RAJD MONTE CARLO 2012: KOŚCIUSZKO W MINI WRC!

Mini Kosciuch 1

Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak wystartują w Rajdzie Monte Carlo, inaugurującym sezon Mistrzostw Świata 2013 w samochodzie MINI John Cooper Works Countryman WRC z zespole Lotos WRC Team.

Taką oto wiadomość otrzymaliśmy z Włoch z zespołu Motorsport Italia. W ubiegłym sezonie polska załoga startowała w klasie PWRC w Mitsubishi Lancer Evo X.

Michał Kościuszko swoje pierwsze 100 kilometrów nowym autem przejedzie podczas testów we Włoszech w najbliższy piątek. Mini waży 1200 kilogramów i jest o 150 kg lżejsze od N-grupowego Mitsubishi.

81. RAJD MONTE CARLO

Rajd Monte Carlo, pierwsza runda tegorocznego cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata, odbędzie się w dniach 15-20 stycznia. To najstarszy kontynuowany cyklicznie rajd na świecie i jednocześnie bardzo trudny ze względu na panujące o tej porze warunki atmosferyczne. W tym roku, tak jak i w ubiegłym, organizatorzy zrezygnowali z systemu Rally2, co w przypadku 5-dniowego rajdu jest dużym wyzwaniem dla kierowców.

Łączny dystans 465 kilometrów prób sportowych podzielonych na 18 odcinków specjalnych.

Michał Kościuszko: Strat w Rajdzie Monte Carlo i to w najwyższej kategorii WRC jest dla mnie spełnieniem marzeń i realizacją kolejnego kroku w mojej karierze. Królewska klasa WRC to tak jak F1 w wyścigach. Dzięki wsparciu Grupy LOTOS te marzenia się urzeczywistniły. Pojedziemy samochodem MINI WRC. Będzie to mój debiut w Mistrzostwach Świata samochodem najwyższej kategorii. 5 dni zmagań ze światową czołówką kierowców rajdowych w ekstremalnych warunkach, od deszczu po śnieg i oblodzone trasy to prawdziwe wyzwanie. Poprzeczka jest bardzo wysoko. Teraz najważniejsze to „wstrzelić się w opony” i utrzymać pełną koncentrację.

Lotos 3_ Kosciuszko

Rajd Monte Carlo rozpocznie się 15 stycznia br. o godzinie 18:00 honorowym startem na Plateau de Lautagne. Próby sportowe rozpoczną się 16 stycznia od dwukrotnie pokonanych odcinków Le Moulinon- Antraigues (36,87 km) i Burzet- St Martial (30,48 km). W czwartek, 17 stycznia zawodnicy przejadą trzy odcinki specjalne pokonywane w dwóch pętlach: Labatie D’Andaure- Lalouvesc (19 km), St Bonnet- St Julien- St Bonnet (25,22 km) i Lamastre- Gilhoc- Albousserie (21,66 km). Piątek, 18 stycznia to kolejne trzy odcinki specjalne, na których załogi zmierzą się z próbami St Jean en Royans- La Cime du Mas (32,8 km), St Nazaire le Desert- La Motte Chalancon (21,8 km) i Sisteron- Thoard (36,3 km).

W sobotę, 19 stycznia na trasę pięciu ostatnich odcinków specjalnych wyjedzie 60 najszybszych załóg, które zmierzą się z trzema odcinkami Col-de Turini (Le Moulinet- La Bollene, 23 km), z których dwa rozegrane zostaną w nocy oraz dwoma Col St Roch (Lantosque- Luceram, 19 km), jednym w czasie dnia, a drugim nocą. Ostatni OS Lantosque- Luceram będzie dla trzech najszybszych załóg okazją do zdobycia dodatkowych punktów do ostatecznej klasyfikacji.

Podium zaplanowane jest tradycyjnie na Place du Palais w Monako w niedzielę 20 stycznia.

Strategicznym partnerem zespołu Lotos Team WRC jest Grupa Lotos. Partnerami wspierającymi starty Michała Kościuszko są także spółka Lotos Paliwa z marką paliw Lotos Dynamic, marka olejów silnikowych Lotos oraz marka Red Bull.

Mini Kosciuch 2