RAJD SAFARI 2021: SOBIESŁAW ZASADA TESTOWAŁ FORDA FIESTĘ RALLY3

Przygotowująca się do startu w 68. Rajdzie Safari załoga Sobiesław Zasada/Tomasz Borysławski przeprowadzała intensywne testy Fordem Fiesta Rally3 na szutrowych odcinkach toru Silesia Ring w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie.

To był dość forsowny dzień, w trakcie którego poznawaliśmy auto, jakim za trzy tygodnie staniemy w Nairobi na starcie 68. Safari Rally Kenya. Dla mnie to spora nowość, bo przecież od czasu mojego poprzedniego startu w Afryce minęła niemalże epoka, co widać w zaawansowaniu technicznym samochodu. Ale już po pierwszych kilometrach czuję, że doskonale rozumiemy się z samochodem i szczęśliwie dojedziemy do mety afrykańskiego klasyka – ocenił Zasada.


Zobacz także:

RAJDY

SOBIESŁAW ZASADA PONOWNIE NA STARCIE RAJDU SAFARI


 

Najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy pojedzie w Safari po raz dziewiąty. Ostatni raz stanął na starcie Rajdu Safari w 1997 r. samochodem Mitsubishi Lancer EVO III, a pilotowała go żona – Ewa. Zajęli wtedy drugie miejsce w grupie N. Także dziś pani Ewa Zasadowa zasiadła na fotelu pilota podczas kilku testowych przejazdów trasy.

Auto, którym tym razem wystartuje Zasada, napędza półtoralitrowy silnik Ecoboost o mocy 215 KM. Pojazd przygotował krakowski oddział M-Sport, firmy światowej sławy, która od ponad czterech dekad zajmuje się przygotowaniem samochodów do rajdów WRC.

Jest dla mnie ogromnym zaszczytem przygotowanie auta dla pana Sobiesława Zasady, który zawsze był dla mnie wzorem i inspiracją – mówi Maciej Woda, dyrektor polskiego oddziału M-Sport. Mam nadzieję, że Fiesta spisze się dobrze i wszyscy będą mogli się przekonać, że jest to auto zarówno dla zaawansowanych zawodników, jak i dla tych, którzy rozwijają swoją karierę – dodaje Maciej Woda.

W 68. Safari Rally Kenya wystartuje również Daniel Chwist (wnuk Zasady) z Kamilem Hellerem; ta załoga pojedzie Fordem Fiestą Rally2 M-Sport z silnikiem 1.6 Turbo o mocy 290 KM.

68. Safari Rally Kenya (24-27 czerwca) to szósta runda tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata WRC. 91-letni Sobiesław Zasada będzie najstarszym zawodnikiem w historii WRC