o swoim podopiecznym: Timo udowadnia, że potrafi nie tylko szybko jeździć, ale także panuje nad sobą i myśli podczas rajdu. Wie, kiedy zaatakować, a kiedy lepiej unikać niepotrzebnego ryzyka. To właśnie są cechy dobrego kierowcy rajdowego. Teraz trzeba jeszcze odpowiednio wykorzystać i rozwinąć te umiejętności w trakcie ekstremalnie trudnej rywalizacji w JERC. Mam do niego pełne zaufanie i cieszę się, że po raz pierwszy od 2016 roku startujemy w Mistrzostwach Europy z niemieckim kierowcą.

Jörg Schrott z niecierpliwością czeka na sezon 2023: ADAC Opel e‑Rally Cup to wyjątkowy i pod wieloma względami innowacyjny projekt, który doskonale wpisuje się w strategię marki Opel. Z kolei Corsa Rally4 jest naturalną kontynuatorką tradycji samochodów rajdowych i wyścigowych z Rüsselsheim dla klientów prywatnych.