RED BULL X-FIGHTERS 2012: ZMIANA LIDERA

Todd Potter okrzyknięty został królem wzniesień podczas drugiego przystanku Światowej Serii Red Bull X-Fighters 2012. Amerykański zawodnik najlepiej poradził sobie na największym i najtrudniejszym torze w historii zawodów, tym samym zapewniając sobie najwyższe miejsce na podium w Glen Helen.

Reprezentant Ameryki – Todd Potter został niekwestionowanym mistrzem wysokiego na 18 metrów step-up’u – największej skoczni, jaka kiedykolwiek pojawiła się na torze zawodów Red Bull X-Fighters. Zwycięzca pochodzący z kalifornijskiego miasta Temecula położonego w pobliżu Glen Helen, w emocjonującym pojedynku pokonał innego specjalistę od powietrznych akrobacji – Thomasa Pagès. Ostatecznie Francuz uplasował się na drugim miejscu, a Amerykanin Wes Agee, który po raz pierwszy startował w zawodach Red Bull X-Fighters zajął doskonałe trzecie miejsce na podium.

Piętnaście tysięcy widzów zgromadzonych w Glen Helen było świadkami imponujących trików w wykonaniu Pottera, Pagès i Agee na najtrudniejszej skoczni w historii zawodów. Wielu zawodników w tym broniący mistrzowskiego tytułu Hiszpan Dany Torres oraz lider tegorocznej klasyfikacji Nowozelandczyk Levi Sherwood, zrezygnowało z próby oddania skoku z 18 metrowego step-up’u.

– To spełnienie marzeń – komentował po zawodach Todd Potter, który wyjątkowym stylem jazdy i charyzmą skutecznie zjednał sobie publiczność.

Pagès swoimi body viralami, które zaprezentował w ćwierćfinałach i półfinałach zapewniał widzom nie mniejsze emocje. W rywalizacji finałowej popełnij jednak błąd i musiał zrezygnować z oddania jednego ze skoków.

– Byłem już nieco zmęczony i po prostu mi nie wyszło – komentował zawodnik.

Typowani na faworytów Torres i Sherwood zrezygnowali w początkowych rundach ze step-up’u i ostatecznie uplasowali się odpowiednio na ósmej i siódmej pozycji. Potter objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej ze 135 punktami na koncie, wyprzedzając zwycięzce inauguracyjnego przystanku w Dubaju – Leviego Sherwooda (120). Tuż za podium uplasował się jeżdżący z kontuzją barku Javier Villegas z Chile, który obecnie zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Z USA Światowa Seria Red Bull X-Fighters przeniesie się do Europy, zatrzymując się w tureckim Stambule 16 czerwca, a następnie w Madrycie (Hiszpania) w lipcu oraz w Monachium (Niemcy) w sierpniu. Wielki finał ponownie odbędzie się w Sydney (Australia).

Wyniki, Glen Helen: 1. Todd Potter (USA); 2. Thomas Pagès (Francja); 3. Wes Agee (USA); 4. Javier Villegas (Chile); 5. Eigo Sato (Japonia); 6. Rob Adelberg (Australia); 7. Levi Sherwood (Nowa Zelandia); 8. Dany Torres (Hiszpania); 9. Maikel Melero (Hiszpania); 10. Nick Dunne (USA); 11. Martin Koren (Czechy).