RAJD SZKOCJI 2011: SKODA MISTRZEM IRC

Rajd Szkocji był niezwykle udany dla marki Skoda. Dwa pierwsze miejsca zapewniły czeskiej marce drugie z rzędu zwycięstwo IRC w klasyfikacji generalnej Producentów. W zawodach triumfowali Andreas Mikkelsen i Ola Floene (UK Motorsport).

Drugie miejsce zajęli Juho Hänninen i Mikko Markkula ze Skoda Motorsport także w Fabii Super 2000, a trzcie – Bryan Bouffier i Xavier Panseri w Peugeot 207 S2000. Jan Kopecký i Petr Starý w kolejnej Fabii S2000 do mety dotarli na piątej pozycji.

O wygraną w kategorii kierowców w dalszym ciągu rywalizuje sześciu kierowców.

Rajd Szkocji trwał trzy dni i odbył się w typowych dla tego regionu warunkach pogodowych: wysoka wilgotność powietrza, wiatr oraz deszcz. Trasa rajdu była mokra i błotnista, a finałowy OS, ze względu na bardzo niekorzystne warunki – został odwołany.

– Gratulacje dla Andreasa, za wyśmienity występ i pierwsze w jego karierze zwycięstwo w serii IRC! Cieszę się, że załogi prowadzące fabryczne Fabie tak doskonale poradziły sobie na trasie tego bardzo wymagającego rajdu. To dzięki nim powtórzyliśmy nasz ubiegłoroczny sukces, zwyciężając w klasyfikacji producentów. Nie ukrywam, że byłoby fantastycznie, gdyby jeden z naszych kierowców zdobył tytuł Mistrza IRC podczas ostatniego rajdu w tym sezonie, na Cyprze – komentował szef Skoda Motorsport, Michal Hrabánek.

Mistrzostwa IRC zakończą się na Cyprze, w pierwszy weekend listopada. W ostatnim rajdzie sezonu przyznawane będą podwójne punkty i wyłoniony zostanie zwycięzca w kategorii kierowców.

Aktualna klasyfikacja kierowców przed ostatnim rajdem IRC
1. Jan Kopecký (Skoda) – 131 pkt.;
2. Juho Hänninen (Skoda) – 125 pkt.;
3. Thierry Neuville (Peugeot) – 112 pkt.;
4. Andreas Mikkelsen (Skoda) – 111.5 pkt.;
5. Bryan Bouffier (Peugeot) – 110.5 pkt.;
6. Freddy Loix (Skoda) – 103 pkt.

Producenci
1. Skoda – 316.5 pkt.;
2. Peugeot 241.5 pkt.;
3. Ford – 110 pkt.