RENAULT: SUKCES POLSKICH UCZNIÓW WE FRANCJI

Członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „Pancernik” ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rybniku zdobyli drugie miejsce w konkursie „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”. Międzynarodowy finał, podczas którego rywalizowali ze sobą reprezentanci 12 państw, odbył się we Francji.

Akcja jest elementem programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”.

Konkurs „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” polegał na zrealizowaniu przez dzieci lokalnych kampanii, które w efekcie przyczyniłyby się do poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego lub/i promocji ekologicznych form transportu w społeczności lokalnej. Członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „Pancernik” ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rybniku, zwyciężyli w krajowej edycji konkursu i dlatego reprezentowali Polskę na międzynarodowym finale w Paryżu i EuroDisneylandzie.

Dzieci z Rybnika rywalizowały we Francji o zwycięstwo z rówieśnikami: z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Francji, Indii, Maroka, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii i Turcji. Ich kampania pn. „Pasy. Odblaski. Chodnik”, polegająca na uświadamianiu lokalnej społeczności konieczności zapisania pasów i noszenia odblasków, a lokalnym władzom wybudowania chodnika w okolicach szkoły, zakończyła się sukcesem.

 

 

Jury konkursu złożone z międzynarodowych ekspertów od bezpieczeństwa ruchu drogowego i ekologii doceniło efekty, jakie kampania dzieci z Rybnika przyniosła w lokalnej społeczności. O ich działaniach informowały media, wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w elementy odblaskowe, a lokalne władze zarezerwowały w budżecie miasta środki finansowe na wybudowanie chodnika przy ich szkole.

W nagrodę za swoje działania, członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „Pancernik” z Rybnika otrzymali pamiątkowy puchar i dyplom, a także zwiedzili paryskie Centrum Nauki i Techniki (Cité des Sciences et de l’Industrie de la Vilette), zobaczyli najważniejsze zabytki Paryża i przez dwa dni korzystały z atrakcji Parku EuroDisneyland.

– Zdobycie drugiego miejsca w międzynarodowym finale konkursu „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” to dla nas wielkie wyróżnienie. Cieszymy się, że przy okazji mogliśmy spotkać się z uczestnikami programu Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” z innych krajów. Dzieciom bardzo podobał się pobyt w Disneylandzie i na pewno na długo go zapamiętają. Wszyscy przeżyliśmy niezapomniane chwile w świecie bajek Walta Disneya. Dobrze przewidziany plan dostarczył nam prawdziwie bajkowego klimatu i niesamowitych przeżyć – podsumowuje Teresa Zielonka, opiekunka Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „Pancernik” ze Szkoły Podstawowej 12 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rybniku.

Ostatecznie w finale zwyciężyła kampania ze Słowenii.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie internetowej www.bezpieczenstwo.renault.pl.