RENAULT – NISSAN – DAIMLER: WSPÓLNA FABRYKA W MEKSYKU

Niss1_5

Sojusz Renault-Nissan oraz Daimler AG rozszerzają współpracę, planując wspólne projektowanie kompaktowych modeli klasy premium oraz uruchomienie wspólnej produkcji w Meksyku.

Dyrektor generalny koncernu Renault- Nissan Carlos Ghosn oraz dyrektor generalny Daimlera Dieter Zetsche poinformowali, że ich firmy porozumiały się w sprawie powołania joint-venture, w którym obie strony będą miały po 50 procent udziałów.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Podmiot ten będzie nadzorował budowę i funkcjonowanie nowych zakładów produkcyjnych w Aguascalientes w północno- środkowym Meksyku. Nowa fabryka powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących zakładów Nissana, a jej docelowe moce produkcyjne wyniosą 300 000 pojazdów rocznie. Uruchomienie produkcji – początkowo modeli Infiniti – zaplanowano na rok 2017. Produkcja pod marką Mercedes-Benz ma rozpocząć się w 2018 roku.

Daimler i Nissan wspólnie poniosą koszty całej inwestycji w Aguascalientes, szacowane na około miliard euro. Do czasu osiągnięcia pełnej wydajności przez zakład – co powinno nastąpić w 2021 r. – firmy stworzą około 5700 miejsc pracy (dla inżynierów, pracowników linii produkcyjnych oraz personelu wsparcia).

Współpraca między markami Infiniti i Mercedes‑Benz w każdej fazie rozwoju produktu – od zaawansowanych badań i projektowania aż do produkcji – gwarantuje, że pojazdy powstające w ramach tego przedsięwzięcia będą wyraźnie różniły się od siebie pod względem stylistyki i specyfikacji.

W Aguascalientes obaj partnerzy będą korzystać z wysoko ocenianych i bardzo efektywnych kadr Nissana. Nissan produkuje pojazdy w Aguascalientes od 1992 roku, a w ubiegłym roku zakłady zostały znacznie rozbudowane. W listopadzie Nissan otworzył pierwszą część wartego 2 miliardy USD kompleksu produkcyjnego w Aguascalientes – najnowszą z trzech montowni – zwiększając swoje całkowite moce produkcyjne w Meksyku do ponad 850 000 sztuk rocznie.

Meksyk już teraz jest też ważnym rynkiem dla Daimlera. Do koncernu należą fabryki pojazdów ciężarowych i autobusów w Saltillo, Santiago Tianguistenco i Garcii, centrum dystrybucji części w San Luis Potosí oraz zakład regeneracji podzespołów w Toluca. W segmencie samochodów osobowych Daimler utrzymuje w Meksyku centrum przeglądów przedsprzedażnych oraz ośrodek szkoleniowy.

Niedawno Infiniti i Daimler uruchomiły produkcję czterocylindrowych silników benzynowych w Decherd w stanie Tennessee w USA. Dysponująca wydajnością na poziomie 250 000 sztuk rocznie fabryka silników w Decherd produkuje jednostki napędowe do Mercedesów klasy C i do Infiniti Q50. Jeszcze w tym roku sojusz oraz Daimler rozpoczną sprzedaż opartych na wspólnej platformie samochodów miejskich Smart i Twingo nowej generacji. Produkcję ulokowano w zakładach Renault w Novym Meście w Słowenii, natomiast dwumiejscowy Smart będzie produkowany w Hambach (Francja).