RAJD POLSKI 2014: JUNIORZY WYSTARTUJĄ W MIKOŁAJKACH

Ci ds_5

Lotos 71. Rajd Polski jest jedną z sześciu rund Mistrzostw Świata Juniorów FIA. Dwanaście załóg z dziesięciu krajów, które zgłosiły się do rywalizacji zobaczymy także w ostatni weekend czerwca na trasach wymagających odcinków specjalnych w Polsce i na Litwie.

Wśród nich jest również polski duet: Aron Domżała i Przemek Zawada, którzy w sześciu rajdach pojadą ze stałym numerem startowym 53.


Zobacz także:
RAJDY
RAJD POLSKI 2014


W Mistrzostwa Świata Juniorów FIA (FIA Junior WRC) mogą startować kierowcy, którzy nie ukończyli 28 lat. Zgłoszenie jest równoznaczne z zobowiązaniem do startu we wszystkich sześciu rundach. W tym sezonie wyłącznym dostawcą samochodów rajdowych jest Citroën Racing, a wybrany model to napędzany na przednia oś Citroën DS3 R3. Francuski producent wybrał kilka firm, które zapewnią przygotowanie samochodów oraz ich serwisowanie, w tym także identyczne dla wszystkich opony Michelin oraz paliwo FIA. Obowiązuje system punktacji taki jak w innych seriach FIA. Tytuły dla zdobywców największej liczby punktów zostaną przyznane w klasyfikacjach kierowców i pilotów.

Mistrzostwa Świata Juniorów FIA rozgrywane są od 2001 roku. Pierwszym triumfatorem był Sébastien Loeb, a zwycięstwo wśród juniorów zapisali na swoim koncie również Daniel Solà, Brice Tirabassi, Per-Gunnar Andersson (x2), Dani Sordo, Patrik Sandell, Sébastien Ogier, Martin Prokop, Aaron Burkart, Craig Breen, Elfyn Evans i Pontus Tidemand. Z polskich kierowców bliski końcowego sukcesu był Michał Kościuszko, który w 2009 roku wywalczył tytuł wicemistrzowski.

Nagrodą za zwycięstwo w tegorocznej rywalizacji juniorów będzie program startów w WRC2 w sezonie 2015 za kierownicą Citroëna DS3 R5.

Lista załóg zgłoszonych do Mistrzostw Świata Juniorów FIA:
Nr 52: Simone Tempestini i Dorin Pulpea;
Nr 53: Aron Domżała i Przemek Zawada;
Nr 54: Christian Riedemann i Lara Vanneste;
Nr 55: Quentin Giordano i Guillaume Duval;
Nr 56: Martin Koči i Lukáš Kostka;
Nr 57: Stéphane Lefèbvre i Thomas Dubois;
Nr 58: Molly Taylor i Coral Taylor;
Nr 59: Panikos Polykarpou i Gerald Winter;
Nr 60: Sylvain Michel i Gwenola Marie;
Nr 61: Federico della Casa i Domenico Pozzi;
Nr 62: Alastair Fisher i Gordon Noble;
Nr 63: Kornél Lukács i Márk Mesterházi.

Kalendarz Mistrzostw Świata Juniorów FIA:
3 – 6 kwietnia: Rajd Portugalii;
26 – 29 czerwca: LOTOS 71. Rajd Polski;
31 lipca – 3 sierpnia: Rajd Finlandii;
21 – 24 sierpnia: Rajd Niemiec;
2 – 5 października: Rajd Francji – Alzacji;
13 – 16 listopada: Rajd Walii – W.Brytanii.