RAJD HISZPANII 2022: TOYOTA GAZOO RACING JEDZIE PO TYTUŁ

Zespół TOYOTA GAZOO Racing ma jeden cel przed Rajdem Hiszpanii – zdobyć wystarczającą liczbę punktów, by zapewnić sobie drugi z rzędu tytuł w kategorii producentów.

Kalle Rovanpera and Jonne Halttunen już w Nowej Zelandii zapewnili sobie już triumf w klasyfikacjach generalnych kierowców i pilotów. Teraz ich zadaniem jest pomóc w zdobyciu mistrzostwa wśród producentów. TOYOTA GAZOO Racing jest w bardzo dobrej sytuacji. Na dwie rundy przed końcem prowadzi z przewagą 81 punktów, a to oznacza, że 23 punkty wywiezione z Hiszpanii przesądzą o drugim z rzędu tytule dla japońskiej marki. Żeby uzyskać taki rezultat jedno auto musi zająć miejsce na podium, a drugie w czołowej szóstce.


Zobacz także:

RAJDY


 

Po wywalczeniu tytułów w klasyfikacjach kierowców i pilotów celem jest mistrzostwo wśród producentów. Chcemy, żeby dwa auta zdobyły punkty, których nam brakuje, ale postaramy się też powalczyć o zwycięstwo. GR Yaris Rally1 był bardzo konkurencyjny w rajdach asfaltowych, a Rajd Hiszpanii charakterystyką dróg jest bardzo zbliżony do tego, czego kierowcy doświadczają na torach wyścigowych” – powiedział Jari-Matti Latvala, szef zespołu.

W Rajdzie Hiszpanii oprócz fińskich mistrzów świata barwy TOYOTA GAZOO Racing reprezentować będą Elfyn Evans i Scott Martin, a także Sebastien Ogier i Benjamin Veillas. Czwartą Toyotą GR Yaris Rally1 pojadą Takamoto Katsuta i Aaron Johnston, startujący w zespole TGR WRT Next Generation.

Rajd Hiszpanii swoją bazę ma w Salou, około godzinę drogi na południe od Barcelony. Po dziesięciu latach rozgrywania rajdu w formule mieszanej (na drogach asfaltowych i szutrowych), od zeszłego roku kierowcy ścigają się wyłącznie po asfalcie. Drogi są gładkie, pozwalają rozwijać wysokie prędkości, a kierowcom łatwo odnaleźć dobry rytm jazdy.

Ten rajd wymaga ogromnej precyzji prowadzenia, ale daje mnóstwo radości, gdy uda ci się to osiągnąć” – przekonuje Rovanpera.

Tegoroczna edycja Rajdu Hiszpanii ma zbliżoną trasę do tej z 2021 roku. Organizatorzy przygotowali 19 odcinków specjalnych o długości 293,77 km.