RAJD W. BRYTANII 2011: CAŁE PODIUM DLA FORDA

Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila z zespołu Ford Abu Dhabi World Rally Team wygrali Rajd Wielkiej Brytanii, a samochody Ford Fiesta RS WRC zajęły wszystkie trzy miejsca na podium ostatniej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata FIA. Fińska załoga odniosła swoje piąte zwycięstwo w karierze, pierwsze od lipca ubiegłego roku, a samochody Ford Fiesta RS WRC zajęły osiem z dziewięciu czołowych miejsc na mecie wyjątkowo trudnej, czterodniowej imprezy.

Latvala był najszybszy na 11 z 23 odcinków specjalnych i wygrał z przewagą 3 minut 42,9 sekundy, a kolejne miejsca zajęli Mads Østberg i Jonas Andersson oraz Henning Solberg i Ilka Minor w Fordach Fiesta zespołu M-Sport Stobart Ford.

W ten sposób samochody Ford Fiesta RS WRC zakończyły sezon identycznym wynikiem, jak w pierwszej rundzie – lutowym Rajdzie Szwecji, gdzie również zajęły wszystkie trzy miejsca na podium. Wygrali wtedy Mikko Hirvonen i Jarmo wilson. .


Zobacz także:

RAJD W. BRYTANII 2011: KOŚCIUSZKO NA PODIUM MŚ!

RAJD W. BRYTANII: SUKCES J.-M. LATVALI I FORDA (3. ETAP)

RAJD W. BRYTANII 2011: PROWADZI LATVALA (2. ETAP)

RAJD W. BRYTANII 2011: LOEB JUŻ MISTRZEM! (1. ETAP)

RAJD W. BRYTANII: LOEB POJEDZIE PIERWSZY (1. DZIEŃ)

RAJD W. BRYTANII 2011: POLACY WALCZĄ O PODIUMRAJD W. BRYTANII 2011: HIRVONEN BĘDZIE WALCZYŁ


 

Ulewne deszcze zamieniły szutrowe trasy w błotną kąpiel. Latvala narzekał na problemy zdrowotne podczas pierwszego etapu, ale na szczęście w miarę, jak dolegliwości ustępowały, jechał coraz szybszym tempem.

 

 

– To wspaniałe zakończenie sezonu. Długo czekałem na to zwycięstwo. W międzyczasie przeżyłem sporo trudnych chwil, ale teraz mam to już za sobą. Druga połowa sezonu była udana. Jestem bardzo szczęśliwy. To był mój dziesiąty start w Rally GB. Tutaj zaczęła się moja kariera w WRC w 2002 roku, dlatego czuję się tu niemal jak w domu. Gdy Seb odpadł z rajdu presja ustąpiła. Mogłem nieco zwolnić i jechać do mety bezpiecznym tempem, chociaż taka zmiana tempa na wolniejsze może być zdradliwa. Na szczęście udało mi się znaleźć odpowiedni rytm i utrzymać koncentrację, co nie jest łatwe, gdy nie jedzie się maksymalnym tempem. Zespół spisywał się doskonale przez cały rok. Zwycięstwo w ostatnim rajdzie to najlepszy sposób zakończenia sezonu – powiedział Jari – Matti Latvala.

Fin został nagrodzony trofeum Abu Dhabi Spirit of the Rally w uznaniu jego postawy i tempa podczas rajdu.

Załoga Jewgienij Nowikow i Denis Giraudet ukończyła rajd na siódmym miejscu w swoim debiucie w Fordzie Fiesta RS WRC zespołu Ford Abu Dhabi.

 

 

– Z początku warunki były naprawdę trudne i zdradliwe, dlatego moim celem było tylko ukończenie rajdu. Pomimo problemów udało się dojechać do mety. Jestem szczęśliwy, że udało mi się uniknąć przygód i dramatów, które spotkały wielu moich rywali – przyznał Rosjanin.

Dyrektor zespołu Ford Abu Dhabi Malcolm Wilson powiedział, że zwycięstwo Latvali jest wielkim pocieszeniem dla zespołu po odpadnięciu z rajdu Hirvonena i Lehtinena, które położyło kres nadziejom na tytuł mistrzowski.

– Jari-Matti pokazał dużą klasę w ten weekend. Z początku jechał pod wielką presją, ale potem błysnął doskonałą formą. Nikt nie był w stanie dotrzymać mu kroku. Wystartowaliśmy do rajdu z nadziejami na tytuł mistrza świata. Niestety, nie udało nam się osiągnąć tego celu, ale zwycięstwo, całe podium dla Forda Fiesta i aż osiem naszych samochodów w pierwszej dziewiątce jest naprawdę wielkim pocieszeniem – stwierdził Wilson.

– Po trudnym sezonie fakt, że Mikko tak szybko odpadł z rajdu jest dużym rozczarowaniem. Jednakże Jari-Matti pokazał znakomitą formę i odniósł w pełni zasłużone zwycięstwo. Jestem pełen uznania dla niego, biorąc pod uwagę wyjątkową rolę jaką odegrał wspomagając Mikko w ostatnich rajdach. Pokazał, że jest bardzo ważną postacią w zespole. Samochody Ford Fiesta RS WRC zajęły wszystkie trzy miejsca na podium, powtarzając wynik z otwierającego sezon Rajdu Szwecji. Można powiedzieć, że zakończyliśmy sezon tak, jak go rozpoczęliśmy. Gratulacje dla załogi Craig Breen i Gareth Roberts, która wygrała klasyfikację Akademii FIA, jadąc samochodem Ford Fiesta R2 – powiedział Gerard Quinn, Dyrektor działu sportu motorowego Ford of Europe.

Wiadomości z innych zespołów Forda

Mads Østberg i Jonas Andersson zajęli po raz drugi w tym roku drugie miejsce, a kolejna załoga zespołu M-Sport Stobart Ford Henning Solberg i Ilka Minor stanęła na najniższym stopniu podium. Matthew Wilson i Scott Martin ukończyli rajd na piątej pozycji, wyprzedzając estońską załogę Ott Tänak i Kuldar Sikk, która zanotowała debiut marzeń w samochodzie Ford Fiesta RS WRC zajmując szóstą lokatę.

Duet zespołu FERM Power Tools Dennis Kuipers i Frederic Miclotte osiągnął metę na ósmym miejscu, a Ken Block i Alex Gelsomino z Monster World Rally Team zajęli dziewiątą lokatę.

Martin Prokop i Jan Tomanek ukończyli rajd dzięki systemowi SupeRally i zostali sklasyfikowani na 22 pozycji.