RALLY ESTONIA: FORDY NAJLEPSZE, KOŁTUN NA MECIE

RallyEstonia_0

Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta WRC) ukończyli Rajd Estonii na 5 pozycji w klasie A8 i 41 w klasyfikacji generalnej. W zawodach dominowały rajdowe Fordy różnych kategorii.

Jedyni reprezentanci w stawce potraktowali swój start jako przygodę – pierwszy raz bowiem zasiedli w samochodzie WRC. Kierowca zespołu NB.Quality Rally Team i Automobilklubu Polski radził sobie w niezwykle silnej stawce nie tylko miejscowych zawodników bardzo dobrze.

– Bardzo szybki rajd, doskonała konkurencja. Mieliśmy mnóstwo frajdy z jazdy, choć warunki były trudne. Nie jeździliśmy zbyt wiele po szutrach, dlatego najważniejsze było zdobycie doświadczenia. To był dobry trening przed czekającymi nas szutrowymi rundami Mistrzostw Polski: Rajdem Kauno Ruduo na Litwie i Rajdem Polski. Jesteśmy na mecie i to liczy się najbardziej – powiedział Jarosław Kołtun.

auto24 Rally Estonia wygrali zawodnicy z Estonii Georg Gross i Raigo Mõlder w Fordzie Focusie WRC, drugie miejsce zajęli faworyci – Martin Järveoja (Ford Fiesta R5 – strata 39,3 sek.), a trzecie Alexey Lukyanuk i Alexey Arnautov (Mitsubishi Lancer Evo IX – 41,7 sek.). To pierwsze, historyczne podium nowego Forda Fiesta R5…

W klasie ERC 2WD zwyciężyli Sander Pärn i Ken Järveoja (Ford Fiesta R2), którzy pokonali załogę Rainer i Rauno Rohtmets (Citroen C2 R2 Max).

Z kolei w klasyfikacji FIA European Historic Championship triumfowali Jari-Matti Latvala i Asko Sairanen w Audi Quattro. Drugie miejsce zajęła załoga Ville Silvasti i Jonne Haltunen (Porsche 911 RS) – najlepsza w Kategorii 2 2. Kategorię 1 wygrali Pasi Koskinen i Jouni Niutanen (Ford Escort GT 1300), Kategorię 3 – Mika Turkki i Timo Hantunen (Opel Ascona 400), a Kategorię 4 – Valter Jensen i Erik Pedersen (Lancia 037).