PGD: NOWY, EKOLOGICZNY SALON W KRAKOWIE

Nowy salon Forda wraz ze stacją serwisową uruchomiła w Krakowie Grupa PGD. Oddanie do użytku obiektu o powierzchni ponad 2800 m2 zakończyło pierwszy etap budowy Centrum Motoryzacyjnego Jasnogórska, prawdopodobnie najbardziej ekologicznego dealerstwa w Polsce.

W przestronnym, komfortowym salonie, na powierzchni 550 m2 eksponowanych jest dwanaście samochodów z oferty Forda, w tym także dostawcze Transity. Salon zapewnia klientom kompleksową obsługę wiążącą się z zakupem samochodu: odkup auta używanego, szeroką ofertę kredytową, leasingową i ubezpieczeniową oraz sprzedaż akcesoriów.

Hala serwisowa – jak to w Grupie PGD – jest wielomarkowa. Dwanaście stanowisk serwisowych z podnośnikami, w tym dwoma pięciotonowymi oraz dwa dodatkowe stanowiska dla elektryków, tworzy potencjał naprawczy szacowany na 3000 roboczogodzin miesięcznie. W trzypoziomowym magazynie części znajduje się także hotel opon.

Klienci salonu i serwisów będą mogli wypocząć w komfortowych poczekalniach, a nawet zjeść domowy obiad przygotowany przez mieszczącą się na piętrze budynku restaurację „Patio”. Salon przy Jasnogórskiej 60 czynny jest od 9.00 do 19.00, w soboty od 9.00 do 15.00, natomiast serwis w dni robocze od 7.00 do 20.00 i w co drugą sobotę od 8.00 do 15.00.

Do nowego salonu przeprowadziło się dealerstwo Partner. Jego dotychczasowa siedziba, zaledwie piętnastoletnia, jest wyburzana, gdyż w jej miejscu powstanie trzymarkowy salon Hyundai’a, Nissana i Suzuki. Po zakończeniu drugiego etapu budowy, co według planów nastąpi w kwietniu 2013 roku, całkowita powierzchnia Centrum Motoryzacyjnego Jasnogórska wzrośnie do 4687 m2, a jego potencjał sprzedażowy do 2500 samochodów rocznie.

Najistotniejszym zadaniem, jakie postawiliśmy przed projektantami i wykonawcami była minimalizacja kosztów eksploatacji budynku, dlatego nowy obiekt jest wręcz nafaszerowany rozwiązaniami energooszczędnymi – powiedział Grzegorz Hankus wiceprezes zarządu Grupy PGD ds. finansów i rozwoju. Dealerstwo wyposażone jest m.in. w inteligentny system zarządzania budynkiem − Building Management System (BMS), który reguluje oświetlenie i optymalizuje zużycie energii elektrycznej oraz grzewczej.

W budynku wykorzystane są odnawialne źródła energii i najnowsze rozwiązania techniki świetlnej LED. Ponieważ wiadomo, że koszty ogrzewania i oświetlenia są w oczywisty sposób skorelowane z ochroną środowiska, można zaryzykować stwierdzenie, że to nie tylko salon o najniższych kosztach eksploatacji w przeliczeniu na metr powierzchni, ale też najprawdopodobniej najbardziej ekologiczne dealerstwo w Polsce.
Autorem projektu jest Grupa Projekt z Piekar Śląskich.