PORSCHE: NOWE 911 GT3 CUP NA ROK 2021 JESZCZE SZYBSZE

Nowe 911 GT3 Cup zostało zaprezentowane przez Porsche. Samochód będzie startował w pucharze Porsche Mobil 1 Supercup już od początku nowego sezonu.

Wystąp[i także w lokalnych zawodach Carrera Cup w Niemczech, Francji, Azji i krajach Beneluksu, a także – po raz pierwszy – w Ameryce Północnej.


Zobacz także:

SPORT

PREMIERY


 

Stylizowane GT3 Cup to pierwsza wyścigowa odmiana bazująca na obecnej generacji 911 – 992 – i pierwszy samochód producenta rywalizujący w markowych pucharach, który ma szerokie nadwozie Turbo. Dysponując mocą około 375 kW (510 KM), przewyższa swojego bezpośredniego poprzednika o 25 KM. Co więcej, może być zasilane paliwami syntetycznymi, które pozwalają znacznie obniżyć emisję CO2 w wyścigowych warunkach.

W zależności od układu toru jego czasy okrążeń powinny być o dobry 1 proc. lepsze niż wcześniej. Dostawy pojazdów dla zespołów ruszą w lutym 2021 r. Nowe 911 GT3 Cup jest już dostępne w sprzedaży – w cenie 225 tys. euro plus krajowe podatki.

Porsche zaprezentowało pierwsze 911 Cup 30 lat temu, w 1990 r. Samochód bazował na generacji 964 i miał silnik o mocy 260 KM. Od 1993 r. rywalizował też w nowo powstałym Porsche Supercup, organizowanym w ramach programu wsparcia Grand Prix Formuły 1. Do dzisiaj wyścigowa maszyna doczekała się jeszcze pięciu generacji, łącznie zbudowano ją w rekordowej liczbie 4251 egzemplarzy.

Pierwsze prace nad nowym modelem ruszyły jeszcze w 2018 r., a konkretne działania rozpoczęły się na początku 2019 r. Główne cele rozwojowe zespołu kierowanego przez szefa projektu Jana Feldmanna obejmowały dalszą poprawę osiągów, opracowanie agresywniejszego designu, ułatwienie prowadzenia oraz zapewnienie większej trwałości. Efekty tych działań mają odzwierciedlenie w cechach nowej maszyny, która wspólnie z 911 zjeżdża z linii produkcyjnej w Stuttgarcie- Zuffenhausen.

Do najbardziej wyrazistych cech nowego 911 GT3 Cup należą zoptymalizowana aerodynamika i bardziej muskularny wygląd. Po części to zasługa szerokiego, lekkiego nadwozia w specyfikacji Turbo. Z tyłu jego karoseria mierzy 1902 mm szerokości (i wyróżnia się dodatkowymi wlotami powietrza chłodzącego przed kołami. Również przednia oś generacji 992 jest znacznie szersza niż w poprzedniku. Siódma generacja generuje zauważalnie większy docisk aerodynamiczny.

To zasługa połączenia tylnego spojlera, zaopatrzonego w większe skrzydło, i przedniego zderzaka, który został specjalnie przystosowany do wyścigów – otrzymał spojler oraz strategicznie rozmieszczone krawędzie rozdzielające. Regulowane w 11 pozycjach tylne skrzydło z mocowaniem typu „łabędzia szyja” zapewnia nieprzerwany przepływ powietrza pod skrzydłem.

Masa własna „na sucho” pojazdu wynosi 1260 kg, ale wynika to np. z zastosowania dodatkowych rozpórek stalowej klatki bezpieczeństwa. Demontowana klapa ewakuacyjna w dachu jest zgodna z najnowszymi normami FIA. Wszystkie okna wykonano z lekkiego poliwęglanu i zaopatrzono w odporną na zarysowania, twardą powłokę. Do produkcji drzwi, pokrywy silnika i tylnego skrzydła posłużyło tworzywo sztuczne wzmacniane włóknem węglowym.

Wiele uwagi projektanci poświęcili ergonomii miejsca kierowcy. Oprócz regulacji pochylenia oparcia nowy fotel wyścigowy oferuje teraz dwie opcje ustawienia wysokości. W połączeniu z regulowaną kolumną kierownicy pozwala to na idealne dobranie pozycji kierowcom dowolnego wzrostu. Szeroki wybór grubości obicia umożliwia dopasowanie fotela do indywidualnych potrzeb. Przeprojektowana, wielofunkcyjna wyścigowa kierownica ma otwarty kształt i została wykonana z włókna węglowego.

Pod wpływem opinii kierowców przeorganizowany został układ rozmieszczonych na niej podświetlanych przycisków. RSP z dziesięcioma dużymi przyciskami po prawej stronie przypomina element obsługi stosowany w Porsche 919 Hybrid. Regulacja wyważenia hamulców pozwala sterować nią w intuicyjny sposób, za pomocą pokrętła znajdującego się po prawej stronie RSP. Projektanci odświeżyli też centralnie umieszczony, kolorowy monitor o przekątnej 10,3 cala.

Obok obrotów silnika na ekranie podawane są temperatury wody i oleju, aktualnie załączony bieg oraz komunikaty o błędach lub informacje o ważnych ustawieniach bazowych, takich jak tryb „mokry” podczas ścigania się w deszczu. Po odczytaniu danych wyświetlacz i monitory komputerowe przybierają jednakowy schemat, tak aby kierowca i inżynier wyścigowy mieli podgląd na te same informacje.

Do dyspozycji jest około 700 opcji diagnostycznych. Opcjonalne funkcje pojazdu, takie jak ABS lub kontrola trakcji, są już zapisane w systemie. Można je aktywować za pomocą cyfrowego kodu. Jednostki sterujące i rejestratory danych zostały przeniesione z przestrzeni na nogi pasażera na prawą stronę tylnej części kabiny. W rezultacie nie utrudniają już montażu drugiego siedzenia, na przykład gdy samochód ma służyć jako „wyścigowa taksówka”.

Zawieszenie 911 GT3 Cup korzysta z najnowszej wyścigowej techniki. Podczas gdy oś tylna w porównaniu z seryjnym modelem zasadniczo pozostaje bez zmian, za prowadzenie przednich kół odpowiadają teraz podwójne wahacze poprzeczne i łożyska typu uniball – tak jak w 911 RSR. Amortyzatory przejęły najnowocześniejszą technikę zaworów z 919 Hybrid i 911 RSR. Po raz pierwszy wprowadzono w pełni elektromechaniczne wspomaganie kierownicy.

Jeśli chodzi o silnik, nowy model pozostaje wierne jednostce wolnossącej. W wersji wyścigowej 4-litrowy, chłodzony cieczą 6-cylindrowy bokser rozwija moc 375 kW (510 KM). Wysokoobrotowy silnik z układem smarowania z suchą miską olejową osiąga swoją maksymalną moc przy 8400 obr./min. (wcześniej: 7500 obr./min), „kręci się” do 8750 obr./min., a maksymalny moment obrotowy 470 Nm generuje przy 6150 obr./min.

Pojedyncza przepustnica motylowa w połączeniu z dwiema klapami rezonansowymi zapewnia jeszcze bardziej spontaniczną reakcję silnika, który w połączeniu z wyścigowym układem wydechowym z katalizatorem wytwarza niesamowity dźwięk. Do wyboru są trzy różne układy wydechowe – zależnie od serii wyścigów, przepisów oraz toru wyścigowego. Elektroniczny system zarządzania silnikiem MS 6.6 dostarcza firma Bosch.

Jednostka współpracuje z 6-biegową, kłową przekładnią o masie 72 kg, za pośrednictwem jednomasowego koła zamachowego i trójpłytkowego sprzęgła ze spieków metalowych. Zmiana przełożeń odbywa się za pomocą łopatki przy kierownicy. Gruntowny remont zaplanowano po 120 godzinach wyścigów. Za sterowanie siłownikiem zmiany biegów odpowiada elektryczny serwomotor.

Każdy samochód Cup z Porsche Motorsport jest teraz dostarczany z kompletnym zestawem akcesoriów, który obejmuje np. wszystkie specjalne narzędzia i dystanse wahaczy wymagane do regulacji rozstawu kół. Specjalne zaciski hamulcowe pozwalają na szybszą wymianę klocków. Nowa centralna dysza systemu gaśniczego poprawia rozprowadzanie środka gaśniczego wewnątrz kokpitu. Jeśli silnik zgaśnie na początku wyścigu, automatycznie włączą się światła awaryjne.

Wymiary: długość – 4585 mm, szerokość – 1920 mm (oś przednia) i 1902 mm (oś tylna), rozstaw osi: 2459 mm.

Zbiornik paliwa ma pojemność 110 litrów i umieszczony z przodu. Układ hamulcowy posiada z przodu sześciotłoczkowe aluminiowe, wyścigowe, jednoczęściowe zaciski ze sprężynami zapobiegającemu „odbiciu” klocków oraz wentylowane stalowe tarcze hamulcowe o wymiarach 380 mm x 32 mm z aluminiowymi mocowaniami i komorami.Z tyłu: czterotłoczkowe aluminiowe, zaciski ze sprężynami zapobiegającemu „odbiciu” klocków oraz wentylowane stalowe tarcze o wymiarach 380 mm x 32 mm z aluminiowymi mocowaniami i komorami.