RAJD LIEPAJA 2014: SEZON WYZWAŃ DLA SKODY – NIEDŁUGO R5

motorsport

Główny cel zespołu rajdowego Škody na ten rok – przygotować się na przyszłość! Trwają intensywne prace nad nową rajdową Fabią R5, ale przed utytułowaną Fabią Super 2000 postawiono jeszcze w tym roku duże wyzwania.

W tym roku fabryczny zespół będzie brał udział w wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy z duetem fińskim Esapekka Lappi i Janne Ferm i niemieckim Sepp Wiegand i Frank Christian. Rajd Liepaja, druga z trzech rund ERC Ice Masters sprawdzi umiejętności kierowców na szutrowych, łotewskich drogach.


Zobacz także:
RAJDY
RAJD LIEPAJA 2014


– Pierwszy start w sezonie to zawsze szczególny moment, a Litwa to nieznany teren dla całego zespołu. Niemniej nie mogę się już doczekać powrotu za kierownicę Škody Fabia Super 2000. W zeszłym roku zdobyliśmy ogrom doświadczenia notując dobre wyniki w Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku, jak i też w Rajdowych Mistrzostwach Europy pod koniec sezonu. Oczywiście oczekujemy, że będziemy prezentować podobny poziom także w tym roku”. 22-letni „Latający Fin” pokazał swój wielki potencjał i umiejętności w dwóch finałowych rundach ERC, kończąc słynny Rajd Sanremo tuż za liderem i zwyciężając w Szwajcarii – mówi Esapekka Lappi.

Wspierany przez Škoda Auto Deutschland Sepp Wiegand również postrzegany jest jako jeden z najlepiej rokujących kierowców młodego pokolenia. Swój debiut w Rajdowych Mistrzostwach Europy podczas Rajdu Barum zakończył na świetnym czwartym miejscu. Wiegand myśli już teraz o kolejnych wyzwaniach.

– To dla mnie nowe mistrzostwa i większość z zawodów jest nam kompletnie nieznana. Nie ma to jednak dla mnie znaczenia: od startu będę trzymał pedał gazu w podłodze! – zapowiada kierowca.

– W tym roku naszym głównym zadaniem jest rozwój nowego samochodu dla rajdowej klasy R5 – to nasza przyszłość w motorsporcie. Nie składamy jednak broni w bieżącym sezonie – po raz kolejny będziemy jednym z najbardziej liczących się zespołów z wypróbowaną i utytułowaną Fabią Super 2000. To właśnie tym modelem Jan Kopecký i Pavel Dresler zdobyli tytuł Rajdowego Mistrza Europy w ostatnim sezonie. W tym roku będą próbować swoich sił w Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku – podobnie jak i urzędujący mistrzowie tej serii: Hindus Gaurav Gill z nowozelandzkim pilotem Glennem Macneallem, którzy także startują Škodą Fabia S2000 – tłumaczy dyrektor Škoda Motorsport, Michal Hrabánek.

Fabia R5 jest opracowywana obecnie w centrali w Mladá Boleslav. Zgodnie z nowymi wymogami FIA, napędzana będzie turbodoładowaną jednostką o pojemności 1,6 l.

– Wejście do klasy R5 to logiczny kolejny krok dla Škody. Spodziewamy się, że nasz nowy samochód będzie homologowany w połowie 2015 roku – podsumowuje Hrabánek.