RAJD SZWECJI 2014: OGIER W ŚNIEGU, LATVALA LIDEREM

RS 15_2a

Zakończyła się pierwsza pętla drugiego etapu Rajdu Szwecji, drugiej rundy Mistrzostw Świata WRC. Nowymi liderami zostali Jari – Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC).

Stało się tak, bowiem dotychczasowi przodownicy, obrońcy tytułu Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) wylądowali w zaspie już na pierwszym dzisiejszym odcinku specjalnym, tracąc cztery i pół minuty do Latvali. Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) jadą swoim tempem.

sponsorenault


Zobacz także:
RAJDY
RAJD SZWECJI 2014


uwaga

Latvala rywalizuje aktualnie o pierwsze miejsce z trzecią załogą Volkswagena Motorsport, Andreasem Mikkelsenem i Mikko Markkulą. Po jedenastu OS-ach różnica pomiędzy Finami a Norwegami wynosi zaledwie 1,6 sekundy. Mikkelsem “zwiedzał” rów na 10 próbie. Na trzecie miejsce awansowali Mads Østberg i Jonas Andersson (Citroën DS3 WRC).

Nieco słabiej spisują się dziś rewelacyjni dotychczas Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC), którzy po złapaniu “kapcia” przegrywają jeszcze z załogą Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta RS WRC). Na szóstej pozycji są Juho Hänninen i Tomi Tuominen (Hyundai i20 WRC). Jest to debiut koreańskiego modelu na śniegu. Niestety na 8 OS-ie wycofała się druga załoga w i20, Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul, którzy mieli problemy techniczne z autem.

Dla nas istotnym jest postawa Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Nasz mistrz Formuły 1 wyraźnie rozjeżdża się na śniegu, choć na pierwszym dzisiejszym odcinku wypadł z drogi, tracąc sporo sekund. Powodem były kłopoty z ustawieniami samochodu. Roebrt zajmuje w klasyfikacji dziesiąte miejsce, kończąc próby na 10-13 pozycjach. O miejsce w pierwszej “10” toczy pojedynek z załogą Elfyn Evans i Daniel Barritt (także w Fordzie Fiesta RS WRC). Obecnie różnica wynosi… 0,1 sekundy na korzyść Polaka!

W zaspie wylądowali także Michał Sołowow i Maciej Baran (Ford Fiesta RS WRC). Kosztowało ich to sporo czasu – obecnie zajmują 22. miejsce ze stratą prawie dziewięciu minut do liderów.

Na pochwalę zasługują natomiast dwie inne polskie załogi. Zarówno Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń (Ford Fiesta R2) jak też Łukasz Kabaciński i Szymon Gospodarczyk (Renault Clio R3) utrzymali pozycje wiceliderów w klasach RC4 i RC3. Nasi awansowali w klasyfikacji generalnej, w której znajduje się coraz mniej nazwisk. Rajd okazuje się bowiem bardzo trudny!

Wyniki po 11. odcinkach specjalnych
1. Jari – Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC) – 1:14.02,3 godz.;
2. Andreas Mikkelsen i Mikko Markkula (Volkswagen Polo R WRC) – strata 1,6 sek.;
3. Mads Østberg i Jonas Andersson (Citroën DS3 WRC) – 26,6 sek.;
4. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta RS WRC) – 33,8 sek.;
5. Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC) – 42,9 sek.;
6. Juho Hänninen i Tomi Tuominen (Hyundai i20 WRC) – 1.09,2 min.;
7. Pontus Tidemand i Ola Fløene (Ford Fiesta RS WRC) – 1.53,9 min.;
8. Kris Meeke i Paul Nagle (Citroën DS3 WRC) – 1.55,3 min.;
9. Henning Solberg i Ilka Minor (Ford Fiesta RS WRC) – 2.14,9 min.;
10. Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) – 2.34,0 min.;
11. Elfyn Evans i Daniel Barritt (Ford Fiesta RS WRC) – 2.34,1 min.;
12. Craig Breen i Scott Martin (Ford Fiesta RS WRC) – 3.18,3min.;
13. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) – 4.07,3 min.;
14. Yazeed Al Rajhi i Michael Orr (Ford Fiesta S2000) – 4.25,8 min.;
15.. Jari Ketomaa i Kaj Lindström (Ford Fiesta R5) – 4.52,0 min.;
22. Michał Sołowow i Maciej Baran (Ford Fiesta RS WRC) – 8.52,1 min.;
28. Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń (Ford Fiesta R2) – 12.50,8 min.;
35. Łukasz Kabaciński i Szymon Gospodarczyk (Renault Clio R3) – 32.54,9 min.