POLACY CORAZ BARDZIEJ PRZEKONUJĄ SIĘ DO ELEKTRYKÓW

Najnowszy raport SIXT Polska „Auto na własnych zasadach” rzuca nowe światło na to, jak Polacy postrzegają samochody elektryczne i czy są skłonni z nich korzystać.

Okazuje się, że wśród polskich kierowców rośnie zainteresowanie autami z napędem w pełni elektrycznym – już co trzeci Polak przynajmniej raz jeździł autem elektrycznym jako kierowca lub pasażer. Niemniej jednak wciąż istnieje wiele obaw i barier, które Polacy muszą przezwyciężyć. W tym przede wszystkim kwestia żywotności baterii, która jest jednocześnie najważniejszym aspektem podczas wynajmu dla 57 proc. i największą obawą wśród 50 proc. ankietowanych.


Zobacz relacje:

JAK OBCIĄŻENIE WPŁYWA NA ZASIĘG SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH?
 

UŻYTKOWE


 

Brak doświadczenia i rosnąca ciekawość

Zgodnie ze statystykami Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności na koniec marca 2024 r. w Polsce zarejestrowanych było łącznie 62,7 tys. samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną, z czego 56,4 tys. to auta osobowe. Stanowi to 61 proc. wzrost w ujęciu r/r. To pokazuje, że Polacy coraz bardziej przekonują się do pojazdów z napędem elektrycznym i coraz chętniej wybierają je zamiast tych z silnikiem benzynowym czy też diesla.

Dane z naszego raportu „Auto na własnych zasadach” pokazują, że Polacy są otwarci na nowe technologie motoryzacyjne. Pomimo faktu, że aż siedmiu na dziesięciu polskich kierowców nie miało dotychczas styczności z autem elektrycznym, 73 proc. respondentów wyraziło chęć wynajęcia takiego pojazdu w celu przetestowania go przed podjęciem decyzji o zakupie. Wzrost zainteresowania samochodami BEV (battery electric vehicles) nie jest jednak równoznaczny z brakiem obaw czy wątpliwości. Okazuje się, że polscy kierowcy wciąż mają sporo obiekcji związanych z ich użytkowaniem. Przede wszystkim w kwestii żywotności baterii czy też niewystarczająco rozbudowanej infrastruktury ładowania w naszym kraju – powiedział Mateusz Góral, Kierownik Działu Sprzedaży w SIXT Polska

Jak daleko pojedzie „elektryk”?

Dla Polaków zainteresowanych wynajmem auta elektrycznego najważniejsze są trzy aspekty: zasięg baterii (57 proc.), koszty eksploatacji (32 proc.) oraz dostępność infrastruktury (31 proc.). Co pokazuje, że polscy kierowcy szczególnie mocno skupiają się na aspektach technicznych pojazdu, a mniej na jego cenie czy wyglądzie. Warto również zauważyć, że kobiety częściej niż mężczyźni zwracają uwagę na kwestie bezpieczeństwa pojazdu – 32 proc. w porównaniu z 22 proc. wskazań wśród mężczyzn.

Jak wynika z raportu SIXT Polska „Auto na własnych zasadach”, wśród polskich kierowców istnieją też liczne obawy związane z wynajmem samochodów elektrycznych. Najbardziej zniechęcające dla Polaków są krótka żywotność baterii i niski zasięg samochodów elektrycznych – po 50 proc. wskazań oraz brak dostępu do infrastruktury ładowania (46 proc.). Zaledwie 3 proc. respondentów nie ma żadnych obaw co do użytkowania aut elektrycznych.

Polacy są zainteresowani pojazdami BEV, ale wciąż mają wiele istotnych obaw związanych z ich użytkowaniem i bez wątpienia potrzebują czasu i możliwości, aby lepiej je poznać. Jednocześnie, rosnąca liczba osób chętnych do wynajmu i testowania samochodów elektrycznych stanowi pozytywny sygnał dla rosnącej popularności tego segmentu branży motoryzacyjnej. Kluczowe dla przyszłości rynku aut elektrycznych w Polsce będą inwestycje w infrastrukturę ładowania oraz działania edukacyjne, które pozwolą rozwiać wątpliwości dotyczące chociażby zasięgu i żywotności baterii – podsumował Mateusz Góral