RAJD LIEPAJA 2014: KAJETANOWICZ STRACIŁ PODIUM (1. ETAP)

kajetan 12

Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran bardzo dzielnie poczynają sobie w Rajdu Liepaja, drugiej rundzie Rajdowych Mistrzostw Europy 2014. Polacy zajmowali miejsce na podium.

Ostatnia pętla okazał się jednak bardzo trudna. Czterokrotni Mistrzowie Polski nie zdołali co prawda utrzymać po pierwszym etapie trzeciej pozycji, ale czwarte miejsce w klasyfikacji jest znaczącym osiągnięciem!


Zobacz także:
RAJDY
RAJD LIEPAJA 2014


Debiutujący na Łotwie Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran dobrze spisali się na dwóch pierwszych odcinkach specjalnych. W okolicach Kuldygi spadło w ciągu nocy dużo śniegu. Te niezwykle trudne warunki sprawiały, że rywalizacja od początku zawodów była zacięta. Czterokrotni Mistrzowie Polski po pierwszej pętli zajmowali czwarte miejsce, tuż przed Craigiem Breenem.

Kajetan Kajetanowicz: Jesteśmy po pierwszej, bardzo trudnej pętli, zbieramy mnóstwo doświadczenia z każdym kilometrem. Drugi odcinek miał ich ponad 32 – coś niebywałego, każdy zakręt taki sam! Od początku do końca oesu nie wiesz gdzie jesteś, nie ma charakterystycznych punktów. Przyczepność się zmienia bardzo często, jest sporo luźnego śniegu. Jedziemy w koleinie, staramy się w niej utrzymać, choć jest ona bardzo wąska. Staram się wyciągać jak najwięcej przyjemności z każdego metra, a jednocześnie jak najwięcej nauczyć. Coś fantastycznego!

Już na pierwszym odcinku drugiej pętli Kajetan Kajetanowicz z Jarkiem Baranem awansowali na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej. Drugą sekcję otworzył nowy odcinek, a kończył drugi przejazd OS-u, który rozpoczął dzisiejsze zmagania. Po bardzo dobrej jeździe załoga Lotos Rally Team i Automobilklubu Polski na ponad 10-kilometrowym OS-4 poprawiła się o 10 sekund w porównaniu do porannego wyniku i obroniła miejsce na podium.

Finał pierwszego etapu Rajdu Liepaja był emocjonujący. Dwa ostatnie odcinki – najdłuższe w całym rajdzie, rozgrywane były po zmroku. Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran już od pierwszych kilometrów utrzymywali się w czołówce klasyfikacji generalnej – na koniec pierwszego dnia rajdu na Łotwie czterokrotni Mistrzowie Polski zajmują czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Kajetan Kajetanowicz: Odcinki są bardzo szybkie, śliskie, ale na drugiej pętli było już bardziej przyczepnie. Cieszymy się, że tu jesteśmy, ponieważ mamy okazję dużo się nauczyć. Mimo, że nie mamy takiego doświadczenia, jedziemy wciąż nowym dla nas samochodem, to na tak zróżnicowanej nawierzchni uzyskiwaliśmy bardzo dobre czasy. Podczas dzisiejszego etapu byliśmy w stanie wygrywać odcinki z bardzo doświadczonymi kierowcami, którzy już startowali w tym rajdzie. Dziękuję całemu zespołowi za dzisiejszą pracę, tym bardziej, że bardzo niskie temperatury nie ułatwiały zadania. Jesteśmy bardzo zmęczeni, a jutrzejszy start jest wcześnie rano. Jak widać to bardzo wymagający rajd, ale przyjechaliśmy tutaj właśnie po to, żeby zdobywać cenne doświadczenie.

Jarek Baran: Po nocnych opadach śniegu trasa mocno się zmieniła. Szczególnie trudna była druga pętla, z nieustannie zmieniającą się nawierzchnią. Warunki były trochę podobne do tych, które pamiętam z rajdu Szwecji. Ten sezon będzie dla nas na każdym rajdzie nowym doświadczeniem. Musimy dobrze zrównoważyć to, co potrafimy teraz i to, czego chcielibyśmy dokonać.

Wyniki po 1. etapie Rajdu Liepaja ERC
1. Esapekka Lappi i Janne Ferm (Škoda Fabia S2000) – 1:17.30,6 godz.;
2. Wasili Gryazin i Dmitry Chumak (Ford Fiesta S2000) – strata 2,6 sek.;
3. Craig Breen i Scott Martin (Peugeot 207 S2000) – 59,2 sek.;
4. Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran (Ford Fiesta R5) – 1.35,9 min.;
5. Sepp Wiegand i Frank Christian (Škoda Fabia S2000) – 2.19,3 min.;
6. Siim Plangi i Marek Sarapuu (Mitsubishi Lancer Evo X) – 2.23,5 min.;
7. M. Svilis i Ivo Pūķis (Mitsubishi Lancer Evo IX) – 2.27,7 min.;
8. Raul Jeets i Andrus Toom (Ford Fiesta R5) – 3.20,6 min.;
9. Witalij Pushkar i Iwan Myszkin (Mitsubishi Lancer Evo X R4) – 3.23,5 min.;
10. Janis Vorobjovs i A. Mālnieks (Mitsubishi Lancer Evo X) – 3.26,1 min.