RAJD WŁOCH 2012: KLĘSKA FAWORYTÓW (1. ETAP)

Prawdziwą klęską faworytów zakończył się pierwszy etap Rajdu Włoch, przedostatniej w tym sezonie rundy Mistrzostw Świata cyklu WRC. Po ośmiu odcinkach specjalnych prowadzą wyraźnie Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Citroen DS3 WRC).

Piątkowy dziań zmagań fatalnie zaczęli liderzy, dziewięciokrotni Mistrzowie Świata – Sebastien Loeb i Daniel Elena. Ich Citroen DS3 WRC opuścili drogę i Francuzi musieli wycofać się z rywalizacji.

Kolejny OS to błąd załogi Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Ford Fiesta RS WRC). Finowie wystartowali chyba do rajdu rozluźnieni wiadomością o przyszłorocznym przejściu do zespołu Volkswagena, bowiem wypadli z trasy i rolowali.

Ich koledzy z teamu Forda – Petter Solberg i Chris Patterson (Fiesta RS WRC) przejechali dwie kolejne próby, by na siódmym odcinku specjalnym zakończyć dzisiejszy udział…

Wcześniej, po OS3 wycofali się Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Citroen DS3 WRC).


Zobacz także:
RAJD WŁOCH 2012: SUKCES TAKTYKI HIRVONENA (3. ETAP)
RAJD WŁOCH 2012: BEZ EMOCJI – WCIĄŻ HIRVONEN (2. ETAP)
RAJD WŁOCH 2012: CITROENY NA CZELE (1. DZIEŃ)
RAJD WŁOCH 2012: KOŚCIUSZKO POWALCZY O ZWYCIĘSTWO


Jedynymi, którzy z najściślejszej czołówki ustrzegli się błędu są Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen. Finowie nie szarżowali, wygrali trzy odcinki specjalne (z rozegranych 6.) – na innych oddając zwycięstwa konkurentom, ale po etapie mają ponad minutę przewagi nad konkurentami i zmierzają po sukces.

Na podium są obecnie Jewgienij Nowikow i Ilka Minor (Ford Fiesta RS WRC – strata 1.09,6 min., zwycięzcy na dwóch dzisiejszych próbach) oraz Ott Tanak i Kuldar Sikk (Ford Fiesta RS WRC – 2.18,3). Wynika to z problemów załogi Mads Ostberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC), którzy spadli na siódme miejsce.

Znakomitą formę zaprezentowali Sebastien Ogier i Julien Ingrassia (Skoda Fabia S2000). Kreowany na następcę Loeba “Seb Junior” odniósł nawet OS-owy sukces. Czwarte miejsce w “generalce” jest wielkim wynikiem! Piąta lokatę zajmują Christopher Atkinson i Stephane Prevot (MINI John Cooper Works WRC), a szóste – Andreas Mikkelsen i Ola Floene w drugiej Skodzie Fabii S2000.

W “10” są ponadto: Martin Prokop i Zdenek Hruza (Ford Fiesta RS WRC), Karl Kruuda i Martin Jarveoja (Ford Fiesta S2000) oraz Petter Solberg i Chris Patterson, którzy prawdopodobnie wystartują jutro dzięki systemowi Raaly2.

 

 

– Trudno jest mi nadal uwierzyć w wydarzenia, które miały miejsce podczas wczorajszego odcinka specjalnego, gdzie razem z Benito urwaliśmy koło. 10 minut to duża starta, ale przed nami jeszcze ponad 150 kilometrów OS-owych, więc wszystko jest możliwe. Zobaczymy czy i jakie błędy będą popełniali nasi rywale i jak dużo czasu uda się nam odrobić do końca rajdu – powiedział przed startem do etapu Michał Kościuszko.

Michał i Maciej Szczepaniak spisywali się dziś w klasie PWRC bardzo dobrze. Polska załoga w Mitsubishi Lancer Evo X plasowała się w ścisłej czołówce na każdym z odcinków specjalnych. Michał wygrał ostatnią próbę, na dwóch był 2-gi, raz – 3-ci i raz 5-ty.

Polacy zajmują ósme miejsce w klasyfikacji PWRC, ale regularnie zmniejszają stratę do konkurentów. Załoga Gianluca Linari i Andrea Cecchi (Subaru Impreza) jest przed nimi już zaledwie o 16,6 sekundy. Tymczasem najgroźniejsi rywale Benito Guerra i Borja Rozada Hernandez (Mitsubishi Lancer) stracili do naszych już dużo – 1.32,5 minuty.

W PWRC prowadzą Nicolas Fuchs i Fernando Mussano (Subaru Impreza WRX STI). Na drugie miejsce awansowali Walerij Gorban i Andrii Nikolajew (Mitsubishi Lancer Evo X), na trzecie spadli po problemach Marcos Sebastian Ligato i Ruben Garcia (Subaru Impreza WRX STI).