Stan zdrowia i samopoczucie kierowcy wpływają na jego zachowanie na drodze, a co za tym idzie na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Elementem utrzymania dobrej formy jest także prawidłowa pozycja za kierownicą, która pozwoli na dłuższe zachowanie fizycznego komfortu podczas jazdy.
Aby bezpiecznie jeździć kierowcy powinni kontrolować stan swojego zdrowia. Szczególnie ważne jest zachowanie prawidłowego wzroku. Nawet kierowcy, którzy w momencie starań o prawo jazdy nie mieli wady wzroku powinni, według okulistów, badać wzrok co 4 lata, bo wady mogą się pojawić lub pogłębić. Częściej wzrok powinni badać prowadzący samochód po 40. roku życia, bo szczególnie wtedy istnieje ryzyko osłabnięcia wzroku.
Kierowcy powinni pamiętać także, aby dbać o siebie na co dzień. Bezpieczny kierowca to taki, który jest między innymi wypoczęty i nie jest zdenerwowany.
– Nie należy bagatelizować wpływu zmęczenia czy silnych emocji, które mogą nas rozpraszać. Prowadzenie pojazdu, choć dla wielu jest codziennością, wymaga odpowiedniej formy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Dobra kondycja fizyczna i prawidłowa postawa ciała to także element zachowania bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdu. Czynniki te odgrywają szczególną rolę podczas wielogodzinnej podróży. Osoby cieszące się dobrą kondycją mają lepszą koncentrację, ogólną wytrzymałość oraz odporność na zmęczenie. Ci, którzy potrafią utrzymać dobrą postawę ciała, mniej odczuwają dolegliwości związane z długim przebywaniem w jednej pozycji.
– Umiejętność zachowania poprawnej postawy za kierownicą pozwala na zmniejszenie ryzyka bólu pleców. Ten z kolei może rozpraszać powodując konieczność ciągłej zmiany pozycji – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Jednak drobna zmiana pozycji od czasu do czasu jest zalecana.
Przed wyruszeniem w podróż prowadzący pojazd powinien odpowiednio ustawić fotel – to pozwoli na zachowanie komfortu, a także zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa w sytuacji wypadku. Fotel nie może być ustawiony zbyt blisko od kierownicy – minimalna odległość kierownicy od klatki piersiowej to 25 cm ze względu na zachowanie bezpieczeństwa podczas wystrzelenia poduszki powietrznej. Fotel nie powinien być także zbyt daleko od pedałów, ponieważ może to prowadzić do nadwyrężenia górnej partii pleców czy szyi. Aby chronić kręgosłup, trzeba również zawsze odpowiednio dopasować wysokość zagłówka – środek głowy powinien być na jego środku.
Jeśli kierowca regularnie odczuwa ból pleców podczas długiej podroży, powinien z góry założyć dłuższe przerwy podczas jazdy.
– Pamiętajmy, że podróżując konieczne jest robienie 15-minutowego postoju raz na 2 godziny, podczas którego należy opuścić samochód, aby się dotlenić i rozruszać. To ostatnie jest szczególnie ważne, gdy odczuwamy dyskomfort siedząc za kierownicą – tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Należy pamiętać, że po długiej jeździe dochodzi do osłabienia kręgosłupa i staje się on bardziej podatny na urazy.
Jak prawidłowo siedzieć za kierownicą:
• jak największa powierzchnia ud powinna być wsparta na siedzeniu;
• należy sprawdzić właściwą odległość od kierownicy, opierając plecy o fotel, jednocześnie dotykając nadgarstkiem górnej części kierownic;
• koło kierownicy należy trzymać lewą ręką na godzinie 9.00, a prawą na godzinie 15.00;
• nie należy siedzieć zbyt daleko od pedałów, ponieważ może to powodować dodatkowe nadwyrężenie górnej partii pleców oraz szyi;
• plecy trzeba trzymać prosto, aby zminimalizować wystąpienie bólu pleców i nóg.



![VOLKSWAGEN: ID. POLO PO RAZ PIERWSZY ZAWITAŁ DO POLSKI Nowy Volkswagen ID. Polo po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w Polsce podczas […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Volkswagen-ID.-Polo-65x65.jpg)
![BMW: M2 PO RAZ PIERWSZY OTRZYMUJE NAPĘD NA CZTERY KOŁA BMW M2 po raz pierwszy w historii otrzyma napęd na wszystkie koła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/BMW-M2-z-M-xDrive-65x65.jpg)
![PIMS: ŚWIATOWY DEBIUT NISSANA NAVARY PRO PHEV I PRIMERY EV Nissan zaprezentował dwa zupełnie nowe modele opracowane w Chinach – pick-upa Navara […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Nissan-PIMS-65x65.jpg)
![POZNAŃ 2026: JAC POLSKA Z DWOMA PREMIERAMI I PONAD 1100 ZAMÓWIENIAMI JAC Polska zaprezentował podczas targów Motor Show Poznań 2026 jedno z największych […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Poznan-2026-JAC-65x65.jpg)
![RAJD NADWIŚLAŃSKI 2026: PEWNE ZWYCIĘSTWO BRACI SZEJÓW W LUBLINIE Jarosław Szeja i Marcin Szeja wygrali 10. Rajd Nadwiślański, drugą rundę KIQ […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Rajd-Nadwoslanski-2026-meta-65x65.jpg)
![RAJD NADWIŚLAŃSKI 2026: BRACIA SZEJOWIE LIDERAMI PO PIERWSZYM DNIU Jarosław i Marcin Szejowie zakończyli pierwszy dzień 10. Rajdu Nadwiślańskiego, drugiej rundy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Rajd-Nadwislanski-2026-d1-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: POWRÓT NA NÜRBURGRING Z GOLFEM R 24H Volkswagen R potwierdził udział w 24-godzinnym wyścigu Nürburgring w 2027 roku. Projekt […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volkswagen-Golf-R-24H-65x65.jpg)
![WEC: OSTATNI TEST PEUGEOTA 9X8 PRZED 24H LE MANS NA TORZE SPA Team Peugeot TotalEnergies przygotowuje się do kluczowego etapu sezonu FIA WEC. Wyścig […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/WEC-Peugeot-TotalEnergies-SPA-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![CITROEN: KLASYCZNE CITROENY ZAWITAJĄ DO MIELNA VI Rendez-Vous Klasycznych Pojazdów Marki Citroen ponownie zgromadzi miłośników francuskiej motoryzacji nad […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Citroen-VI-Rendez-Vous-65x65.jpg)
![CITROEN: BERLINGO ŚWIĘTUJE 30 LAT I PONAD 4,2 MLN SPRZEDANYCH AUT Citroen Berlingo świętuje 30-lecie obecności na rynku, pozostając jednym z najbardziej rozpoznawalnych […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Citroen-Berlingo-65x65.jpg)
![NISSAN: 13 LAT ROZWOJU LEAF-A OCZAMI PIONIERÓW ELEKTROMOBILNOŚCI Od pierwszych eksperymentów z ograniczonym zasięgiem po dalekodystansowe wyprawy przez najbardziej wymagające […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Nissan-LEAF-65x65.jpg)
![MAZDA: MAJÓWKA W STYLU SLOW ROAD BEZ PLANOWANIA I REZERWACJI Mazda zachęca do spontanicznych podróży samochodowych po Polsce w ramach projektu Slow […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Slow-Road-by-Mazda-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![MAZDA: POKŁADOWY SYSTEM WYCHWYTYWANIA CO₂ Z KOLEJNYM PRZEŁOMEM Mazda przeprowadziła kolejny test swojego pokładowego systemu wychwytywania dwutlenku węgla „Mazda Mobile […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Mazda-system-wychwytywania-CO2-65x65.jpg)
![MAZDA: TESTY PALIWA HVO100 W POLSCE. CX-60 I CX-80 POJADĄ NA ODNAWIALNYM DIESLU Mazda Motor Poland rozpoczyna testy odnawialnego paliwa HVO100 w modelach CX-60 i […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Mazda-paliwa-HVO100-65x65.jpg)
![EURO NCAP: SUBARU UNCHARTED I E-OUTBACK Z MAKSYMALNĄ OCENĄ Nowe elektryczne modele Subaru Uncharted oraz Subaru E-Outback uzyskały najwyższą ocenę pięciu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Euro-NCAP-Subaru-E-Outback-i-Uncharted-65x65.jpg)
![VOLVO: NIEMAL 42 TYSIĄCE OSÓB ODWIEDZIŁO MIASTECZKA VOLVO FOR SAFETY Blisko 42 tysiące osób odwiedziło pierwsze trzy edycje Volvo For Safety w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volvo-For-Safety-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: MULTIVAN MA 7 MIEJSC I BAGAŻNIK WIĘKSZY NIŻ WIELU SUV-ÓW Volkswagen Multivan pozostaje alternatywą dla rodzin, które potrzebują więcej przestrzeni niż oferują […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Volkswagen-Multivan-65x65.jpg)
![TOYOTA: NOWY HILUX TRAFIŁ DO PRODUKCJI I POLSKIEJ PRZEDSPRZEDAŻY Toyota rozpoczęła produkcję dziewiątej generacji modelu Hilux wyposażonego w układ Mild-hybrid 48V […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Toyota-Hilux-65x65.jpg)
![GOODYEAR: VECTOR ALL SEASON 4 MA ZMIENIĆ SPOJRZENIE NA OPONY CAŁOROCZNE Goodyear wprowadza na rynek nową generację opony całorocznej Vector All Season 4. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Goodyear-Vector-All-Season-4-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: SPORTCONTACT 7 FORCE DLA NOWEGO BRABUSA BODO Continental zaprezentował nową oponę klasy ultra-ultra-high-performance – SportContact 7 Force, opracowaną specjalnie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Continental-SportContact-7-Force-Brabus-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: MQB EVO PRZYGOTOWANA NA HYBRYDY I NOWE SYSTEMY CYFROWE MQB evo to najnowsza generacja modułowej platformy Volkswagena, która stanie się podstawą […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volkswagen-MQB-evo-65x65.jpg)
![CUPRA: LAUNCH CONTROL – JAK DZIAŁA TECHNOLOGIA INSPIROWANA MOTORSPORTEM Launch Control jeszcze niedawno pozostawał rozwiązaniem znanym głównie ze świata motorsportu. Dziś […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/CUPRA-Launch-Control-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)

Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.