RENAULT: KANGOO Z.E. – VAN OF THE YEAR 2012

Kangoo Z.E., furgonetka z napędem w 100-procentach elektrycznym, zostało wybrane International Van of The Year 2012. Jest to tytuł nadawany przez jury złożone
z 22 dziennikarzy europejskich, wyspecjalizowanych w dziedzinie samochodów dostawczych.

Po raz pierwszy w historii tytuł ten przyznano samochodowi z napędem elektrycznym
w konkurencji z wieloma samochodami dostawczymi z silnikami spalinowymi.

Zdobywając 104 punkty na 168 możliwych, Kangoo Z.E. wyprzedziło Iveco Daily, Fiata Ducato oraz VW Caddy. Nagroda została wręczona Jean-Marie Hurtigerowi, Dyrektorowi Działu Samochodów Dostawczych Renault, podczas uroczystości otwarcia czternastych międzynarodowych targów Trailer w Belgii.

– Wraz z Kangoo Z.E. Renault sprawia, że gama samochodów elektrycznych staje się przystępna dla użytkowników małych samochodów dostawczych w Europie. Samochód ten przyczynia się w znaczny sposób do ochrony środowiska naturalnego, zgodnie z wyzwaniem stojącym przed branżą transportu drogowego – powiedział Pieter Wieman, przewodniczący jury.

– Wyróżnienie to jest nagrodą dla wszystkich pracowników Renault, którzy od wielu lat angażowali swe siły w realizację projektu Kangoo Z.E., jednego z czterech samochodów elektrycznych Renault. Przygoda ta zmobilizowała wszystkie działy i piony funkcjonujące w przedsiębiorstwie: biura projektowe, zakład w Maubeuge, czy też struktury handlowe. Wszyscy podjęli to wyzwanie wykazując się determinacją, kreatywnością, a przede wszystkim znakomitą pracą zespołową, co teraz przynosi piękne efekty – komentował Jean-Marie Hurtiger.

KANGOO Z.E.

Firma Renault − od 1998 roku numer 1 na europejskim rynku samochodów dostawczych − poszerzyła swą gamę samochodów dostawczych o Kangoo Z.E., wersję znanego wszystkim dobrze Kangoo z napędem elektrycznym. Jest to pierwsza furgonetka z napędem w 100% elektrycznym produkowana fabrycznie przez jednego producenta.

Dzięki umieszczeniu akumulatora pod podłogą samochodu, Kangoo Z.E. zachowuje tę samą objętość ładunkową i ładowność oraz te same wymiary co wersja z silnikiem spalinowym. Kangoo Z.E. jest oferowane w 2 długościach i 3 wersjach nadwozia. Wszystkie wersje są produkowane na taśmach zakładu MCA w Maubeuge we Francji, na tej samej linii montażowej co Kangoo z silnikiem spalinowym. W ofercie znajduje się Kangoo Z.E., Kangoo Z.E. Maxi
2-miejscowe i Kangoo Z.E. Maxi 5-miejscowe. Ta różnorodność wersji pozwala spełnić liczne potrzeby firm, którym ten samochód o przestrzeni ładunkowej od 3 do 4,6 m3 zapewnia możliwość przewozu zarówno osób, jak i towaru.

ZEROWA EMISJA SPALIN

Kangoo Z.E., pierwszy samochód z gamy Renault Z.E., pojawiło się po raz pierwszy w salonach Renault 28 października tego roku. Jest dostępne w Europie w cenie od 20 000 euro netto (bez dopłat państwowych), zaś we Francji Kangoo Z.E. kosztuje 15 000 euro netto dzięki państwowej dopłacie w wysokości 5 000 euro. Akumulator jest natomiast wynajmowany klientowi w cenie
od 72 euro netto/miesiąc na okres 36 miesięcy i przebieg 10 000 km/rocznie.

JUŻ NAGRADZANE

Tytuł International Van of the Year 2012 jest ukoronowaniem serii nagród, jakie zebrało już Kangoo Z.E. w Europie. Oprócz wygranej w konkursie Van of the Year 2012, samochód ten został doceniony w Danii przez jury dziennikarzy samochodowych, a w Irlandii otrzymał nagrodę Fleet transport green commercial 2012 przyznawaną przez grono ekspertów z Fleet Transport Awards, tak więc Kangoo Z.E. zdobyło już trzy trofea.