RAJD POLSKI 2014 RUNDĄ MISTRZOSTW ŚWIATA!

RP 1_kajetanowicz2013

Jak się dowiadujemy (bezpośrednio z Dubrownika), właśnie przed chwilą zapadła decyzja, że Lotos 71. Rajd Polski 2014 będzie rundą rajdowych Mistrzostw Świata. Zawody odbędą się w ostatni weekend czerwca.

W kalendarzu WRC w przyszłym roku znajdzie się, podobnie jak to jest w tym, trzynaście rund. Kontrkandydatem imprezy z bazą w Mikołajkach był Rajd Akropolu.


Zobacz także:
RAJDY


Kalendarz został zatwierdzony podczas Światowej Rady Sportów Motorowych w Dubrowniku przez władze Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA).

Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego: To wspaniała wiadomość. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Światowa Rada Sportów Motorowych Międzynarodowej Federacji Samochodowej doceniła nie tylko nasze wieloletnie starania, ale przede wszystkim dostrzegła wielki potencjał i wysoki poziom organizacyjny drugiego wśród najstarszych rajdów na świecie. Jesteśmy przekonani, że Lotos 71.Rajd Polski, a także kolejne edycje tej największej w Polsce imprezy w sportach motorowych przyczynią się do jeszcze większej popularności Rajdowych Mistrzostw Świata FIA. Pozostajemy naturalnie na Mazurach, w Mikołajkach, gdzie Rajd Polski może zawsze liczyć na życzliwość i wspaniałą atmosferę godną wielkiego widowiska. Nasz rajd organizujemy w pięknym regionie mazurskich jezior, którego wyjątkowe walory nie są bynajmniej obojętne dla wielkiego wydarzenia sportowego. Pamiętamy o tym i będziemy dokładali jeszcze większych starań, aby to piękno pozostało nienaruszone. Za nami Lotos 70. Rajd Polski. Awans do Mistrzostw Świata to wspaniały prezent dla naszego jubilata, który w tym roku był rundą mistrzostw Europy, Polski oraz Litwy. Wrześniowa aura nie była dla nas tym razem łaskawa i już podejmujemy działania zabezpieczające nas przed jej kaprysami. A w ostatni weekend czerwca 2014 zapowiada się wyjątkowe, rajdowe wydarzenie. Organizujemy je dla fanów tego sportu przy współpracy z naszymi partnerami: Grupą Lotos, Towarzystwem Ubezpieczeń Compensa, UFA Sports oraz blisko tysiącem działaczy z klubów i automobilklubów, policjantów, a także rzeszą niezastąpionych wolontariuszy. W tym samym gronie spotkamy się z najlepszymi kierowcami i ich zespołami podczas rundy Mistrzostw Świata w Polsce.

Lotos 71. Rajd Polski będzie w przyszłym roku siódmą rundą mistrzostw świata. Organizatorem jest PZM przy ogromnym wkładzie działaczy Automobilklubu Polski oraz innych klubów.

Kalendarz sezonu 2014 przedstawia się następująco:
– 19.01: Rajd Monte Carlo;
– 9.02: Rajd Szwecji;
– 9.03: Rajd Meksyku;
– 6.04: Rajd Portugalii;
– 11.05: Rajd Argentyny;
– 1.06: Rajd Włoch- Sardynii;
– 29.06: Rajd Polski (w więcej niż jednym kraju);
– 3.08: Rajd Finlandii;
– 24.08: Rajd Niemiec;
– 14.09: Rajd Australii;
– 5.10: Rajd Francji;
– 26.10: Rajd Hiszpanii;
– 16.11: Rajd Wielkiej Brytanii.

Daty podane w kalendarzu oznaczają niedzielę kończącą weekend, w którym dany rajd zostanie rozegrany, ale harmonogram czasowy zostanie przedstawiony przez organizatora w terminie późniejszym.

Rajd Polski po raz pierwszy był rundą mistrzostw świata na inaugurację tej serii w roku 1973. W zawodach z bazą w Krakowie zwyciężył Achim Warmbold z Niemiec (Fiat Abarth 124 Rally) pilotowany przez Jeana Todta z Francji, obecnego prezesa FIA. Mistrzostwa świata zawitały ponownie do Polski w roku 2009, a rywalizację na słynnych już mazurskich szutrach wygrała fińska załoga fabrycznego teamu Forda Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Ford Focus RS WRC).