PORSCHE GT3 CUP CCE: LUKAS Z PIERWSZEGO POLA

W piątkowych kwalifikacjach do wyścigów Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe na torze Slovakia Ring najszybszy okazał się Zdeno Mikulasko. Kroku dotrzymywał mu Robert Lukas, który co prawda stracił do Słowaka 0,298 s, ale jutro wystartuje z pole position, bowiem samochód Mikulasko nie przeszedł pozytywnie badania technicznego.

Kontrola wykazała, że samochód, którym wystartował Mikulasko nie jest zgodny z regulaminem Pucharu. Stąd decyzja o wykluczeniu Słowaka z wyścigu. Mikulasko co prawda zwrócił się do organizatora z prośbą o dopuszczenie do startu w wyścigach jako gość, ale decydująca o tym komisja zbierze się dopiero jutro. Ponadto, jeśli Mikulasko otrzyma zgodę na start, to nie wiadomo, z której linii ruszy do rywalizacji i jak zostaną zinterpretowane jego czasy z kwalifikacji.

W pierwszej linii towarzystwa Lukasowi dotrzyma Czech Vladimir Hladik, który swoje najszybsze okrążenie skończył nieco ponad 3 s gorzej niż Polak.

Zawodnik zespołu Lukas Motorsport – Stefan Biliński na starcie do pierwszego z jutrzejszych wyścigów zajmie trzecie miejsce. 40-latek z Kostrzyna nad Odrą nie dawał spokoju Hladikowi i drugie pole startowe oddał Czechowi po zaciętej walce. Ostatecznie tych dwóch kierowców dzieliło zaledwie 0,130 s.

Kolejne dwa miejsca w kwalifikacjach także zajęli Polacy – Andrzej Lewandowski (lider punktacji) oraz Mariusz Miękoś. Za nimi uplasowali się odpowiednio Florian Scholze i Jarosław Budzyński, jednak obaj dżentelmeni nie zaliczą tego występu do udanych. Nie udało im się przejechać trzech pełnych okrążeń pomiarowych, więc jutro czeka ich start z końca stawki, gdzie będą musieli oglądać samochody zawodników z Turcji.

Mocna ekipa pięciu kierowców znad Bosforu chyba nie tak wyobrażała sobie swoje gościnne występy w tych kwalifikacjach. Turcy solidarnie uplasowali się na miejscach 9-13.

Niestety Mateusz Lisowski z zespołu Förch Racing był zmuszony zrezygnować z udziału w wyścigu. Nie zobaczymy również w nim wcześniej zapowiadanych Mateja Konopki i Rafała Mikruta.

Wyniki kwalifikacji do pierwszego wyścigu GT3 CCCE
1. Zdeno Mikulasko – 2.06,323 min.;
2. Robert Lukas – strata 0,298 sek.;
3. Vladimir Hladik – 3,067 sek.;
4. Stefan Biliński – 0,130 sek.;
5. Andrzej Lewandowski – 0,678 sek.;
6. Mariusz Miękoś – 0,026 sek.;
7. Florian Scholze – 0,595 sek.;
8. Jarosław Budzyński – 1,383 sek.;
9. Cengiz Oguzhan – 0,047 sek.;
10. Cenk Ceyisakar – 0,471 sek.;
14. Grzegorz Moczulski – 0,125 sek.