RAJD DU VALAIS 2011: OLEKSOWICZ POZA PODIUM ERC

Croix-de-Coeur – 11-kilometrowy odcinek specjalny zakończył nie tylko 52. Rallye Int. du Valais, lecz także cały sezon Mistrzostw Europy. Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrębowski – zawodnicy zespołu Castrol TRW Motointegrator ukończyli ten trudny, pełen niespodzianek rajd na 11 miejscu w generalce i 2 miejscu w klasyfikacji ERC. Dzięki temu Polacy zdobyli w sumie 28 punktów za ten rajd.

W łącznej punktacji zrównali się w liczbie punktów z Antoninem Tlustakiem. W tej sytuacji decydujące było zwycięstwo Tlustaka właśnie w Rajdzie Valais. W efekcie Oleksowicz i Obrębowski kończą sezon ERC na czwartym miejscu.

W sobotę na zawodników czekało ostatnie siedem odcinków specjalnych, których łączna długość wynosiła 89 km. Po wczorajszych problemach technicznych (awaria układu wspomagania kierownicy), dziś Polacy chcieli poprawić swoją pozycję utrzymując przy tym bezpieczne i optymalne tempo jazdy. Jednak najważniejszym zadaniem na dzisiejszy dzień było dojechanie do mety i zdobycie decydujących punktów.

Maciej Oleksowicz: Za nami ostatnia eliminacja Mistrzostw Europy. Niestety nie wszystko poszło po naszej myśli. Staraliśmy się, cały zespół się starał, ale popełniliśmy wszyscy sporo błędów. Kończymy sezon na czwartym miejscu w ERC. Nie udało nam się zrealizować naszego celu, jaki sobie postawiliśmy, czyli miejsca na podium na koniec sezonu. Udało nam się zrealizować inne cele. Wygrywaliśmy odcinki specjalne, w wielu rajdach utrzymywaliśmy dobre, szybkie tempo. Sezon zaczęliśmy świetnie i myślę, że pokazaliśmy się z naprawdę dobrej strony. Teraz już jesteśmy myślami przy kolejnym sezonie i niedługo podejmiemy decyzję, o tym co będziemy robić dalej i wkrótce o tym poinformujemy. Trzeci dzień rajdu Valais to kontynuacja trudnej jazdy na wymagających OS-ach. Pierwsza pętla upłynęła nam pod znakiem kłopotów ze sprzęgłem. Z kolei na pierwszym odcinku drugiej pętli awarii uległa jedna z przednich półosi napędowych, więc w zasadzie jechaliśmy samochodem tylnonapędowym, co było bardzo trudne. W tym zamieszaniu wjechaliśmy za wcześnie na punkt kontroli czasu, co skutkowało karą i spadkiem na trzecie miejsce w dzisiejszym dniu. W efekcie spadliśmy także na czwarte miejsce w klasyfikacji sezonu 2011 ERC. Gratulujemy zwycięzcom – mistrzowi Rossettiemu, Bettiemu i Antoninowi Tlustakowi, który ostatecznie wskoczył na podium. Dziękujemy także wszystkim sponsorom i całemu zespołowi.

Niestety prawda jest smutna – jeszcze kilka lat temu Antonin Tlustak stanowił to dla polskich kierowców w Mistrzostwach europy. Obecnie okazał się lepszy od nich…

Wyniki Rajdu
1. Laurent Reuche i Jean Deriaz (Peugeot 207 S2000) – 3:09.04,2 godz,;
2. Olivier Burri i Nikolas Klinger (Mitsubishi Lancer Evo X) – strata 2.04,6 min.;
3. AAntonin Tlusťáki Jan Škaloud (Škoda Fabia S2000) – 3.44,2 min.;
4. Urs Hunziker Urs i Mélanie Wahl (Subaru Impreza STI) – 3.46,4 min.;
5. Nicolas Althaus i Mahïray Lugon (Peugeot 207 S2000) – 4.57,0 min.;
6. Antonio Galli i Marco Vozzo (Citroën DS3 R3T) – 9.28,0 min.;
11. Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrębowski (Ford Fiesta S2000) – 14.12,4 min.

Aktualna, nieoficjalna klasyfikacja ERC sezonu 2011 po 11 eliminacjach:
1. Luca Rossetti (włochy) – 253 pkt.;
2. Luca Betti (Włochy) – 223 pkt.;
3. Antonin Tlustak (Czechy) – 160 pkt.;
4. Maciej Oleksowicz (Polska) – 160 pkt.;
5. Michał Sołowow (Polska) – 115 pkt.;
6. Szymon Ruta (Polska) – 101 pkt.