RENAULT: JUŻ 200 TYSIĘCY AUT ELEKTRYCZNYCH Z FLINS

renault-fab1

W zakładzie Renault we Flins we Francji odbyła się ostatnio skromna uroczystość – z taśmy produkcyjnej zjechał 200-tysięczny samochód elektryczny.

Było to nowe ZOE Intens w kolorze Czarny Étoilé, przeznaczone na rynek holenderski.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

W latach 2012-19 zakład wyprodukował 179 149 ZOE, a od lipca 2019 produkuje nowe ZOE. Model jest wytwarzany równolegle z Nissanem Micrą. Zakład ma ośmioletnie doświadczenie w produkcji samochodów elektrycznych. Nowy etap w historii Flins potwierdza know- how zakładu.

Ważny dzień w historii fabryki zgromadził pracowników, przedstawicieli Dyrekcji Samochodów Elektrycznych i Dyrekcji Handlowej na Europę. Goście wzięli udział w uroczystym wręczeniu karty do samochodu przez dyrektora zakładu Jeana- Luc’a Mabire’a holenderskiemu klientowi, który specjalnie przyjechał wraz z dyrektorem salonu Arend w Eindhoven do zakładu odebrać swoje nowe ZOE.

W lipcu tego roku rozpoczął montaż nowego ZOE. Z taśm fabryki zjechało już blisko 19 500 sztuk modelu, które trafią do rąk pierwszych klientów w ponad 25 krajach Europy. Zakład we Flins jest jedynym w Grupie Renault i Aliansie Renault- Nissan- Mitsubishi produkującym ZOE i Nissana Micrę.

– To ważny etap w naszej historii i kolejne potwierdzenie know-how zakładu w produkcji samochodów elektrycznych, zdobytego w ciągu ośmiu ostatnich lat. Wszyscy pracownicy zakładu są głęboko zaangażowani w produkcję ZOE, a obecnie nowego ZOE. Chcemy kontynuować naszą «elektryczną przygodę! ― powiedział dyrektor zakładu Renault we Flins, Jean-Luc Mabire.

Nowe ZOE zwraca uwagę wyrazistym designem i jest wyposażone w mocniejszy silnik 100 kW. Ma też większy zasięg 395 km zgodnie z protokołem WLTP. Dzięki szybkiemu ładowaniu akumulatora prądem stałym (DC) z terminali o mocy do 50 kW model oferuje kompatybilność z terminalami ładowania dostępnymi w Europie.

Wystarczy 30 minut, żeby odzyskać nawet 150 km zasięgu. Pojazd to także bogate wyposażenie już w podstawowej wersji, takie jak ekran 10 cali na tablicy rozdzielczej i szeroka oferta usług mobilnych.

ZAKŁAD WE FLINS – KLUCZOWE LICZBY
• 18 353 542 – wyprodukowane samochody od otwarcia zakładu (20 różnych modeli)
• 196 044 – wyprodukowane samochody w 2018 roku: 33 716 Clio, 49 491 ZOE i 72 605 sztuk Micry
• 67 lat doświadczenia w produkcji (zakład powstał w 1952 roku);
• 2 642 pracowników na dzień 31.12.2018 roku;
• 237 ha, w tym powierzchnia zabudowana 67 ha;
• Wartość inwestycji w ciągu ostatnich pięciu lat: ponad 150 milionów euro;
• Certyfikaty ISO 14 001 (ochrona środowiska) i ISO 9 001 (system zarządzania jakością);
• 5 milionów sztuk rocznie – liczba części dostarczanych przez centrum dystrybucji części zamiennych i akcesoriów znajdujące się na terenie zakładu;
• 43 proc. tłoczonych elementów jest przeznaczonych dla klientów zewnętrznych (zakładów Renault i Nissana);
• Produkcja Nissana Micry (jedyny zakład na świecie produkujący ten model) i nowego ZOE, samochodu zaprojektowanego od samego początku jako samochód z napędem w 100 proc. elektrycznym (jedyny zakład na świecie produkujący ten model);
• 725 samochodów dziennie (w systemie dwuzmianowym).