PEUGEOT: 208 Z ADAPTACJĄ DLA OSÓB NIEPEŁNOSPORAWNYCH

AiK Golik

Peugeot bez Barier to polski pilotażowy program firmy Peugeot, który został zainicjowany w 2011 roku. Jego głównym celem jest społeczna integracja osób niepełnosprawnych w zakresie transportu i podróżowania.

Dostępny jest już Peugeot 208 – kolejny model marki przystosowany do prowadzenia przez osoby niepełnosprawne. Prowadzący samochód korzysta w nim wyłącznie z ręcznej obsługi gazu i hamulca za pomocą urządzenia Veigel HB Classic II.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Odpowiednie przystosowanie samochodu do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej ułatwia jej mobilność i zapewnia pełny komfort prowadzenia auta. Najczęściej stosowane urządzenia adaptacyjne to wspomaganie kierownicy, hamulec umieszczony pod nią, czy przeniesienie manetki na lewą lub prawą jej stronę. Firmy adaptacyjne są gotowe również na znacznie bardziej zaawansowane technologicznie adaptacje, tak by osoby z różnym poziomem niepełnosprawności miały szansę usiąść za kierownicą.

AiK Golik

Peugeot, w ramach programu Peugeot bez Barier wspiera mobilność osób niepełnosprawnych i edukuje w zakresie możliwości jakie dają nowoczesne rozwiązania. Do parku prasowego wprowadzono właśnie zaadaptowany model Peugeot 208 ze skrzynią zautomatyzowaną ETG, w którym zamontowano dźwignie do ręcznej obsługi gazu i hamulca.

– Chcielibyśmy umożliwić testy samochodu, który może być prowadzony wyłącznie jedną ręką również osobom w pełni sprawnym fizycznie, po to, by udowodnić, że jazda nim jest nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim bezpieczna – mówi Tomasz Chodkiewicz, dyrektor handlowy Peugeot Polska.

Zamontowane w Peugeot 208 urządzenie Veigel HB Classic II typu gaz–hamulec jest uzupełnieniem zautomatyzowanej skrzyni biegów. Takie rozwiązanie pozwala osobom z dysfunkcją ruchową swobodnie prowadzić auto. Zarówno pedał hamulca zasadniczego i jak pedał gazu połączone są z dźwignią teleskopowymi popychaczami, które pozwalają na prowadzenie samochodu również osobie, która może posługiwać się pedałami gazu i hamulca. Montaż urządzenia odbywa się praktycznie bez ingerencji w układ fabryczny – wiercenia otworów w karoserii, czy wycinania elementów deski rozdzielczej. Całość wygląda bardzo estetycznie i jest spójna z wnętrzem samochodu.

AiK Golik

W ramach programu Peugeot bez Barier firma posiada bogatą ofertę modeli, duże możliwości jeśli chodzi o adaptacje aut, a także specjalistyczny serwis. Modele rekomendowane przez Peugeot to auta z skrzyniami zautomatyzowanymi oraz automatycznymi, ale przede wszystkim:

*208
– 1.2 PureTech 82 KM S&S Active skrzynia zautomatyzowana ETG Stop & Start;
– 1.6 VTi 120 KM Allure skrzynia automatyczna.

* 301
– 1.2 PureTech Active72 KM skrzynia zautomatyzowana ETG;
– 1.6 VTi 115 KM Allure skrzynia automatyczna.

AiK Golik

* 2008
– 1.6 VTi 120 KM Active skrzynia automatyczna.

* Partner Tepee
– 1.6 e-HDi 92 KM Activ skrzynia zautomatyzowana.

Peugeot bez Barier to polski program pilotażowy. Jego głównym celem jest społeczna integracja osób niepełnosprawnych w zakresie transportu i podróżowania. Zgodnie hasłem przewodnim marki Peugeot Motion & Emotion program przede wszystkim ułatwia dostęp do nowoczesnych rozwiązań i wspiera mobilność osób niepełnosprawnych. Osoby z niepełnosprawnościami lub ich opiekunowie mogą na preferencyjnych warunkach kupić samochód i zaadaptować go tak, by spełniał ich potrzeby i był w pełni funkcjonalny. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa uczestnicy programu mogą otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe na zakup i przystosowanie wymarzonego samochodu.

Partnerem programu jest Fundacja Integracja, która od wielu lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnością, poprawy jakości ich życia, wyrównywania szans oraz integracji społecznej. W 2013 roku Fundacja nagrodziła program i przyznała Peugeot Polska Medal Przyjaciela Integracji.

AiK Golik