PSA PEUGEOT CITROEN: DWA OŚWIADCZENIA O PLANACH

HX1_1

Dwa oświadczenia dotyczące przyszłości otrzymaliśmy dziś od koncernu PSA Peugeot Citroen. Mówią one o planach, uwzględniających sojusze z innymi producentami samochodów.

Zgodnie z informacją ogłoszoną w dniu 14 października, koncern PSA Peugeot Citroën potwierdza, że analizuje możliwości realizacji nowych projektów rozwoju przemysłowego i handlowego z różnymi partnerami, w tym spółką Dong Feng Motor, jak również projekt podwyższenia kapitału.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Koncerny PSA Peugeot Citroën (PSA) i General Motors (GM) poinformowały dziś też o planach rozwoju nowych produktów w ramach strategicznego sojuszu obu firm. Sojusz, koncentrujący się dotychczas na wspólnym opracowywaniu nowych pojazdów, zakupach i logistyce, głównie na terenie Europy, został obecnie poszerzony na wspólne wykorzystanie mocy produkcyjnych obu koncernów.

Partnerzy potwierdzają kontynuację współpracy w zakresie rozwoju dwóch samochodów w oparciu o platformy PSA: jednego modelu z segmentu B-MPV i jednego z segmentu C CUV. Oba koncerny będą również ściśle współpracować nad rozwojem nowego modelu lekkiego samochodu dostawczego z segmentu B na bazie najnowszej generacji platformy PSA. Pierwsze samochody opracowane przez sojusz powinny trafić do sprzedaży w 2016 roku.

Ich produkcja zostanie równomiernie rozłożona pomiędzy obie grupy. Zgodnie z zapowiedzią z października br. samochody z segmentu B-MPV obu producentów będą produkowane w zakładzie General Motors w Saragossie, w Hiszpanii.

Dzisiaj podjęto również decyzję o produkcji przyszłych samochodów z segmentu C-CUV we Francji, w zakładzie PSA w Sochaux.

– Dzięki nowym projektom opracowywania wspólnych produktów współpraca z GM rozwija się. Jest ona kluczowym elementem poprawy kondycji Grupy w Europie – oświadczył Philippe Varin, prezes PSA.

– Sojusz PSA i GM opiera się na wyważonym podejściu. Samochody obu producentów nadal będą się wyraźnie różnić i pozostaną spójne z odmienną tożsamością poszczególnych marek. Nasze firmy pracują obecnie nad wdrożeniem sojuszu, a jednocześnie pozostają otwarte na nowe możliwości rozwoju – wyjaśnił Karl- Thomas Neumann, prezes GM na Europę i wiceprezes General Motors.

Na dzień dzisiejszy szacuje się, że korzystne efekty współpracy w ramach sojuszu będą przynosić od 2018 roku ok. 1,2 miliarda dolarów rocznie. Kwota ta rozłoży się równomiernie pomiędzy ona koncerny.

PSA i GM ustaliły również wprowadzenie zmian do szeregu innych klauzuli porozumienia o współpracy. Obie grupy uproszczą wspólny zarząd sojuszu i wyłączą z powodów umożliwiających jego rozwiązanie, niewykonanie minimalnej liczby projektów. Ponadto ustalono, że GM zrezygnuje z przysługującego mu prawa rozwiązania sojuszu na pewnych warunkach w przypadku objęcia części kapitału Peugeot S.A. przez określone podmioty trzecie, jeśli będą one wspierać rozwój sojuszu. W takim przypadku GM wykorzysta przysługujące mu prawa głosu z tytułu posiadanych akcji Peugeot S.A. i wypowie się za realizacją tej operacji.