RAJD POLSKI KOBIET: JADĄ PO ZDROWIE

W sobotę, 26 maja rusza druga edycja Rajdu Polski Kobiet. Celem imprezy, organizowanej przez Fundację Teraz Kobiety, jest walka z chorobami nowotworowymi u kobiet i promowanie wykonywania badań profilaktycznych. Do sportowej rywalizacji stanie kilkadziesiąt załóg.

W ich składzie których znajdą się m.in. Ewa Kopacz (Marszałek Sejmu), Joanna Mucha (Minister Sportu i Turystyki), Agnieszka Kozłowska – Rajewicz (Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania), Beata Małecka – Libera (Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia), Anna Popek, Joanna Zientarska, Dorota Deląg, Katarzyna Jankowska. Twarzami tegorocznej edycji Rajdu są: aktorka Ewa Gawryluk oraz rajdowiec Jarek Kazberuk.

Nowością tegorocznej edycji będzie udział załóg męskich, w charakterze wsparcia operacyjnego. W rajdowych autach zasiądą m.in. Paweł Szkopek, Przemysław Saleta, Waldemar Błaszczyk, Kamil Butruk oraz Michał Fajbusiewicz. Patronat nad rajdem objął Minister Zdrowia, Bartosz Arłukowicz.

Uroczyste rozpoczęcie tegorocznej edycji Rajdu odbędzie się w sobotę 26 maja ok. godz. 9.15 w Warszawie przy ul. Malowniczej 29. Stąd załogi udadzą się na rajdowe trasy, przygotowane przez Komandora Rajdu Witolda Prószyńskiego, wiodące przez podwarszawskie miejscowości (Otwock, Karczew, Góra Kalwaria, Podkowa Leśna, Lesznowola, Otrębusy, Konstancin, Piaseczno).


Zobacz także:
RAJD POLSKI KOBIET: WYŚCIG O ZDROWIE JUŻ W MAJU
RAJD POLSKI KOBIET: PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ ROZPOCZĘTE
RAJD POLSKI KOBIET: CASTROL KOLEJNYM SPONSOREM


W trakcie II edycji Rajdu Polski Kobiet uczestniczki będą miały zorganizowane badania mammograficzne oraz cytologiczne w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie oraz Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Na całej trasie rajdu rozstawione będą mammobusy, cytobusy oraz ambulanse do poboru krwi, z których będą mogły skorzystać mieszkanki okolicznych miejscowości. W tych miastach, w których znajdują się placówki szpitalne, np. w Piasecznie – specjalne dyżury pełnić będą gabinety ginekologiczne i mammograficzne.

– Organizując Rajd chcemy nie tylko pokazać, że kobiety doskonale radzą sobie za kółkiem. Podstawowym jego celem jest zwrócenie uwagi na rosnące statystyki zachorowań na raka i uświadomienie potrzeby dbania o zdrowie. Chcemy zachęcić kobiety do przeprowadzania cyklicznych badań, takich jak mammografia, USG piersi i narządów rodnych, badań cytologicznych, okresowych badań specjalistycznych na poziom hormonów. Świadoma profilaktyka jest najprostszym czynnikiem poprawiającym skuteczność leczenia i zapobiegania chorób nowotworowych u Kobiet – mówi dr Krystyna Backiel, Prezes Zarządu Fundacji Teraz Kobiet, pomysłodawczyni i organizator Rajdu Polski Kobiet.

Rak to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, a drugą w Europie. Rocznie diagnozowanych jest 3 miliony nowych przypadków, a 1,7 miliona osób umiera z powodu chorób nowotworowych. Z badań wynika, że w Polsce na 100 tys. kobiet – 15 choruje z powodu raka szyjki macicy (jest to najwyższy wskaźnik w Europie), a na raka piersi 30 kobiet na 100 tys. Umieralność na raka piersi rośnie w tempie 1,6 proc. rocznie, a struktura zaawansowania klinicznego jest fatalna. Rak piersi po prostu wykrywany jest zbyt późno. Tylko w 20 proc. przypadków chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania. Wtedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Najwięcej zachorowań obserwuje się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Problem dotyczy jednak wszystkich kobiet po 20 roku życia. Prawdopodobieństwo wystąpienia raka rośnie z wiekiem.

– Wciąż bardzo mała liczba kobiet przeprowadza badania profilaktyczne, które mogą uratować ich życie. Najgorzej pod tym względem wypadają panie na Mazowszu. Dlatego w tym roku Rajd Polski Kobiet odbędzie się właśnie na terenie tego województwa. Data startu Rajdu również nie jest przypadkowa – chcemy uświadomić kobietom, że powinny się badać nie tylko ze względu na siebie, ale także na swoich najbliższych! – powiedziała Krystyna Backiel, Prezes Fundacji Teraz Kobiety i organizatorka rajdu.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Teraz Kobiety. Partnerami samochodowymi są Seat i Subaru, pojedyncze załogi kobiece wystawią: Dealer BMW Bawaria Motors, Dealer Mercedesa, Dealer Lexusa, a także Volvo Auto Polska.

Imprezę wspierają m.in.: Krajowa Izba Gospodarcza, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Białostockie Centrum Onkologii, Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, Grupa Medyczna LUX MED FADO, Grupa Medyczna MEDICA z Łodzi, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku, Urzędy miast i gmin leżących na trasie II edycji Rajdu Polski Kobiet, Elektoralna Dental Clinik, Automobilklub Centrum z Warszawy, AM Art-Media Agencja PR, ATS – System, Estee Lauder.

Patronem medialnym jest m.in. portal NewsAuto.pl

Więcej na stronie: rajd-polski-kobiet.pl.