RAJD MAROKA 2013: NASZA ZAŁOGA NA PIĘĆ (4. ETAP)

RM 40_etap IV

Samochodowa załoga Orlen Team i Automobilklubu Polski, Marek Dąbrowski i Jacek Czachor zajęła piątą pozycję na czwartym etapie Rallye du Maroc, zapewniając sobie awans, w klasyfikacji generalnej rajdu.

Na – składającym się z piaszczystej nawierzchni – dziurawym i wyboistym odcinku specjalnym, o długości 295 km, tym razem najszybszy był Władimir Wasiliew. Z identycznym czasem, o 1 minutę i 42 sekundy później linię mety przekroczyli Orlando Terranova i Patrick Sireyjol.


Zobacz także:
SPORT
RAJD MAROKA 2013


Dąbrowski z Czachorem, na próbie sportowej, stracili tylko 5 minut i 20 sekund do lidera.

Etap był bardzo trudny nawigacyjnie. Trasa wiodła przez stare koryta rzek z dużą liczbą – przecinających główny szlak – ścieżek i rozjazdów. W tej sytuacji załoga Orlen Team i Automobilklubu Polski zdecydowała się wytyczać kierunek jazdy na stopień geograficzny. Strategia ta przyniosła rezultaty i rajdowcy nie pomylili się ani razu.

– Dziś wyjechaliśmy z otwartych przestrzeni i znaleźliśmy się pomiędzy nieskończoną liczbą dróg, spośród których trzeba było wytyczyć tę właściwą. Patrzyłem tylko na kompas i co jakiś czas weryfikowałem, czy jesteśmy na właściwej ścieżce. To umiejętność, której nauczyłem się startując na motocyklu, gdzie trzeba być zarówno kierowcą, jak i nawigatorem – skomentował Jacek Czachor.

RM 41_Etap IV (2)

– Były trzy bardzo newralgiczne miejsca, w których można było zabłądzić. Za każdym razem podjęliśmy właściwą decyzję nawigacyjną i stąd też dobry wynik. Jechaliśmy wykorzystując w pełni możliwości naszego auta. Trzymaliśmy je na maksymalnie wysokich obrotach i w ten sposób tworzyliśmy przewagę – mówił Marek Dąbrowski.

Prowadzenie w samochodowej stawce nadal należy do argentyńskiego kierowcy Orlando Terranovy, drugie miejsce zajmuje Patrick Sireyjol, trzecie – Boris Garafulic.

Przedostatni etap rajdu to 310 kilometrów z pomiarem czasu, prowadzących przez niezwykle zróżnicowany szklak. Podczas najdłuższego etapu zawodnicy zmierzą się zarówno z górzystym terenem, jak również trasą biegnącą przez oazy.

Wyniki Rallye du Maroc 4. etap
1. Władimir Wasiliew i Witalij Jewtekow (Mini All4 Racing) – 2:54.00 godz.;
2. Orlando Terranova i Paulo Fiúza (Mini All4 Racing) – strata 1.42 min.;
3. Patrick Sireyjol i François Beguin (Buggy Cummins) – 1.42 min.;
4. Federico Villagra i Jorge Perez Companc (Mini All4 Racing) – 4.23 min.;
5. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor (Toyota Hilux) – 5.20 min.;
6. Boris Garafulic i Gilles Picard (Mini All4 Racing) – 6.32 min.;
7. Erik Wevers i Fabian Lurquin (HRX Ford) – 14.01 min.;
8. Artur Muraszkin i Aleksandr Żełudow (Toyota Hilux) – 16.11 min.;
9. Ajdyn Rachimbajew i Konstantin Żilcow (Toyota Hilux) – 17.17 min.;
10. Gert Huzink i Pascal Maimon (HRX Ford) – 18.44 min.

Klasyfikacja generalna po IV etapie Ralye du Maroc: 1. Terranova – 10:38.09 godz.; 2. Sireyjol – strata 24.53 min.; 3. Garafulic – 38.29 min.; 4. Wasiliew – 42.54 min.; 5. Dąbrowski – 1:00.10 godz.; 6. Rachimbajew – 1:06.45 godz.; 7. Wevers – 1:08.30 godz.; 8. Issabajew – 1:15.00 godz.