RAJD FRANCJI 2012: SEB POWIĘKSZA PRZEWAGĘ (2. ETAP)

Sebastien Loeb i Daniel Elena (Citroen DS3 WRC) nadal prowadzą w Rajdzie Francji, rundzie Mistrzostw Świata WRC. Francuzi maja prawie pół minuty przewagi nad kolejną załogą – Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Ford Fiesta RS WRC).

Do drugiego etapu nie wystartowali Polacy rywalizacyjny w klasie SWRC: Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrębowski. Przyczyną wycieku paliwa, który wczoraj zatrzymał naszych okazał się być uszkodzony zbiornik paliwa. Jego wymiana okazała się niemożliwa i tym samym załoga zespołu Castrol TRW Motointegrator wycofała się z Rajdu Francji.


Zobacz także:
RAJD FRANCJI 2012: NIE MA SIŁY NA LOEBA (3. ETAP)
RAJD FRANCJI 2012: LOEB PRZED LATVALĄ (1. ETAP)
RAJD FRANCJI 2012: NEUVILLE LIDEREM (PROLOG)
RAJD FRANCJI 2012: TRUDNI RYWALE OLEKSOWICZA


Maciek Oleksowicz: Do strefy serwisowej dotarliśmy tuż przed północą Mechanicy mieli aż trzy godziny na naprawę, ale już po 30 minutach wiedzieliśmy, że spełnił się czarny scenariusz. Źródłem nieszczelności okazał się być uszkodzony zbiornik paliwa i konieczna była jego wymiana. Niestety bak to nie jest część, którą wozi się „na zapasie”, a najlepszym tego przykładem jest fakt, że również M-Sport nie dysponował nowym zbiornikiem. W związku z tym nie pozostało nam nic innego jak wycofać się z rajdu. Oczywiście bardzo żałujemy, bo nie tylko liczyliśmy tu na kolejne punkty w klasyfikacji SWRC, ale także polubiliśmy te OS-y, a jazda dawała nam mnóstwo frajdy. Bardzo dziękujemy kibicom za wszystkie dobre słowa i ściskanie za nas kciuków. Postaramy się zakończyć sezon SWRC dobrym akcentem w Katalonii.

Przed awarią Oleksowicz i Obrębowski zajmowali piąte miejsce w klasyfikacji SWRC zawodów. Rajd Francji to pierwsza impreza z cyklu SWRC, z której nasi wracają bez punktów. W pięciu poprzednich startach Polacy zgromadzili w sumie 65 punktów i przed zawodami mieli szanse na podium Mistrzostw Świata SWRC…

Dzisiejszego dnia nie będą też wspominali miło walczący o podium w klasyfikacji generalnej, Petter Solberg i Chris Patterson (Ford Fiesta RS WRC) oraz Nasser Al-Attiyah i Giovanni Bernacchini (Citroen DS3 WRC). Obie załogi wyeliminowały z walki awarie techniczne.

Sebastien Loeb wygrał dziś cztery odcinki specjalne, Jari – Matti Latvala – dwa, a na jednym najszybsi byli Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Citroen DS3 WRC). Dwunasty OS został odwołany.

Pozycje na podium Loeba, Latvali i Hirvonena wydają się być pewne (o ile w sporcie cokolwiek takie być może). Znakomicie jadący Mads Ostberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC) awansowali już na czwarte miejsce, ale ich strata do poprzedzającego go Fina wynosi prawie minutę.

Tymczasem o czwarte miejsce musi jeszcze Norweg jutro powalczyć z zajmującymi tuż za nim miejsce załogami: Dani Sordo i Carlos Del Barrio (MINI John Cooper Works WRC – strata 4,1 sek.) oraz Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Citroen DS3 WRC – 8,0 sek.).

W “dziesiątce” są jeszcze Ott Tanak i Kuldar Sikk (Ford Fiesta RS WRC), Jewgienij Nowikow i Ilka Minor (Ford Fiesta RS WRC), Christopher Atkinson i Stephane Prevot (MINI John Cooper Works WRC) oraz Martin Prokop i Zdenek Hruza (Ford Fiesta RS WRC). Na dalsze miejsce spadli Sebastien Chardonnet i Thibault De La Haye (Citroen DS3 WRC).

W klasie SWRC prowadzą Hayden Paddon i John Kennard (Skoda Fabia S2000). Craig Breen i Paul Nagle (Ford Fiesta S2000) mają już do nich sporą – minutową stratę.

Nadal dobrze sobie radzą jedyni nasi zawodnicy startujący w imprezie: Jerzy Para i Krzysztof Janik (Renault Clio). Polacy są najlepszą z załóg w klasie 8. W „generalce” zajmują 54. miejsce.

WYNIKI PO 2. ETAPACH

1. Sebastien Loeb i Daniel Elena (Citroen DS3 WRC) – 2:54.33,4 godz.;
2. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Ford Fiesta RS WRC) – strata 29,7 sek.;
3. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Citroen DS3 WRC) – 54,0 sek.;
4. Mads Ostberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC) – 1.46,4 min.;
5. Dani Sordo i Carlos Del Barrio (MINI John Cooper Works WRC) – 1.50,5 min.;
6. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Citroen DS3 WRC) – 1.54,0 min.;
7. Ott Tanak i Kuldar Sikk (Ford Fiesta RS WRC) – 2.32,0 min.;
8. Jewgienij Nowikow i Ilka Minor (Ford Fiesta RS WRC) – 2.46,2 min.;
9. Christopher Atkinson i Stephane Prevot (MINI John Cooper Works WRC) – 6.14,9 min.;
10. Martin Prokop i Zdenek Hruza (Ford Fiesta RS WRC) – 7.46,7 min..

Fot.: zespoły, Marcin Rybak (Oleksowicz – Obrębowski)