RAJD RZESZOWSKI 2016: NASZ KONKURS I PUCHARY IM. ANDRZEJA NYTKO

puchar-kkr1

W Rzeszowie Czytelnicy – laureaci konkursu przygotowanego wspólnie z z firmą Top Racing odebrali już wygrane karnety Rally Pass na nadchodzący 25. Rajd Rzeszowski.

Automobilklub Rzeszowski wspólnie z firmą Top Racing przygotował w tym roku ponad trzydzieści stref dla kibiców na odcinkach specjalnych. Każda ze stref kibica została dobrana pod kątem widowiskowości oraz łatwego dojazdu.

sponsorenault


Zobacz także:

RAJDY

RAJD RZESZOWSKI 2016


 

Tegoroczne strefy kibica wyposażone są w toalety przenośne, na części z nich przygotowano także punkty gastronomiczne. Karnety nabywać można w Punktach Kibica (kliknij baner na górze strony).

Pytanie konkursowe brzmiało: kto jest aktualnym liderem FIA European Rally Championship 2016. Oczywiście Kajetan Kajetanowicz (kierowcy) oraz Jarosław Baran (piloci). Nagrody wylosowali Jerzy z Gliwic i Marek z Rzeszowa.

PUCHARY IM. ANDRZEJA NYTKO

Andrzej Nytko (1933-2006) był jednym z czołowych polskich kierowców rajdowych, zawodnikiem Automobilklubu Krakowskiego, który swą wiedzą i doświadczeniem chętnie służył innym klubom. To właśnie Andrzej Nytko był komandorem I Nocnego Rajdu Rzeszowskiego, zorganizowanego 12-13 grudnia 1970 roku przez Koło Młodzieżowe, działające w ramach Automobilklubu Rzeszowskiego.

Intencją tego koła było promowanie motoryzacji i sportu samochodowego wśród młodzieży, w tym w rzeszowskim środowisku akademickim. Liczący wówczas 37 lat Nytko został zaproszony do Rzeszowa, by „gościnnie” pokierować zawodami. Przyjął nie tylko obowiązki komandora, ale także ufundował główną nagrodę – Puchar Komandorski.

Do tamtego pucharu za wygranie w 1970 I Nocnego Rajdu Rzeszowskiego nawiązuje specjalna nagroda, po raz pierwszy wręczona przed rokiem podczas 24. Rajdu Rzeszowskiego. Były to Puchary im. Andrzeja Nytko, ufundowane przez Urszulę Nytko, wdowę po Andrzeju, przeznaczone dla najlepszej załogi w klasach historycznych (HR3, HR4, HR+30).

Zdobyli je Piotr Pluta i Wojciech Zdrojewski (Automobilklub Orski w Sopocie), jadący Oplem Kadettem w klasie HR3. Na mecie 24. Rajdu Rzeszowskiego puchary wręczali Urszula Nytko oraz syn Andrzeja, Łukasz.

Urszula Nytko postanowiła ponownie ufundować Puchary im. Andrzeja Nytko z przeznaczeniem dla zwycięzców rywalizacji w klasach historycznych podczas zbliżającego się 25. Rajdu Rzeszowskiego.

– To moja prywatna inicjatywa, poprzez którą pragnę nie tylko przypomnieć i uhonorować męża, ale także podkreślić jego bliskie i przyjazne więzi z Automobilklubem Rzeszowskim – mówi fundatorka nagrody.

Andrzej Nytko swoją sportową przygodę rozpoczął od startu w krakowskim wyścigu ulicznym o Kryształowy Puchar Grodu Podwawelskiego (13 lipca 1952). Zajął drugie miejsce w klasie do 2000, jechał samochodem DKW z silnikiem BMW (!). Był czołowym polskim kierowcą rajdowym lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych; czterokrotnie zdobył szarfy Mistrza Polski (1965, 1966, 1969, 1971), w 1969 nadano mu tytuł Mistrza Sportu. Jako członek kadry PZM wielokrotnie startował w rajdach zagranicznych, reprezentując barwy Automobilklubu Krakowskiego. W latach 1974-1978 zasiadał w zarządzie tego klubu.

Synowie Andrzeja kontynuują pasję swego ojca. Od roku 2013 Łukasz Nytko i Piotr Nytko z sukcesami startują za kierownicą hybrydowej Toyoty Yaris w FIA Alternative Energies Cup (międzynarodowy cykl rajdów dla samochodów z napędem alternatywnym). Piotr uczestniczy również w kanadyjskich wyścigach GT Challenge. Obaj synowie pod firmą Nytko Motorsport w kolejnym pokoleniu podtrzymują rodzinne tradycje w sporcie samochodowym.

GCh