POLICJA: DOPOSAŻONE SŁUŻBY W ŁODZI

Policja 12_1

Bezpieczne drogi województwa łódzkiego to projekt złożony do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego na lata 2007-2013 w ramach Osi Priorytetowej I Infrastruktura transportowa.

Całkowita wartość projektu to 11 999 290,02 zł, z czego 8 999 467,52 zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałe 2 999 822,50 zł to środki budżetu państwa. Realizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji w partnerstwie z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.


Zobacz także:
BEZPIECZEŃSTWO


W ramach tego projektu zakupionych zostało m.in. siedem samochodów furgon w wersji ambulans pogotowia ruchu drogowego „APRD”. Są to Fiaty Ducato typ 250 o mocy silnika 150 KM i wartości jednostkowej 351 288,00 złotych. Dostarczyła je PGD Flota, a wyposażyła firma Gruau. W najbliższych dniach trafią do KPP w Kutnie, Zgierzu, do Komisariatu Autostradowego Policji, w cztery – furgony do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łodzi.

Ambulanse Pogotowia Ruchu będą służyły policjantom ruchu drogowego przy zabezpieczaniu wypadków drogowych. Nowe furgony to radiowozy w srebrno- niebieskich barwach z zainstalowanymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi oraz systemem łączności, dzięki któremu bez problemu policjanci będą mogli połączyć się z oficerem dyżurnym.

Funkcjonariusze pracujący na miejscu zdarzenia będą mieli do dyspozycji dodatkowe reflektory, które odpowiednio oświetlą okolice wypadku. Na każdym z ambulansów dodatkowo zamontowano duży trójkątny znak z napisem „Uwaga wypadek”, który pozwoli kierowcom dostrzec zdarzenie drogowe i utrudnienia już z kilkuset metrów.

Każdy furgon wyposażony jest w biurka i urządzenia wielofunkcyjne z drukarką, ksero i skanerem. Znajduje się tam również miejsce na alkomat do badania kierowców. Dzięki zainstalowanym transformatorom mocy wszystkie urządzenia znajdujące się w furgonach będzie można zasilić w energię elektryczną bez konieczności szukania zewnętrznego źródła zasilania.

APRD wyposażone są w przenośne znaki drogowe, które w momencie zabezpieczania miejsca wypadku policjanci będą mogli ustawić nie tylko po to, aby ostrzec kierowców o niebezpieczeństwie i konieczności ograniczenia prędkości, ale również po to, by wytyczyć objazdy. Tym samym utrudnienia staną się mniej dokuczliwe dla kierowców, a policjanci będą mieli większą swobodę przy zabezpieczeniu i ustalaniu przyczyn zdarzenia. W każdym ambulansie znajduje się także sprzęt medyczny do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

Oprócz APRD w ramach projektu zakupionych zostało także:
– 6 samochodów nieoznakowanych w policyjnej wersji RD-Video;
– 10 samochodów oznakowanych w policyjnej wersji RD-Video;
– 5 policyjnych motocykli ciężkich ruchu drogowego;
– 5 zestawów wyposażenia dodatkowego dla kierowców motocykli;
– 21 videorejestratorów dla samochodów osobowych i motocykli;
– furgon policyjny ogólnego przeznaczenia w wersji nieoznakowanej;
– mobilny system do czytania tablic rejestracyjnych;
– chromatograf gazowy przeznaczony do badania stężenia alkoholu we krwi.

Nowe radiowozy dla łódzkiej Policji

Przed Urzędem Miasta Łodzi nastąpiło przekazanie na stan Komendy Miejskiej Policji w Łodzi 10 nowych, nieoznakowanych, radiowozów marki Kia Ceed. Pojazdy w połowie zostały sfinansowane przez Miasto a w połowie przez Policję. Łączny koszt to 650 tysięcy złotych. Auta te o mocy 135 KM mogą rozwinąć prędkość max do 195 km/h. Wszystkie doposażone zostały w systemy łączności radiowej i sygnalizacji świetlnej. Kluczyki do radiowozów, z rąk Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, odebrał Komendant Miejski Policji w Łodzi podinsp. Piotr Beczkowski.

Źródło i zdjęcia: lodzka.policja.gov.pl